facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 20 gru, 2020
- brak komentarzy
Połowa tygodnia ciepła, od Świąt ochłodzenie, częste opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Koniec tygodnia z silnym wiatrem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 21.12.2020r. – 27.12.2020r.

Połowa tygodnia ciepła, od Świąt ochłodzenie, częste opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Koniec tygodnia z silnym wiatrem.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 21.12.2020r. – 27.12.2020r.

Kończy się przedświąteczny tydzień, a wraz z nim kilka dni słonecznej i ciepłej jak na ten okres w roku pogody, przede wszystkim na zachodzie i południowym-zachodzie kraju, częściowo też w regionach południowych i centralnych. W innych – pomimo wyższych od normy temperatur, przeważało niskie zachmurzenie, które wzmacniało ponurą aurę najkrótszych dni w roku.

Zima postraszyła na początku miesiąca, a następnie wycofała się na wschód i północ z powodu napierania cieplejszych mas powietrza z zachodu i południa. Jednak fronty, za którymi napływały te masy, nad Polską były już mało aktywne i skąpe opadowo.

Za to w ostatnich dniach byliśmy pod wpływem podwyższonego ciśnienia i suchych mas powietrza, dzięki którym w niektórych regionach kraju odnotowano 3, a nawet 4 dni praktycznie bezchmurnej pogody. Z rana występowały przymrozki, pięknie zdobiąc śpiącą przyrodę. W najnowszych prognozach pogody widać już dość znaczne zmiany, ale o mroźnej i śnieżnej zimie w całym kraju na razie nie ma mowy.

Na początku tygodnia wzrośnie zachmurzenie i będą występować opady, najczęściej deszczu z uwagi na wysokie temperatury, ale w trakcie Świąt jest szansa na większe ochłodzenie i przynajmniej w części kraju może padać śnieg, miejscami dość obficie. Jeżeli ufać prognozom, to po Świętach czeka nas ocieplenie, a zatem zima, raczej już nie poszaleje w grudniu.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 21 grudnia 2020

Na początku nowego tygodnia nad Polską będzie przemieszczać się mało aktywny front atmosferyczny, który już tej nocy dotrze nad Pomorze, Wielkopolskę, Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk. Przed południem, symboliczne i przelotne opady deszczu lub mżawki wystąpią na Pomorzu Gdańskim, Żuławach, Warmii, Kujawach, w centrum, Górnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie.

W drugiej części dnia przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem prognozuje się w Górach Świętokrzyskich, na Mazowszu, Podlasiu i Mazurach. Po przejściu frontu – najpierw na zachodzie, a pod koniec dnia także w głębi kraju zacznie się przejaśniać. Najwięcej pogodnego nieba będzie w południowo-wschodniej części Polski.

Tutaj nawet przez cały dzień może być bardzo pogodnie. Najchłodniej będzie na Lubelszczyźnie, Roztoczu, wschodzie Mazowsza i Podlasiu, gdzie odnotuje się około 2 stopni C. Nad resztą kraju będzie od 3 do 5 stopni C, a najcieplej ma być na zachodzie, Pomorzu i miejscami w Małopolsce – w przedziale 6-8 stopni C. Wiatr z południa i południowego-zachodu, słaby i umiarkowany.

Wtorek, 22 grudnia 2020

W pierwszym dniu kalendarzowej zimy pogoda w ogóle nie będzie przypominać zimy, ponieważ z zachodu dotrze do nas front atmosferyczny, który przyniesie opady deszczu i wzrost temperatury. W pierwszej części dnia opady będą występować głównie na zachodzie i Pomorzu, a w drugiej na wschodzie i południu.

Na termometrach odnotuje się od 4-5 stopni C na wschodzie i 6-8 stopni C w centrum, Górnym Śląsku i na Pomorzu do 9-11 stopni C na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu nieco silniejszy, południowy, skręcający na zachodni.

Środa, 23 grudnia 2020

W środę nad ranem wystąpią większe przejaśnienia, w związku z czym, miejscami wystąpią przymrozki, ale nie wszędzie, głównie na Pomorzu, Warmii i Mazurach, północy Mazowsza i Podlasiu. Także w dzień, w tych regionach ma dominować pogodna aura. Na termometrach odnotuje się od 2 stopni C na Suwalszczyźnie do 3-5 stopni C na Warmii i Mazurach, Kujawach i Pomorzu.

Za to nad pozostałe regiony kraju wkroczy kolejny front atmosferyczny, który przyniesie opady deszczu, miejscami dość intensywne. W deszczowych dzielnicach będzie najcieplej – na Śląsku odnotuje się nawet 11-13 stopni C, w głębi kraju od 6 do 9 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, głównie z zachodu i południowego-zachodu.

Czwartek, 24 grudnia 2020

W Wigilię nad Polską będzie przemieszczał się płytki niż z systemem frontów atmosferycznych. Na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza zacznie się ochłodzenie i tam odnotuje się od 0 do 3 stopni C. W tych dzielnicach wystąpią opady mieszane, czyli deszcz, deszcz ze śniegiem, a miejscami sam śnieg. Lokalnie mogą to być opady intensywne.

Natomiast w pozostałych regionach, w których będzie zalegać jeszcze cieplejsza masa powietrza, wystąpią wyłącznie opady deszczu, które również mogą być intensywne. Na termometrach słupki rtęci wskażą 8-10 stopni C, w dzielnicach południowych nawet 11-12 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty z zachodu i północnego zachodu.

Piątek, 25 grudnia 2020

W nocy z czwartku na piątek będzie się przemieszczać z północnego-zachodu na południowy-wschód chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie zimniejsze powietrze. Opady deszczu zaczną przechodzić w opady śniegu. Istnieje szansa, że na północnym wschodzie utworzy się pokrywa śnieżna.

W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju będzie już chłodniej, w przedziale 1-3 stopni C. Wszędzie będą możliwe opady deszczu ze śniegiem i śniegu, natomiast na Pomorzu i Warmii z powodu korzystniejszych warunków utworzy się konwekcja, dzięki której opady mogą być obfitsze. Wiatr zmieni kierunek i będzie wiał z północy i północnego-zachodu z umiarkowaną siłą.

Weekend, 26-27 grudnia 2020

W ostatnią sobotę roku pogoda na przeważającym obszarze kraju zacznie się stabilizować, a nad ranem chwyci kilkustopniowy mróz. W dzień ma być na ogół słonecznie, z przelotnymi opadami śniegu w dzielnicach południowych. Lekki mróz prognozowany jest nawet w ciągu dnia, przede wszystkim na wschodzie, południu i miejscami w centrum. Tam na termometrach odnotuje się -2/-1 stopień C. Na zachodzie i Pomorzu nieco cieplej – w przedziale 2-3 stopni C.

Po południu na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku ponownie wzrośnie zachmurzenie i pojawią się opady śniegu oraz deszczu, a także wzrośnie prędkość wiatru. Będzie to zapowiedź niedzielnego ocieplenia, ponieważ od zachodu dostaniemy się pod wpływ głębokiego niżu, który z południa zaciągnie łagodniejsze masy powietrza.

Opady śniegu będą przechodzić w deszcz, a temperatura na zachodzie kraju wzrośnie powyżej 5 stopni C. W całym kraju znacznie nasili się wiatr, który – według wstępnych prognoz, może wyrządzić szkody.

OPTYCZNIE W NIEBO 21.12.2020r. – 27.12.2020r.

21.12.2020r. – godz. 11:02 – początek astronomicznej zimy;

21.12.2020r. – od godz. 16:00 – bardzo bliska Koniunkcja – Jowisz i Saturn w odległości ~0°06`

22.12.2020r. – godz. 00:42 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

22.12.2020r. – maksimum meteorów z roju Ursydów (ZHR:10).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.