facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 22 sty, 2020
- brak komentarzy
Pomnikowy cis pospolity w Jaworze. Przy garażach.

Pomnikowy cis pospolity w Jaworze.

Przy garażach.

Ostatnim drzewem z Jawora, które postanowiłem opisać na blogu jest pomnikowy cis pospolity, który rośnie bardzo blisko opisanego niedawno, pomnikowego miłorzębu dwuklapowego o obwodzie pierśnicowym pnia wynoszącym 355 cm. Trzeba mieć na uwadze, że rośnie tam jeszcze wiele ciekawych, wartych obejrzenia i opisania, pomnikowych drzew. Harmonogram wycieczki był jednak dość napięty i stąd wybiórczo obejrzeliśmy te najokazalsze.

Przy pniu drzewa zamontowano tablicę informacyjną, podobnie jak przy pomnikowym miłorzębie, gdzie ogólnie opisano ten gatunek drzewa, zupełnie nie wspominając, czym się wyróżnia, rosnący przy garażu, jaworski cis.

Szkoda, bowiem każdy, kto choć trochę zna niepozorne cisy, zauważy, że opisywany okaz jest naprawdę okazały w swoim gatunku. Drzewo to figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony PrzyrodyPomnikowy_cis_pospolity_w_Jaworze ).

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Według informacji w nim zawartych, jaworski cis ma 188 cm obwodu pierśnicowego pnia, natomiast wysokość drzewa wynosi 10 metrów. Szkoda, że i tutaj nie zawarto więcej informacji o tym osobniku, chociażby wzmianki o jego stanie fito-sanitarnym.

W pniu drzewa widać niewielkie pęknięcia i ubytki, natomiast w koronie drzewa widnieje posusz. Generalnie, stan zdrowotny jaworskiego cisa wydaje się dość dobry, chociaż część wierzchołkowa daje “sygnał”, że drzewu coś dolega.

Jaworskie pomniki przyrody są opisane przez Marka ( http://www.pomniki-przyrody.pl/?p=12644 ) na blogu, gdzie można też zobaczyć fotki opisywanego cisa w ciepłej porze roku i przy lepszej pogodzie do fotografowania. Pomnikowe drzewa w Jaworze (poza parkiem) są dosłownie “porozrzucane” w najróżniejszych miejscach (garaże, przy śmietnikach, przy murach domów, na skwerach, itp.). Trochę to dziwnie wygląda, ale pamiętajmy, że każde z tych drzew jest bardzo cenne.

PODSUMOWANIE

1) Pomnikowy cis pospolity z Jawora to osobnik, który ma 188 cm obwodu pierśnicowego pnia i wysokość 10 metrów. Rośnie blisko pomnikowego miłorzębu dwuklapowego, a jeszcze bliżej garaży i wiedzie sobie takie “garażowe”, cisowe życie w środowisku, raczej zupełnie inaczej wyglądającym, niż za czasów swojego kiełkowania.

2) W jego koronie widać posusz, a na pniu nieco ubytków. Tak “garażowo”. Trochę niechlujnie, trochę byle jak, ale po cisowemu. Należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia ze starym, sędziwym drzewem, któremu należy oddać hołd i nadać honorowe dendro-członkostwo miasta Jawor, czego odzwierciedleniem jest status pomnika przyrody.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.