Aktualności Las Perły dendroflory

Pomnikowe dęby w Gliniku Średnim.

Pomnikowe dęby w Gliniku Średnim.

Glinik Średni to kilkuset-osobowa wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w gminie Frysztak. W Gliniku Średnim warto zobaczyć m.in.: krzyż z piaskowca z 1895 r. z płaskorzeźbami św. Apolonii, Józefa i Franciszka oraz spojrzeć na charakterystyczny krajobraz Pogórza z grzbietami wzniesień, stanowiącymi naturalne punkty widokowe, głębokimi dolinami i in.

Miejscowość znajduje się po obu stronach drogi powiatowej nr 1323R Frysztak – Gogołów – Klecie. Graniczy z: Glinikiem Górnym, Stępiną, Cieszyną, Pułankami, Glinikiem Dolnym i Lublą. Wśród kilkudziesięciu pomnikowych drzew powiatu strzyżowskiego, w Gliniku Średnim rosną trzy okazy. Są to 2 dęby szypułkowe i 1 dąb bezszypułkowy.

(1) DĄB SZYPUŁKOWY NR 1

Pierwszy i zarazem najdorodniejszy pomnikowy dąb możemy obejrzeć naprzeciw przedszkola, przy drodze zjazdowej do posesji nr 25. Drzewo objęto ochroną na mocy Orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie Nr R.L. VI b – 13/P/26/53 z dnia 10.12.1953 roku. Ten sam akt prawny powołał pozostałe dwa dęby do ochrony pomnikowej.

Według danych zawartych w CRFOP ( Dąb_szypułkowy_nr_1_w_Gliniku_Średnim ), obwód pnia drzewa na wysokości pierśnicy wynosi 594 cm, wysokość 20 metrów.

Z pomnikowej trójki dendrologicznej Glinika Średniego, postanowiliśmy zmierzyć obwód pnia tylko tego dębu. Drugi okaz jest chuderlawy, a trzeciemu dość trudno wykonać prawidłowy pomiar, o czym będzie dalej.

Ponieważ drzewo rośnie na pochyłości terenu, wysokość pierśnicy należało odmierzyć od najwyższego punktu przy nasadzie pnia, które w tym przypadku znajduje się przy poboczu drogi.

Wynik jaki otrzymaliśmy wynosi to 613 cm. To już kawał dorodnego drzewa, chociaż mocno zredukowanego w koronie z uwagi na fakt, że rośnie w ciągu pasa drogowego.

Wnętrze okazu jest częściowo wypróchniałe. Ubytki tkanki drzewnej zdradza niewielka dziupla ziejąca przy podstawie pnia.

Na pniu dębu odnajdziemy okazałe narośla i zgrubienia, część z nich powstała po redukcji konarów, w ich miejsce drzewo wypuszcza pędy odroślowe.

Również sama korona drzewa, chociaż w miarę regularna, nosi liczne ślady redukcji i ingerencji chirurgicznej.

Pomimo powyższych uciążliwości związanych z siedliskiem (bliskość drogi) w którym drzewo żyje, jest to cenny i zacny egzemplarz.

(2) DĄB SZYPUŁKOWY NR 2

Przemieszczając się tą samą drogą na wschód, po około 250 metrach stajemy przed majestatem drugiego pomnikowego dębu. W tym przypadku “majestat” brzmi dość sarkastycznie, ponieważ drzewo to w ogóle nie przypomina ogromnych okazów tego gatunku.

Z uwagi na fakt, że obok korony drzewa przebiega linia elektryczna, a przy pniu droga, dąb został bardzo mocno zredukowany, natomiast jego sylwetka nabrała charakterystycznego kształtu przypominającego literę V.

Według danych zawartych w CRFOP ( Dąb_szypułkowy_nr_2_w_Gliniku_Średnim ), obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 481 cm, wysokość 21 metrów.

Drzewo znajduje się w dość kiepskim stanie technicznym, nadmierna redukcja części morfologicznych, wypróchniałe wnętrze i nadwyrężona statyka nie rokują pomyślności życia okazu na dziesiątki lat, ale dąb walczy i próbuje mozolnie obudować koronę na bazie pędów wtórnych i całkiem nieźle mu to idzie.

Od drugiego pomnikowego dębu szypułkowego mamy już bardzo blisko do ostatniego osobnika objętego ochroną w tej miejscowości.

(3) DĄB BEZSZYPUŁKOWY

Tym razem mamy do czynienia z dębem bezszypułkowym, którego możemy podziwiać z pewnej odległości lub poprosić właściciela/gospodarza terenu o zgodę na podejście do niego. Wybraliśmy pierwszą i drugą opcję.

Drzewo rośnie na tyłach posesji oznaczonej nr 12 i zakorzeniło się na dość stromym stoku, co utrudnia wykonanie prawidłowego pomiaru obwodu pnia dębu. Dodatkowo wokół niego rośnie plątanina krzewów. Aby ich nie uszkodzić i nie nadwyrężyć gościnności gospodarza, zrezygnowaliśmy  z czynności dendrometrycznych.

Według danych zawartych w CRFOP ( Dąb_bezszypułkowy_w_Gliniku_Średnim ), obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 540 cm, wysokość okazu 25 metrów. Drzewo posiada kilka śladów i zgrubień po chirurgicznie zredukowanych konarach oraz malownicze stanowiska mchów.

Pomnikowy dąb odznacza się dobrym stanem zdrowotnym i technicznym.

Opisane dęby w tym artykule, zostały również zaprezentowane na blogu Marka. Zapraszam do lektury: https://www.pomniki-przyrody.pl/?p=17937

P O D S U M O W A N I E

1) W Gliniku Średnim (woj. podkarpackie, powiat strzyżowski, gmina Frysztak), na mocy Orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie Nr R.L. VI b – 13/P/30/53 z dnia 10.12.1953 roku, trzy drzewa powołano na pomniki przyrody. Pierwszym i jednocześnie najgrubszym jest dąb szypułkowy o obwodzie pierśnicowym pnia 613 cm (pomiar własny z 19.04.2023 r.) i wysokości 20 metrów (według danych z CRFOP).

2) Drugie drzewo, które również reprezentuje dąb szypułkowy to osobnik o bardzo mocno zredukowanej koronie i znajdujący się w dość złym stanie technicznym. Obwód jego pnia na wysokości pierśnicy wynosi 481 cm (według danych z CRFOP), a wysokość 21 metrów (według danych z CRFOP).

Obecnie dąb przypomina wielką literę V, z której jeden bok jest grubszy, a drugi dużo chudszy. Nawiązując do nazwy miejscowości – Glinik Średni, dąb ten rzeczywiście jest średni.

3) Ostatnie pomnikowe drzewo to dąb bezszypułkowy, który odnajdziemy na tyłach posesji nr 12 i do którego można podejść za zgodą właściciela, ponieważ okaz rośnie na prywatnej posesji.

Drzewo to prezentuje się najzdrowiej ze wszystkich trzech pomnikowych dębów, jego obwód pierśnicowy pnia wynosi 540 cm, wysokość 25 metrów (według danych z CRFOP). Jak na dąb bezszypułkowy to drzewo stanowi już całkiem okazały oraz spory egzemplarz.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.