facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 29 sie, 2021
- brak komentarzy
Połowa tygodnia chłodna, pochmurna i wilgotna, później więcej przejaśnień, weekend pogodny, ale zimny (zwłaszcza w nocy). Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.08.2021r. – 05.09.2021r.

Połowa tygodnia chłodna, pochmurna i wilgotna, później więcej przejaśnień, weekend pogodny, ale zimny (zwłaszcza w nocy).

Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.08.2021r. – 05.09.2021r.

This image provided by the National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) shows severe weather systems, Hurricane Nora, lower left, and Hurricane Ida, right, over the North American continent on Sunday, Aug. 29, 2021. Hurricane Nora is churning northward up Mexico’s Pacific Coast toward the narrow Gulf of California, after making a sweep past the Puerto Vallarta area. (NOAA via AP)

Zanim napiszę o pogodzie w Polsce, warto spojrzeć na monstrum, które zbliżyło się do wybrzeży Luizjany w USA. To huragan Ida, który gwałtownie przybiera na sile i prawdopodobnie z siłą 4 lub nawet 5 kategorii w skali Saffira-Simpsona. Z zagrożonych terenów trwa ewakuacja, układ ten może spowodować podobne zniszczenia co słynny huragan Katrina w 2005 roku, która zdewastował m.in. Nowy Orlean.

Fot. NOAA

Około godziny 14 huragan znajdował się już ok. 120 km na południowy-wschód od stanu Luizjana. Wokół oka wieją wiatry o prędkości 240km/h, a najsilniejsze porywy dochodzą prawie do 300km/h. Ciśnienie atmosferyczne w oku huraganu spadło do 935 hPa. Przed mieszkańcami zagrożonych terenów bardzo trudny wieczór, noc i jutrzejszy dzień. Opady z huraganu mogą miejscami wynieść nawet 500-600mm, co spowoduje gwałtowne i rozległe powodzie, do tego wystąpią rozległe szkody wiatrowe.

Mija tydzień z poważniejszym powiewem jesiennej pogody, a więc dużym ochłodzeniem, wzrostem zachmurzenia i większymi opadami deszczu, a wysoko w Tatrach nawet śniegu. Opady lokalnie były bardzo obfite, jednak ich sumy, w poszczególnych regionach znacznie się różnią, ponieważ najbardziej zasobne w wilgoć strefy przechodziły w stosunkowo wąskim pasie. W ostatnich dniach efektownie prezentowały się liczne komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu i słabymi burzami.

Także początek nadchodzącego tygodnia przyniesie kontynuację rozpoczętego ochłodzenia i opady deszczu, które również będą silniejsze i tym razem mogą objąć większy obszar kraju. Za to od początku września i meteorologicznej jesieni, stopniowo zacznie się przejaśniać, a opady będą zanikać, przede wszystkim w dzielnicach zachodnich.

Przed weekendem więcej pogodnego nieba prognozuje się już na przeważającym obszarze kraju, ale niezbyt aktywny front, który w piątek wejdzie do Polski od dzielnic północnych, ściągnie do nas zimne arktyczne powietrze, przez co w nocy z soboty na niedzielę i niedzieli na poniedziałek, lokalnie mogą wystąpić przygruntowe przymrozki. Za to później ma nadejść szybkie ocieplenie.

 Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉:

https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 30 sierpnia 2021

Na początku nowego tygodnia regionami, w których pojawią się przejaśnienia i dłuższe chwile ze Słońcem będą dzielnice zachodnie, Lubelszczyzna, Podkarpacie i Małopolska. Nad resztą kraju przeważać będzie duże zachmurzenie, tylko lokalnie i na krótko mogą pojawić się tam niewielkie przejaśnienia. Na zachodzie, Pojezierzu Pomorskim oraz południowym wschodzie wystąpią przelotne opady deszczu, niewykluczone są też lokalne burze. W głębi kraju, tj. w centrum, na Mazowszu, Kujawach i częściowo Warmii opady deszczu będą mieć charakter ciągły.

W regionach z przewagą opadów odnotuje się temperatury n a poziomie 13-15 stopni C, na wschodzie oraz na Pomorzu i zachodzie trochę cieplej – w przedziale 18-20 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, w regionach północnych i zachodnich przeważnie z kierunków północnych i północno-wschodnich, na południu i Lubelszczyźnie zachodni i południowo-zachodni, a nad resztą Polski zmienny.

Wtorek, 31 sierpnia 2021

Koniec sierpnia i jednocześnie ostatni dzień meteorologicznego lata pożegnają nas chłodną i deszczową pogodą. Od Warmii i Mazur oraz Pomorza Gdańskiego, przez Kujawy, częściowo centrum, Wielkopolskę po Śląsk i zachodnią Małopolskę w strefie oddziaływania frontu atmosferycznego prognozuje się opady deszczu o charakterze ciągłym.

W tych regionach sumy opadów mają wynieść od 15 do 30 mm, a lokalnie w Karkonoszach i Beskidzie Żywieckim więcej. Pod deszczowymi chmurami temperatura będzie wyrównana na poziomie 13-15 stopni C. Więcej przejaśnień wystąpi w województwach wschodnich i na krańcach północno-zachodnich, ale przelotne opady deszczu i lokalne burze również tam wystąpią.

Za to będzie tam nieco cieplej od 18 do 20 stopni C, a na Roztoczu jeszcze o jeden, dwa stopnie więcej. Wiatr na północy, w centrum oraz na zachodzie chwilami silniejszy z północnego-wschodu, na wschodzie umiarkowany, z kierunków południowo-zachodnich.

Środa, 1 września 2021

W pierwszy dzień meteorologicznej jesieni pogoda zacznie się zmieniać, zwłaszcza na zachodzie i północy, gdzie pojawi się więcej przejaśnień, a opady deszczu zaczną zanikać. Temperatury wzrosną do 18-20 stopni C. Nad resztą Polski początkowo będzie sporo chmur z opadami deszczu, ale w ciągu dnia strefa opadów będzie przemieszczała się na południowy-wschód.

Do godzin wieczornych pochmurnie z przewagą opadów deszczu będzie w Małopolsce i Podkarpaciu. Na Podlasiu, wschodzie i południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku i zachodzie Małopolski, czyli w strefie opadów będzie chłodno, na poziomie od 13 do 15 stopni C. Cieplej zrobi się na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i we wschodniej Małopolsce, gdzie odnotuje się 17-18 stopni C. Wiatr chwilami dość silny, z kierunków północnych.

Czwartek, 2 września 2021

W czwartek najwięcej pogodnych chwil i najwyższe temperatury odnotuje się na zachodzie kraju i Pomorzu. Tam termometry wskażą 20-22 stopnie C, jednak poranek będzie zimny, ponieważ słupek rtęci spadnie do 6-8 stopni C.

Nad resztą Polski także można liczyć na przejaśnienie, ale lokalnie, zwłaszcza na północnym wschodzie mogą jeszcze wystąpić przelotne opady deszczu. W tych regionach będzie najchłodniej – od 15 do 17 stopni C. Wiatr wciąż chwilami silniejszy z północy i północnego-zachodu, co spowoduje zwiększenie odczucia chłodu.

Piątek, 3 września 2021

W piątek przeważać będzie pogodna aura, ponieważ Polska dostanie się pod wpływ wyżu, ale na krótko, gdyż po południu na północy znad Skandynawii, wkroczy do nas front atmosferyczny z niewielkimi opadami deszczu i większym zachmurzeniem. Ten front ściągnie na weekend zimne masy powietrza pochodzenia arktycznego. Jednak w piątek, przed frontem zrobi się ciepło, ponieważ na przeważającym obszarze kraju odnotuje się od 20 do 23 stopni C, a na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie nawet 24-25 stopni C.

Weekend, 4-5 września 2021

Koniec tygodnia zapowiada się pogodny, z dużą ilością słonecznych chwil, gdyż Polska znajdzie się pod wpływem wyżu, ale z północy będzie do nas napływać zimne powietrze. Na termometrach odnotuje się od 16-17 stopni C w województwach północno-wschodnich do 18-20 stopni C na zachodzie i południu. Za to noce będą bardzo zimne.

Według obecnych prognoz modeli, w niedzielę nad ranem w dużej części kraju na wysokości 2 metrów odnotuje się tylko od 2 do 4 stopni C, a przy gruncie pojawią się pierwsze w tym sezonie przymrozki. Idąc dalej – po 5 września modele prognozują szybkie i silne ocieplenie, ale trudno na ten moment napisać, ile ono potrwa.

OPTYCZNIE W NIEBO 30.08.2021r. – 05.09.2021r.

30.08.2021r. – godz. 09:15 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.