facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 30 mar, 2022
- brak komentarzy
Pomniki przyrody w Parku Bażanta w Jagoszycach cz. 2/2.

Pomniki przyrody w Parku Bażanta w Jagoszycach cz. 2/2.

(4) DĄB SZYPUŁKOWY 536 CM

Dwa ostatnie pomnikowe drzewa w Parku Bażanta w Jagoszycach reprezentują dęby szypułkowe. Drzewa są na tyle ciekawe i duże, że postanowiłem im poświęcić odrębny artykuł. Czyli z pięciu pomnikowych drzew, trzy to dęby szypułkowe i każdy z nich, dość istotnie różni się od pozostałych. Pierwszy opisany pomnikowy dąb charakteryzował się rozległa dziuplą w części odziomkowej ze śladami pożaru wewnątrz pnia. Drugi pomnikowy dąb odznacza się nietypową budową.

Z bardzo krótkiego, beczkowatego pnia wyrastają trzy potężne przewodniki, z których dwa wyginają się łukowato, a trzeci sprawia wrażenie lekko falującego. Ogólnie całe drzewo ma ciekawą budowę i nietuzinkową sylwetkę. Na jednym przewodniku widać spory ubytek po częściowym wyłamaniu i wypróchnienia, a na wszystkich, ślady chirurgicznej redukcji wybranych konarów.

Aktualny obwód pierśnicowy pnia dębu wynosi 536 cm, wysokość drzewa 23 metry. Informacje o drzewie znajdziemy w CRFOP ( Dąb._szyp._nr_2_w_Parku_Bażanta ). Na pniu odnajdziemy charakterystyczną, nieco już zdartą tabliczkę.

Stan zdrowotny i techniczny drzew jest dobry – poza rozpęknięciem się jednego z przewodników, na dębie nie zauważyłem dużych uszkodzeń i niepokojących objawów. Z uwagi na swój oryginalny pokrój, drzewo sprawia wrażenie, jakby brakowało mu jednego przewodnika w środku.

W dużym stopniu, odstaje on swoją budową od rozłożystych, regularnie ukształtowanych dębów z szerokimi i mocno ugałęzionymi koronami. Taki wygląd to zdecydowany atut, a nie wada drzewa i kolejny plus dla gatunku ‘Quercus’ w kategorii różnorodności w jego obrębie, jak i na tle innych drzew.

Na koniec jeszcze dwa zdjęcia drzewa. Na pierwszym moc pnia dębu,

a na drugim, bardzo oryginalny pokrój drzewa z dwoma łukowato wygiętymi przewodnikami i trzecim, lekko falującym.

(5) DĄB SZYPUŁKOWY 656 CM

Zaledwie kilkanaście metrów dalej rośnie ostatnie pomnikowe drzewo w Parku Bażanta, czyli trzeci dąb szypułkowy o zdecydowanie innej budowie. Mam z nim sporą zagwozdkę, ponieważ nie wiem, czy jest to pojedynczy osobnik, czy jednak zrost co najmniej dwóch, a może nawet trzech drzew.

Również ten masywny kolos znajduje się na wykazie w CRFOP ( Dąb._szyp._nr_3_w_Parku_Bażanta ). Pień drzewa jest bardzo krótki, z charakterystycznymi zgrubieniami powstałymi po wyłamanych lub usuniętych konarach.

Aktualny obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 656 cm, co oznacza, że jest to najgrubszy pomnikowy okaz i jednocześnie najgrubsze drzewo parku. Do wysokości pierśnicy (130 cm) drzewo tworzy całość, rozwidlenie na poszczególne przewodniki ma miejsce na wysokości około 2,5 metra, zatem w świetle zasad obowiązujących w dendrometrii, można je traktować jako pojedynczego osobnika.

Poza kilkoma śladami po wyłamaniach konarów i gałęzi oraz niewielkimi ubytkami w pniu, stan zdrowotny i techniczny drzewa można uznać za dobry. Wysokość dębu wynosi 24 metry.

Zatem wszystkie trzy pomnikowe dęby rosnące w parku, prezentują zachwycającą różnorodność w obrębie tego samego gatunku drzewa, natomiast wielkim atutem tego miejsca jest fakt, że różnorodność ta rośnie tuż obok siebie i możemy ją podziwiać równocześnie.

Jeżeli dodamy do tego bonus w postaci pomnikowego, rozłożystego platana i urokliwego graba pospolitego, które opisałem w pierwszej części, Park Bażanta jawi się jako teren bardzo cenny dla miłośników potężnych i pięknych drzew.

I jeszcze spojrzenie na koronę pomnikowego dębu, która znacznie bardziej przypomina klasyczne, szerokie korony dębów soliterowych. Gdy porównamy ją do korony dębu opisanego na początku artykułu to drzewa wyglądają tak, jakby reprezentowały inne gatunki.

P O D S U M O W A N I E

1) Dwa ostatnie pomnikowe drzewa w Parku Bażanta w Jagoszycach (woj. dolnośląskie, powiat trzebnicki, gmina Prusice) to dęby szypułkowe. Pierwszy – o bardzo oryginalnym pokroju mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 536 cm, przy wysokości 23 metrów.

2) Drugi osobnik o obwodzie pierśnicowym pnia 656 cm i wysokości 24 metrów jest jednocześnie najgrubszym drzewem rosnącym w parku. Oba drzewa charakteryzują się dobrą kondycją zdrowotną i stanem technicznym. Parka Bażanta to mocna perełka dendrologiczna gminy Prusice, ale nie jedyna. Najwspanialsze miejsce dla treehunterów znajduje się w innej części gminy i za jakiś czas zostanie opisane na moim blogu.

Zapraszam również do przeczytania artykułu o pomnikach przyrody w Jagoszycach na blogu Marka Łuszczyńskiego: http://www.pomniki-przyrody.pl/?p=7139

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.