facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 lut, 2020
- brak komentarzy
Pomnikowe platany klonolistne w Sichowie. Dendro-duet “Hipcio-Sichów”.

Pomnikowe platany klonolistne w Sichowie.

Dendro-duet “Hipcio-Sichów”.

Ponownie miejscowość Sichów w woj. dolnośląskim i jego urocze założenie parkowe z boiskiem, wokół którego rośnie kilka wyjątkowych drzew. Okazami, które znacznie się tu wyróżniają są dwa platany klonolistne, z którymi mamy zamieszanie, jeśli chodzi o rejestry pomników przyrody.  

Na drzewach figurują tabliczki z napisem “pomnik przyrody”, ale w rejestrze wojewódzkim możemy sobie szukać tych platanów ile chcemy i ich nie znajdziemy, ponieważ w nim nie figurują. Nadzieja pozostaje jeszcze w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody bowiem nieraz tak bywa, że w rejestrze wojewódzkim drzewa nie figurują, a w CRFOP figurują. Często też, mamy dokładnie odwrotną sytuację.

Zatem czego możemy dowiedzieć się o platanach w Sichowie w CRFOP ( Pomnikowe_platany_klonolistne_w_Sichowie )? Według tego rejestru, sichowskie platany objęto ochroną pomnikową na mocy rozporządzenia Wojewody Legnickiego z dnia 27 maja 1991 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody. W tzw. tosną przy polanie w parku”.

W CRFOP mamy możliwość sprawdzenia lokalizacji drzew z rejestru na mapie. Jeżeli chcemy zobaczyć na niej jakieś drzewo z rejestru to wystarczy kliknąć ikonkę “pokaż obiekt na mapie” i zaznaczyć opcje “formy ochrony przyrody” i “pomniki przyrody”. Niestety, w przypadku opisywanych platanów to się nie sprawdza.

System przekierowuje nas na mapę z lokalizacją pomników przyrody w Sichowie, ale konia z rzędem (a raczej dwa platany) temu, kto je odnajdzie. Na mapie figurują wyłącznie dwa, pomnikowe cisy pospolite, dwa pomnikowe tulipanowce amerykańskie i pomnikowa aleja lipowo-kasztanowcowa z pomnikowym dębem szypułkowym.

(1) PIERWSZY POMNIKOWY PLATAN KLONOLISTNY

W informacji podano jedynie, że mamy tu do czynienia z wieloobiektowym typem pomnika przyrody, którym jest grupa drzew “gatunek: Platan klonolistny – Platanus xacerifolia (Platanus xhispanica); pierśnica: 104cm; obwód: 327cm; wysokość: 30m”. Generalnie, poza gatunkiem drzewa nic się nie zgadza, ale starczy opisywania tego bałaganu w rejestrach. ;))

Pierwszy, chudszy platan (około 500 cm obwodu pierśnicowego pnia) to parkowy, klasyczny i piękny osobnik, który odznacza się masywnymi konarami skierowanymi do góry. Nie odchodzą one od pnia poziomo na wiele metrów, jak to często można zaobserwować u soliterowych platanów. Można napisać, że pod tym względem jest on dość wstrzemięźliwy w swoim gatunku.

Drzewo wygląda na bardzo zdrowe, nie widać na nim wypróchnień, grzybów, połamanych gałęzi czy konarów oraz ingerencji chirurgicznej. Dzięki temu możemy podziwiać platana w pełnym majestacie i krasie.

(2) DRUGI POMNIKOWY PLATAN KLONOLISTNY

Jeżeli ktoś ma pewien “niedosyt poziomy konarów” pierwszego platana, wystarczy, że podejdzie kilka metrów dalej, gdzie rośnie drugi pomnikowy platan, który “nadrabia” wstrzemięźliwość pierwszego z nawiązką i dokłada jeszcze coś od siebie. ;)) 

Jest to platan z charakterem. Platan outsider, masywny, majestatyczny, powykręcany i osobliwy. Poświęciliśmy mu więcej uwagi i czasu, bo kryje on w sobie wiele ciekawostek, ale przede wszystkim bajecznie się prezentuje.

Nie jest on wprawdzie takim “dziwolągiem” jak platan w Krotoszycach, ale swoimi dolnymi konarami, ukształtowanymi w bardzo oryginalny sposób, ukazuje to, co uwielbiam w platanach. Nieobliczalność sylwetki, różnorodność i nieokiełznanie wspaniałego gatunku drzewa.

Ponowne skojarzenia z jakimś stworkiem wyciągającym długachne macki jest tu jak najbardziej na miejscu. Platany, pod tym względem, są – według mnie, na pierwszym miejscu wśród egzotów, które możemy spotkać na terenie naszego kraju. Żadne inne gatunki nie prezentują swoich konarów w tak oryginalny sposób.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Obwód pierśnicowy pnia drugiego platana wynosi 559 cm na standardowej wysokości 130 cm od podstawy. Jest to dobry wynik, jeszcze bardziej podkreślający wyjątkowość sichowskiego okazu.

Na pniu, poza naturalnymi zgrubieniami, nie widać wypróchnień, ubytków lub obecności grzybów, a drzewo to, podobnie jak pierwszy platan, wydaje się być okazem zdrowia. Duże wrażenia sprawia też masywna szyja korzeniowa.

“Falujące” i intrygujące konary to nie jedyne wspaniałości tego drzewa. Duże drzewa przypominają często fragmenty ciała dużych zwierząt. Nie inaczej jest w tym przypadku. Drugi platan zdaje się być “fanem” hipopotamów. ;))

Pierwszy hipcio ukrył się wyżej na jednym z masywnych konarów drzewa. Trochę go powykręcało, zwłaszcza jamę gębową, ale można też zinterpretować go w ten sposób, że zwierzę akurat przeżuwa pokarm i skierowało w tym momencie żuchwę na prawą stronę. ;))

Z oczami też dziwna sprawa. Znajdują się one mniej więcej na wysokości uszu. To gdzie są w takim razie uszy? Chociaż, jakby ktoś dobrze poszukał, to może uda mu się dostrzec uszy pierwszego, wyżej ukrytego, platanowego hipcia.

Drugi hipcio skrywa się w jednym z dolnych, okazałych konarów. Pysk, oczy, a nawet nozdrza są tu dobrze ukształtowane, ale ponownie mamy problem z brakiem narządów słuchu. Według dendrologów, platanowe hipopotamy nie muszą ich posiadać. ;))

Oba platany rosną tuż przy parkowym boisku, a ponieważ w Sichowie działa klub piłkarski LKS Platan Sichów to niewątpliwie najwierniejszymi kibicami piłkarzy jest Dendro-duet “Hipcio-Sichów” w osobliwościach przepięknych platanów. ;))

PODSUMOWANIE

1) Przy boisku w parku w Sichowie rosną dwa okazałe platany klonolistne, z których pierwszy ma około 500 cm obwodu pierśnicowego pnia, a drugi 559 cm. Oba drzewa nie figurują w wojewódzkim rejestrze pomników przyrody woj. dolnośląskiego, chociaż mają przybite na pniu tabliczki honorujące je jako pomniki przyrody. Natomiast w CRFOP drzewa wprawdzie figurują, ale dane o nich są lakoniczne i nieodzwierciedlające stanu faktycznego w terenie. Za to na mapie GDOS-iu sichowskich pomników przyrody nie ma ich w ogóle.

2) Oba drzewa cieszą się bardzo dobrą kondycją zdrowotną, przy czym drugi, grubszy platan odznacza się bardzo ciekawym i finezyjnym pokrojem. W jego konarach “skrywają” się dwie głowy hipopotama, stąd określiłem drzewa jako dendro-duet “Hipcio-Sichów”.

3) W Sichowie działa “Ludowy Klub Sportowy Platan Sichów” nawiązujący w swojej nazwie do najwierniejszych kibiców, którymi są dwa, dostojne i oryginalne platany, tworzące piękny i malowniczy nastrój wokół boiska sportowego.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.