facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 21 mar, 2021
- brak komentarzy
Połowa tygodnia zimna. Później stopniowe ocieplenie, największe na zachodzie i południu. Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.03.2021r. – 28.03.2021r.

Połowa tygodnia zimna. Później stopniowe ocieplenie, największe na zachodzie i południu.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.03.2021r. – 28.03.2021r.

Marzec co kilka lat lubi nam zrobić psikusa i żongluje pogodą tam i nazad, co chwilę wpuszczając zimne masy powietrza z północy, w efekcie czego mamy temperatury “przez zero”, przewagę zachmurzenia i opady śniegu, miejscami porządne, jak w środku zimy. Całość dyskomfortu dopełnia zimny i porywisty wiatr.

Chociaż w kalendarzu mamy już trzy wiosny (meteorologiczną od 1 marca, astronomiczną od 20 marca i kalendarzową od dzisiaj), to pogoda, wciąż bardziej przypomina styczeń lub luty. Pomęczymy się z nią jeszcze przez kilka dni, ale widać już wiosenne światełko w pogodowym tunelu.

Pytanie – czy będzie ono trwalsze, czy ponownie, po kilku cieplejszych dniach, dostaniemy śnieżną porcję arktycznego podmuchu? Obecna dynamika w pogodzie ma to do siebie, że każdy scenariusz pogodowy jest możliwy (od dużego uderzenia ciepła do chłodu), a prognozowanie pogody na dłuższy okres (10 i więcej dni) jest obarczone sporym ryzykiem błędu. 

Na razie czeka nas jeszcze kilka zimnych dni, od środy cieplej zacznie się robić na zachodzie, a w następnych dniach, także w pozostałych dzielnicach kraju. 

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap 

Poniedziałek, 22 marca 2021

W nowym tygodniu zaczniemy stopniowo dostawać się pod wpływ wyżu znad Europy Zachodniej, a ściślej – z centrum nad Kanałem La Manche. Jednak jego położenie sprawi, że z północnego-zachodu, nadal będzie napływać wilgotne i zimne powietrze arktyczne, morskie. W ciągu dnia rozwijać się będą liczne chmury kłębiaste i kłębiasto-warstwowe, które przyniosą przelotne opady śniegu, przede wszystkim w regionach Polski południowej, wschodniej i środkowej.

Temperatury wyniosą od 2-3 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Górnym Śląsku i w Małopolsce oraz 4-5 stopni C w głębi kraju, a także w rejonie Tarnowa do 6-8 stopni C na zachodzie i Kujawach. Wiatr zachodni, chwilami silniejszy, zwiększający odczucie chłodu.

Wtorek, 23 marca 2021

Wtorkowy poranek będzie mroźny. Największy mróz prognozuje się na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie temperatura spadnie do -7/-5 stopni C, a w regionach podgórskich może być jeszcze zimniej. W głębi kraju od -4 do -2 stopni C, jedynie na krańcach północno-zachodnich bez mrozu, ale blisko 0 stopni C. W dzień, początkowo w regionach zachodnich, a później także w środkowych nastąpi wzrost zachmurzenia i pojawią się opady deszczu.

Będzie to ciepły front atmosferyczny, który jednak nie podwyższy zbytnio temperatur, ponieważ odnotuje się od 4 stopni C na Śląsku, 5-6 stopni C na krańcach wschodnich, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i na Pomorzu Zachodnim do 7-9 stopni C w Małopolsce, na Podkarpaciu, lokalnie na Mazowszu, Warmii i Mazurach oraz Pomorzu Gdańskim. Wiatr umiarkowany, nieco bardziej odczuwalny w regionach południowych, przeważnie północno-zachodni.

Środa, 24 marca 2021

W środę słoneczna pogoda zapowiada się w regionach Polski południowo-wschodniej – od Lubelszczyzny po Podkarpacie. Przewaga słonecznej aury prognozowana jest też na zachodzie kraju. Poza tymi terenami będą przeważać chmury, ale opadów będzie mało, mają wystąpić głównie w regionach podgórskich i w górach i będą to opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Na zachodzie kraju zacznie się ocieplać – na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej prognozuje się 11-12 stopni C, nad resztą Polski pod chmurami będzie jeszcze chłodno – w przedziale 6-8 stopni C, a na krańcach południowych miejscami nie więcej niż w przedziale 3-5 stopni C. Wiatr przeważnie słaby, głównie z kierunków zachodnich.

Czwartek, 25 marca 2021

W czwartek pogoda zacznie się zmieniać ku cieplejszej odsłonie. Na zachodzie kraju i Pomorzu poranek nie przyniesie już ujemnych wartości na termometrach. Za to w dzień wyraźnie się ociepli. Na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej prognozuje się około 15-16 stopni C.

W Wielkopolsce, na Pomorzu i Kujawach będzie 11-13 stopni C, w centrum około 10 stopni C, a najchłodniej będzie w regionach z przewagą zachmurzenia, czyli na wschodzie i w Małopolsce – od 6 do 8 stopni C. Opadów w tym nie prognozuje się, a wiatr ma wiać słabo z zachodu.

Piątek, 26 marca 2021

W piątek nad ranem mogą jeszcze wystąpić lokalne, przygruntowe przymrozki, głównie na wschodzie, południu i w centrum, ale w ciągu dnia, dość szybko zacznie się ocieplać, przeważnie do 10-11 stopni C. Nieco chłodniejsza i bardziej pochmurna pogoda ma być na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, tam zobaczymy około 8-9 stopni C.

Poza tym odnotuje się 11-13 stopni, a na zachodzie i Pomorzu będzie najcieplej, w przedziale 14/16 stopni C, tuż przy  zachodniej granicy do 17-18 stopni C. Zachmurzenie będzie zmienne. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Weekend, 27-28 marca 2021

Koniec tygodnia zapowiada się ciepły, ale dość zróżnicowany w pogodzie. W sobotę z zachodu na wschód będzie przemieszczał się front z przelotnymi opadami deszczu, a nawet lokalnymi burzami. W tym dniu prognozuje się od 8-9 stopni C na Pomorzu do 14-16 stopni C na południu, wschodzie oraz w centrum. Z kolei niedziela zapowiada się pogodniejsza i nieco chłodniejsza – od 7 stopni C na północnym wschodzie do 13-15 stopni C na zachodzie i południu.

Za to bardzo ciekawie wyglądają prognozy pogody na przełomie marca/kwietnia. Modele wskazują na duże prawdopodobieństwo napływu bardzo ciepłych mas powietrza z południowego zachodu. Temperatury mają przekraczać 15 stopni C i to dość znacznie, miejscami możemy zobaczyć nawet 22-23 stopnie C.

Jednak w pogodzie, wciąż ma trwać przepychanka między wiosną i zimą, czego efektem będą zwycięstwa raz jednej, raz drugiej pory roku. W związku z tym możemy mieć jeszcze spadki temperatur w okolice 0 stopni C i opady śniegu. Czyżby po wyraźnym “marcu-garncu”, czekał nas “kwiecić-plecień” w pełnym tego słowa znaczeniu? Pierwsze prognozy na razie na to wskazują, ale na szczęście są one obarczone dużym ryzykiem błędu. Pani Zimie na ten i za ten sezon już dziękuję. ;))

OPTYCZNIE W NIEBO 22.03.2021r. – 28.03.2021r.

28.03.2021r. – godz. 20:49 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.