Aktualności Las Perły dendroflory

Pomniki przyrody w Oleśnicy cz. 2/3.

Pomniki przyrody w Oleśnicy cz. 2/3.

(1) DĄB SZYPUŁKOWY – OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA 380 CM

Druga część o pomnikowych drzewach Oleśnicy dotyczy terenu parku miejskiego, w którym statusem pomnika przyrody uhonorowano dęby szypułkowe. Pierwszy pomnikowy dąb rośnie w pobliżu (około 40 metrów) od skrzyżowania ulic Wałowej i Wałów Jagiellońskich.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Dąb ten figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Dąb_szyp._380cm_Park_w_Oleśnicy ) i należy do najchudszych, pomnikowych dębów parku. Obecnie jego obwód pierśnicowy pnia mierzy 380 cm, a wysokość drzewa wynosi 26 metrów. W CRFOP zawyżono obwód pnia i podano, że mierzy on 424 cm.

Drzewo charakteryzuje walcowaty, wysoki i wysmukły pień, pierwsze konary zaczynają się na wysokości około 10 metrów, ale na pniu widać blizny po usunięciu innych konarów, które rosły niżej. Pień wygląda na zdrowy, bez poważnych ubytków i wad.

Dąb ten ma niezbyt okazałą, wysoko wysklepioną koronę, w której można dostrzec kilka grubych, uschniętych bądź usychających konarów, co świadczy o pogarszającej się kondycji zdrowotnej drzewa. Od drzewa odłamało się też część gałęzi i konarów.

(2) DĄB SZYPUŁKOWY – OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA 505,50 CM

Drugi pomnikowy dąb szypułkowy parku, także rośnie w pobliżu skrzyżowania ulic Wałowej i Wałów Jagiellońskich, w odległości 25 metrów na zachód od betonowego boiska i 3 metrów od głównej alejki. Z daleka odznacza się rozwartą i przerzedzoną koroną.

Dane o tym dębie odnajdziemy w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Dąb_szyp._505,50cm_Park_w_Oleśnicy ), w którym podano, że drzewo mierzy w obwodzie pnia 499 cm, a jego wysokość wynosi 29 metrów.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Aktualny pomiar obwodu pierśnicowego pnia drzewa wskazał wynik 505,50 cm. Drzewo rośnie na prostym terenie, a pień nie ma do wysokości pierśnicy żadnych zgrubień, guzów, itp., dzięki czemu pomiar można wykonać bardzo szybko i sprawnie. 

Odziomek drzewa jest regularnie rozszerzony wokół całej podstawy pnia. Podobnie, jak w przypadku pierwszego dębu, drzewo ma dość długi, walcowaty i oczyszczony z konarów i gałęzi w dolnych partiach pień.

Drzewo jest oznaczone stosowną tabliczką i to należy zaliczyć na duży plus dla miasta, bowiem wszystkie pomnikowe drzewa Oleśnicy są oznakowane, dzięki czemu znacznie łatwiej je odnaleźć i upewnić się, że znalazło się właściwe drzewo.

Niestety, stan zdrowotny korony pomnikowego okazu nie jest najlepszy. Widać w niej uschnięte konary (posusz), wyłamania i ogólnie jest ona dość mocno przerzedzona. Być może susze w ostatnich latach przyczyniły się do pogorszenia kondycji drzewa.

(3) DĄB SZYPUŁKOWY “OLEŚ” – OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA 538 CM

Trzeci pomnikowy dąb rośnie już nieco poza parkiem, dokładnie przy ul. Wały Jagiellońskie, naprzeciw budynku nr 6, na chodniku w pasie drogowym. Paradoksalnie, pomimo najgorszego stanowiska do wzrostu z ograniczeniem sfery życia, którą częściowo pokrywa ulica i chodnik, dąb ten sprawia wrażenie najzdrowszego wśród pomnikowych dębów.

Drzewu nadano wdzięczne imię “Oleś”, zapewne od nazwy miasta Oleśnica. Jest to duże drzewo o wspaniałym wyglądzie i prezencji, które w ciepłej porze roku ofiaruje ludziom cenny cień, rzucany przez bogato ulistnioną koroną. Figuruje też w CRFOP ( Dąb_szyp._Oleś_538cm_Park_w_Oleśnicy ).

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Drzewo mierzy obecnie 538 cm w obwodzie pierśnicowym pnia, a jego wysokość wynosi 23 metry. Drzewu dość znacznie ograniczono swobodę w prowadzeniu procesów życiowych (chodnik i ulica). To może w przyszłości, przyczynić się do pogorszenia kondycji i stanu zdrowotnego drzewa.

Na drzewie odnajdziemy pomnikową tabliczkę. Pień jest prosty i walcowaty, bez widocznych śladów uszkodzeń, wypróchnień i działalności grzybów pasożytniczych. Nie stwierdziłem też ubytków i innych braków w pniu.

Drzewo ma zredukowane od strony ulicy konary w dolnych partiach korony. Rany po dokonanych cięciach zdołały się w znacznym stopniu zabliźnić. Dąb “Oleś” jest po prostu piękny i potężny. 

Całości uroku pomnikowego dębu dopełnia szeroka i obficie ulistniona korona. Posusz stanowi w niej niewielki procent. Dąb ten jest bardzo malowniczy i prawdopodobnie, można mu przypisać miano najgrubszego dębu w mieście, ale nie potwierdzam tego na 100%, ponieważ nie zwiedziłem wszystkich zakamarków Oleśnicy pod kątem najgrubszych okazów dendroflory.

PODSUMOWANIE

1) W drugiej części o pomnikowych drzewach Oleśnicy skupiłem się na trzech dębach szypułkowych. Pierwszy dąb rośnie w pobliżu (około 40 metrów) od skrzyżowania ulic Wałowej i Wałów Jagiellońskich na terenie parku miejskiego. Obwód pierśnicowy pnia drzewa mierzy 380 cm, a jego wysokość wynosi 26 metrów. Pień sprawia wrażenie zdrowego, bez ubytków i wypróchnień, jednak korona jest częściowo przerzedzona, a kilka grubych konarów uschło bądź usycha.

2) Drugi pomnikowy dąb rośnie w odległości 25 metrów na zachód od betonowego boiska i 3 metrów od głównej alejki w parku, także blisko skrzyżowania ulic Wałowej i Wałów Jagiellońskich. Przy wysokości 29 metrów, obwód pierśnicowy pnia dębu wynosi 505,50 cm. Stan zdrowotny drzewa jest zadowalający, ale w koronie widać posusz i ubytki (wyłamania konarów/gałęzi).

3) Najgrubszy i będący w najlepszej kondycji pomnikowy dąb o imieniu “Oleś” rośnie przy ul. Wały Jagiellońskie, naprzeciw budynku nr 6, na chodniku w pasie drogowym. Drzewo mierzy obecnie 538 cm w obwodzie pierśnicowym pnia, a jego wysokość wynosi 23 metry. Osobnik od strony ulicy ma chirurgicznie zredukowane dolne konary, poza tym drzewo to wyróżnia się piękną, obficie ulistnioną koroną, a jego sylwetka prezentuje się okazale.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

3 KOMENTARZE

  1. Witam Towarzysza:)
    Oj Towarzyszu zawsze wszystko musiecie zepsuć:) Przejeżdżałem przez ten Park porobiłem zdjęcia i myślę wyślę informację do Towarzysza Pawła a tutaj zonk:) Już tam diabli ponieśli Towarzysza i po niespodziance. Cóż…. nic to póki co drzew jeszcze nie brakuje i niewątpliwie czymś uda się zaskoczyć Towarzysza:)
    Pozdrawiam serdecznie:)
    Darz Grzyb!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.