facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 28 maj, 2021
- brak komentarzy
Pomnikowa lipa szerokolistna “Domaszczynka” z Domaszczyna.

Pomnikowa lipa szerokolistna “Domaszczynka” z Domaszczyna.

Aby zakończyć podróż dendrologiczną po Domaszczynie, warto odwiedzić jeszcze jedno drzewo, które należy do grupy siedmiu, nowo powołanych pomników przyrody w gminie Długołęka na mocy uchwały nr XXVII/319/21 Rady Gminy Długołęka z dnia 21 stycznia 2021 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody. Pozostałe pomnikowe drzewa rosną w innych miejscowościach (opiszę je za jakiś czas), natomiast w Domaszczynie rośnie lipa szerokolistna, którą nazwano “Domaszczynką”. Zatem po pomnikowej grupie dębów szypułkowych na grobli przy stawach i ogromnym pomnikowym dębie szypułkowym przy Zameczku Myśliwskim, Domaszczyn wzbogacił się o nowy pomnik przyrody

„Domaszczynka” rośnie na działce nr 247, obręb Domaszczyn w pasie drogowym. Informacja o pomnikowej lipie i pozostałych nowych pomnikach przyrody odnajdziemy w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Lipa_szerokolistna_Domaszczynka_i_inne_nowe_PP ). W rejestrze wojewódzkim na dzień napisania artykułu nie odnalazłem “Domaszczynki”. Lipa ta – co tu dużo pisać – jest przeciętna w swoim gatunku.

Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 333 cm (według CRFOP), średnica korony 12 metrów, natomiast nie podano informacji o wysokości drzewa. Wynosi ona nieco ponad 20 metrów. Drzewo odznacza się prostą sylwetką, chociaż pień oglądany z bliska ujawnia lekką pochyłość. Okaz jest już oznaczony stosowną tabliczką.

Poza wyłamaniami kilku konarów i stanowiskiem jemioły w części wierzchołkowej, drzewo odznacza się dobrą kondycją i stanem technicznym. W takiej sytuacji, tradycyjnie zastanawiam się nad intencją wnoszącego o uznanie tej lipy za pomnik przyrody, ponieważ w swoim gatunku jest ona mocno przeciętna. Może mamy tu do czynienia z inną przesłanką, która powoduje, że drzewo to ma dla kogoś jakąś szczególną wartość? Skoro już udało się ją uhonorować statusem pomnika przyrody to niech tak pozostanie. ;))

PODSUMOWANIE

Krótki artykuł to i krótkie podsumowanie. Zamykając temat drzew w Domaszczynie (woj. dolnośląskie, powiat wrocławski, gmina Długołęka) warto odwiedzić jeszcze nowo powołany pomnik przyrody, którym jest lipa szerokolistna “Domaszczynka” o obwodzie pierśnicowym pnia 333 cm, wysokości ponad 20 metrów i średnicy korony 12 metrów. Drzewo znajduje się w dobrej kondycji zdrowotnej i pomimo bardzo przeciętnych gabarytów na tle swojego gatunku, prezentuje się przyzwoicie. Dla równowagi dendrometrycznej treehuntera, w przyszłym tygodniu opiszę i zaprezentuję nieprzeciętnego olbrzyma z dolnośląskich terenów. ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.