Aktualności Pogoda

Półkula północna wita astronomiczne lato.

Półkula północna wita astronomiczne lato.

Dziś o 5:32 zaczęło się astronomiczne lato. Słońce przeszło przez punkt przesilenia letniego i na zwrotniku Raka w południe znalazło się w zenicie. Zatem mamy najdłuższy dzień roku na półkuli północnej. W Warszawie dzień trwa aż 16 godzin i 47 minut, ale na północy kraju nawet ponad 17 godzin (we Władysławowie 17 godz. 20 min.). W stolicy Słońce wzeszło o 4:14, a zajdzie o 21:01.

Mapa: Meteoprognoza.pl

Chociaż meteorologiczne lato mamy od 1 czerwca, ale z astronomicznego punktu widzenia lato rozpoczyna się trzy tygodnie później – dopiero 21 czerwca o godzinie 05:32 czasu polskiego. Pory roku, jakie wyróżniamy na Ziemi, zawdzięczamy obiegowi planety dookoła Słońca oraz odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego (ekliptyki).

Oś obrotu tworzy z ekliptyką kąt 66,5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku na działanie promieni słonecznych bardziej wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół roku – półkula południowa. Dwa razy w ciągu roku Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim (czyli rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni.

W dwóch innych ważnych momentach, Słońce znajduje się w maksymalnej odległości kątowej od równika niebieskiego. Słońce jest wtedy na wysokości albo 23,5 stopnia ponad równikiem albo 23,5 stopnia pod nim. W tym pierwszym przypadku Słońce wstępuje w znak Raka i na półkuli północnej mamy następuje początek astronomicznego lata. W tym roku zdarzenie to nastąpiło 21 czerwca o godz. 12:07 naszego czasu.

Dlatego poniedziałek w Polsce jest najdłuższym dniem spośród całego roku, a nasza gwiazdą osiąga najwyższą elewację. W Warszawie kąt padania promieni słonecznych do powierzchni ziemi osiąga 59 stopni.

Warto dodać, że dziś wzdłuż koła podbiegunowego, czyli na szerokości geograficznej 66,5 stopnia, w trakcie letniego przesilenia słońce nigdy nie zachodzi. Zupełnie inna sytuacja ma miejsce na półkuli południowej; tam dociera średnio 30 proc. mniej światła słonecznego niż na równik podczas równonocy i ten dzień nazywamy przesileniem zimowym. Za kołem podbiegunowym południowym panuje noc polarna.

Dla mieszkańców półkuli północnej moment przesilenia letniego oznacza, że począwszy od jutra dzień będzie się skracał, a noc wydłużała. Jednak do początku lipca ten proces będzie praktycznie niezauważalny, dopiero w drugiej dekadzie lipca zacznie ubywać nam około 2 minuty dnia w ciągu doby. Lato astronomiczne potrwa do 23 września – wtedy słońce wróci na równik, rozpoczynając moment równonocy jesiennej.

Czas lata to też zbiory wielu owoców, w tym leśnej borówki czarnej zwanej pospolicie jagodą. Już wkrótce jagody zaczną dojrzewać, a więc jak co roku, planuję kilka razy wybrać się na ich zbiór. To są niezapomniane wyprawy od bladego świtu, prawie po sam zmierzch. Pojawiły się też leśne poziomki, a na przełomie lipca/sierpnia przyjdzie czas pysznych jeżyn.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

2 KOMENTARZE

  1. Witam Towarzysza Pawła:)
    Cóż czasu nie zatrzymamy, skończyła się wiosna czyli nieuchronnie zaczyna się lato. Czas zbiorów, czas żniw. Napiszę na ten temat w III części Opowiadań Kresowych a teraz pozwól, że zacytuje przysłowie ludowe: “Kto dobrze pracował temu powie wrzesień ciesz się gospodarzu będzie tłusta jesień”
    Pozdrawiam serdecznie
    Darz Grzyb!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.