facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 lut, 2020
- brak komentarzy
Pomnikowe platany klonolistne w Sichowie. Dendro-duet “Hipcio-Sichów”.

Pomnikowe platany klonolistne w Sichowie.

Dendro-duet “Hipcio-Sichów”.

Ponownie miejscowość Sichów w woj. dolnośląskim i jego urocze założenie parkowe z boiskiem, wokół którego rośnie kilka wyjątkowych drzew. Okazami, które znacznie się tu wyróżniają są dwa platany klonolistne, z którymi mamy zamieszanie, jeśli chodzi o rejestry pomników przyrody.  

Na drzewach figurujÄ… tabliczki z napisem “pomnik przyrody”, ale w rejestrze wojewódzkim możemy sobie szukać tych platanów ile chcemy i ich nie znajdziemy, ponieważ w nim nie figurujÄ…. Nadzieja pozostaje jeszcze w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody bowiem nieraz tak bywa, że w rejestrze wojewódzkim drzewa nie figurujÄ…, a w CRFOP figurujÄ…. CzÄ™sto też, mamy dokÅ‚adnie odwrotnÄ… sytuacjÄ™.

Zatem czego możemy dowiedzieć siÄ™ o platanach w Sichowie w CRFOP ( Pomnikowe_platany_klonolistne_w_Sichowie )? WedÅ‚ug tego rejestru, sichowskie platany objÄ™to ochronÄ… pomnikowÄ… na mocy rozporzÄ…dzenia Wojewody Legnickiego z dnia 27 maja 1991 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody. W tzw. tosnÄ… przy polanie w parku”.

W CRFOP mamy możliwość sprawdzenia lokalizacji drzew z rejestru na mapie. Jeżeli chcemy zobaczyć na niej jakieÅ› drzewo z rejestru to wystarczy kliknąć ikonkÄ™ “pokaż obiekt na mapie” i zaznaczyć opcje “formy ochrony przyrody” i “pomniki przyrody”. Niestety, w przypadku opisywanych platanów to siÄ™ nie sprawdza.

System przekierowuje nas na mapę z lokalizacją pomników przyrody w Sichowie, ale konia z rzędem (a raczej dwa platany) temu, kto je odnajdzie. Na mapie figurują wyłącznie dwa, pomnikowe cisy pospolite, dwa pomnikowe tulipanowce amerykańskie i pomnikowa aleja lipowo-kasztanowcowa z pomnikowym dębem szypułkowym.

(1) PIERWSZY POMNIKOWY PLATAN KLONOLISTNY

W informacji podano jedynie, że mamy tu do czynienia z wieloobiektowym typem pomnika przyrody, którym jest grupa drzew “gatunek: Platan klonolistny – Platanus xacerifolia (Platanus xhispanica); pierÅ›nica: 104cm; obwód: 327cm; wysokość: 30m”. Generalnie, poza gatunkiem drzewa nic siÄ™ nie zgadza, ale starczy opisywania tego baÅ‚aganu w rejestrach. ;))

Pierwszy, chudszy platan (około 500 cm obwodu pierśnicowego pnia) to parkowy, klasyczny i piękny osobnik, który odznacza się masywnymi konarami skierowanymi do góry. Nie odchodzą one od pnia poziomo na wiele metrów, jak to często można zaobserwować u soliterowych platanów. Można napisać, że pod tym względem jest on dość wstrzemięźliwy w swoim gatunku.

Drzewo wygląda na bardzo zdrowe, nie widać na nim wypróchnień, grzybów, połamanych gałęzi czy konarów oraz ingerencji chirurgicznej. Dzięki temu możemy podziwiać platana w pełnym majestacie i krasie.

(2) DRUGI POMNIKOWY PLATAN KLONOLISTNY

Jeżeli ktoÅ› ma pewien “niedosyt poziomy konarów” pierwszego platana, wystarczy, że podejdzie kilka metrów dalej, gdzie roÅ›nie drugi pomnikowy platan, który “nadrabia” wstrzemięźliwość pierwszego z nawiÄ…zkÄ… i dokÅ‚ada jeszcze coÅ› od siebie. ;)) 

Jest to platan z charakterem. Platan outsider, masywny, majestatyczny, powykręcany i osobliwy. Poświęciliśmy mu więcej uwagi i czasu, bo kryje on w sobie wiele ciekawostek, ale przede wszystkim bajecznie się prezentuje.

Nie jest on wprawdzie takim “dziwolÄ…giem” jak platan w Krotoszycach, ale swoimi dolnymi konarami, uksztaÅ‚towanymi w bardzo oryginalny sposób, ukazuje to, co uwielbiam w platanach. Nieobliczalność sylwetki, różnorodność i nieokieÅ‚znanie wspaniaÅ‚ego gatunku drzewa.

Ponowne skojarzenia z jakimÅ› stworkiem wyciÄ…gajÄ…cym dÅ‚ugachne macki jest tu jak najbardziej na miejscu. Platany, pod tym wzglÄ™dem, sÄ… – wedÅ‚ug mnie, na pierwszym miejscu wÅ›ród egzotów, które możemy spotkać na terenie naszego kraju. Å»adne inne gatunki nie prezentujÄ… swoich konarów w tak oryginalny sposób.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Obwód pierśnicowy pnia drugiego platana wynosi 559 cm na standardowej wysokości 130 cm od podstawy. Jest to dobry wynik, jeszcze bardziej podkreślający wyjątkowość sichowskiego okazu.

Na pniu, poza naturalnymi zgrubieniami, nie widać wypróchnień, ubytków lub obecności grzybów, a drzewo to, podobnie jak pierwszy platan, wydaje się być okazem zdrowia. Duże wrażenia sprawia też masywna szyja korzeniowa.

“FalujÄ…ce” i intrygujÄ…ce konary to nie jedyne wspaniaÅ‚oÅ›ci tego drzewa. Duże drzewa przypominajÄ… czÄ™sto fragmenty ciaÅ‚a dużych zwierzÄ…t. Nie inaczej jest w tym przypadku. Drugi platan zdaje siÄ™ być “fanem” hipopotamów. ;))

Pierwszy hipcio ukrył się wyżej na jednym z masywnych konarów drzewa. Trochę go powykręcało, zwłaszcza jamę gębową, ale można też zinterpretować go w ten sposób, że zwierzę akurat przeżuwa pokarm i skierowało w tym momencie żuchwę na prawą stronę. ;))

Z oczami też dziwna sprawa. Znajdują się one mniej więcej na wysokości uszu. To gdzie są w takim razie uszy? Chociaż, jakby ktoś dobrze poszukał, to może uda mu się dostrzec uszy pierwszego, wyżej ukrytego, platanowego hipcia.

Drugi hipcio skrywa się w jednym z dolnych, okazałych konarów. Pysk, oczy, a nawet nozdrza są tu dobrze ukształtowane, ale ponownie mamy problem z brakiem narządów słuchu. Według dendrologów, platanowe hipopotamy nie muszą ich posiadać. ;))

Oba platany rosnÄ… tuż przy parkowym boisku, a ponieważ w Sichowie dziaÅ‚a klub piÅ‚karski LKS Platan Sichów to niewÄ…tpliwie najwierniejszymi kibicami piÅ‚karzy jest Dendro-duet “Hipcio-Sichów” w osobliwoÅ›ciach przepiÄ™knych platanów. ;))

PODSUMOWANIE

1) Przy boisku w parku w Sichowie rosną dwa okazałe platany klonolistne, z których pierwszy ma około 500 cm obwodu pierśnicowego pnia, a drugi 559 cm. Oba drzewa nie figurują w wojewódzkim rejestrze pomników przyrody woj. dolnośląskiego, chociaż mają przybite na pniu tabliczki honorujące je jako pomniki przyrody. Natomiast w CRFOP drzewa wprawdzie figurują, ale dane o nich są lakoniczne i nieodzwierciedlające stanu faktycznego w terenie. Za to na mapie GDOS-iu sichowskich pomników przyrody nie ma ich w ogóle.

2) Oba drzewa cieszÄ… siÄ™ bardzo dobrÄ… kondycjÄ… zdrowotnÄ…, przy czym drugi, grubszy platan odznacza siÄ™ bardzo ciekawym i finezyjnym pokrojem. W jego konarach “skrywajÄ…” siÄ™ dwie gÅ‚owy hipopotama, stÄ…d okreÅ›liÅ‚em drzewa jako dendro-duet “Hipcio-Sichów”.

3) W Sichowie dziaÅ‚a “Ludowy Klub Sportowy Platan Sichów” nawiÄ…zujÄ…cy w swojej nazwie do najwierniejszych kibiców, którymi sÄ… dwa, dostojne i oryginalne platany, tworzÄ…ce piÄ™kny i malowniczy nastrój wokół boiska sportowego.

Podziel siÄ™ na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.