facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 14 gru, 2021
- brak komentarzy
Pomniki przyrody w Boleścinie.

Pomniki przyrody w Boleścinie.

Boleścin to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Trzebnica. Miejscowość o tej samej nazwie spotkamy również w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. Boleścin z powiatu trzebnickiego leży w paśmie Gór Kocich.

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków Boleścina wpisano:

 • zespół pałacowy, obecnie nr 27, z końca XIX w.

  • pałac w ruinie z przełomu XIX/XX w.

  • park z przełomu XVIII/XIX w.

inne zabytki:

 • obiekty folwarczne:

  • mieszkalne

  • wozownia

  • obora

  • spichlerz

 • grodzisko średniowieczne

 • kościół rzymskokatolicki kościół rzymskokatolicki należący do parafii Miłosierdzia Bożego (Dekanat Trzebnica), współczesny.

(1) BUK POSPOLITY

Jeżeli chodzi o pomniki przyrody ożywionej Boleścina to aktualnie rosną tu dwa drzewa uhonorowane tym statusem. Pierwszym jest buk pospolity ( Buk_pospolity_w_Boleścinie ), który rośnie tuż przy ogrodzeniu, które otacza renesansowy pałac z przylegającym do niego parkiem krajobrazowym. Ponieważ wejście na jego teren było zamknięte, drzewo obejrzeliśmy od strony brukowanej drogi bez dokonywania pomiarów.

Według danych zawartych w CRFOP obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 405 cm, a wysokość 26 metrów. W koronie buka widać ślady po kilku wyłamanych konarach, niektóre natomiast uschły. Na jego pniu odnajdziemy starą pomnikową tabliczkę, która sprawia wrażenie lekko wklęsłej (wchłanianej przez powiększający się pień).

O ile pomnikowy buk – chociaż całkiem okazały, nie sprawia jakiegoś szczególnego wrażenia, o tyle idąc dalej brukowaną drogą ku górze, trafimy na bardzo ciekawy wąwóz. Takich miejsc na Wzgórzach Trzebnickich jest całkiem sporo, niektóre z nich prezentują się bardzo efektownie i urokliwie, zwłaszcza tam, gdzie rosną drzewa.

Tak jest właśnie w tym przypadku. Na skarpach wąwozu rośnie kilka drzew, które wykształciły osobliwe i finezyjnie wyglądające systemy korzeniowe, aby poradzić sobie jakoś z luźnym oraz przemieszczającym się podłożem i nie wywrócić się. Dodatkowym czynnikiem wspomagającym ich oryginalny wygląd jest pochyłość terenu.

Najbardziej poplątany jest system korzeniowy skarpowego dębu szypułkowego, buka pospolitego i klonu jawora, które – według mnie – powinny być objęte ochroną pomnikową, z uwagi na oryginalny pokrój i dużą wartość przyrodniczą, a także spore wymiary. Drzewa te zabrały nam najwięcej czasu spędzonego w Boleścinie. Myślę, że zdjęcia oddają powody tego dendrologicznego zatrzymania. ;))

Systemy korzeniowe z efektownymi napływami przypominają ośmiornicę lub inne egzotyczne zwierzę o skomplikowanej budowie “kroczące” po piachu. Cechą charakterystyczną Wzgórz Trzebnickich jest występowanie pokrywy lessowej i utworów lessopodobnych (Jary 1996; Kondracki 1998; Jary, Kida, Śnihur 2002; Rokicki 1952).

Ze względu na swoją genezę i właściwości jest przedmiotem zainteresowań geomorfologów i geologów (właściwości geotechniczne, podatność na erozję, przydatność w stratygrafii), rolników (gleby lessowe i ich żyzność, erozja, zmywy gruntu), czy chociażby szeroko pojętej branży budowlanej (less jako surowiec na cegłę, ceramika użytkowa, problem tzw. „dosiadania” gruntów lessowych, co skutkuje np. spękaniami budynków).

Źródło: Uniwersytet Wrocławski, Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego, “WZGÓRZA TRZEBNICKIE” – MATERIAŁY DO ĆWICZEŃ TERENOWYCH, Wrocław 2016

Takie korzeniowe wygibasy warto oglądać z każdej strony. Duże wrażenia i niezwykłe formy lessowo-korzeniowej plątaniny mamy tu zagwarantowane. ;)) O wybranych wąwozach lessowych, które odnajdziemy na tych terenach warto poczytać na blogu Piotra Jagodzińskiego:

1) https://przyrodniczo.pl/cenne-tereny/wawozy-lessowe-pod-taczowem-malym/

2) https://przyrodniczo.pl/wroclaw/wawoz-wloknicy/

(2) DĄB SZYPUŁKOWY

Drugim i zarazem ostatnim pomnikowym drzewem w Boleścinie jest dąb szypułkowy, który rośnie przy skręcie szlaku w kierunku Głuchowa Górnego, w pobliżu przystanku autobusowego. Drzewo figuruje w CRFOP ( Dąb_szypułkowy_w_Boleścinie ), w którym podano następujące parametry okazu: obwód pierśnicowy pnia: 509 cm, wysokość: 19 metrów.

Drzewo to jest klasycznym osobnikiem soliterem, który wyrósł na otwartej przestrzeni, zatem charakteryzuje się krótkim pniem oraz szeroką, regularną i nisko osadzoną koroną. W jego pobliżu znajduje się lekkie obniżenie terenu, za którym zaczyna się pole uprawne. Pomnikowy dąb ma charakterystycznie rozszerzony fragment dolnej części pnia.

Poza tym na pniu widać ubytki (w środku okaz jest częściowo wypróchniały), ślady po chirurgicznej redukcji wybranych konarów oraz namalowany symbol i kolor przebiegającego tu szlaku, który na mapie widnieje pod nazwą “Szlak Archeologiczny Dobroszyce – Orzeszków PKP”.

Drzewo to odznacza się również bardzo oryginalnym sposobem przymocowania pomnikowej tabliczki (do tej pory nie widziałem czegoś podobnego). W pień wbito odwrócony żelazny hak, na który nałożono dwie prostokątne blaszki (również żelazne). Następnie, w niewielką szczelinę znajdującą się między blaszkami a pniem wciśnięto tabliczkę. ;))

Ponieważ w górnej i dolnej części tabliczki widnieją wywiercone otwory i ślady po gwoździach, to prawdopodobnie alternatywny sposób jej zamontowania powstał po ich wypadnięciu. Poza tym pomnikowe drzewo należy uznać za wyróżniającego się i cennego przedstawiciela dębu szypułkowego na terenie Boleścina i jego okolic.

PODSUMOWANIE

1) W Boleścinie (woj. dolnośląskie, powiat trzebnicki, gmina Trzebnica) odnajdziemy dwa pomnikowe drzewa. Pierwszym jest buk pospolity, który rośnie przy ogrodzeniu założenia parkowo-pałacowego, tuż obok przebiegającej brukowanej drogi. Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 405 cm, wysokość 26 metrów (dane z CRFOP). Drzewo ma kilka połamanych lub wyschniętych konarów i gałęzi, poza tym znajduje się w dobrej kondycji zdrowotnej.

2) Drugie pomnikowe drzewo reprezentuje dąb szypułkowy o obwodzie pierśnicowym pnia 509 cm i wysokości 19 metrów (dane z CRFOP). Jest to osobnik soliterowy o rozłożystej, nisko osadzonej koronie. Okaz charakteryzuje rozszerzony fragment dolnej części pnia oraz oryginalnie przymocowana do niego tabliczka. Stan zdrowotny i techniczny pomnika przyrody wydają się dobre. Drzewo rośnie przy skręcie szlaku w kierunku Głuchowa Górnego, w pobliżu przystanku autobusowego.

3) Poza pomnikami przyrody, do niewątpliwych atrakcji tych terenów należą dość liczne, chociaż raczej mało opisywane i polecane jako atrakcje turystyczne wąwozy lessowe, na których odnajdziemy bardzo oryginalnie wyglądające drzewa, zwłaszcza w obrębie odziomka i szyi korzeniowej. W Boleścinie na szczególną uwagę zasługują: dąb szypułkowy, buk pospolity i klon jawor, które z jednej strony sprawiają wrażenie “trzymających” się kurczowo skarpy, z drugiej strony “kroczących” po niepewnym gruncie. ;)) Artykuł o pomnikowych drzewach Boleścina znajdziemy również na www.pomniki-przyrody.pl Marka Łuszczyńskiego: http://www.pomniki-przyrody.pl/?p=15843

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.