facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 gru, 2023
- brak komentarzy
Pomnikowy dąb szypułkowy w Księżycach.

Pomnikowy dąb szypułkowy w Księżycach.

Księżyce to przysiółek wsi Damianowo położony w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Udanin. Zabytkiem przysiółka jest kartusz z herbem starej szlachty śląskiej Schellendorf z inicjałami H.S. v.S. (von Schellendorf) i datą 1776, który znajduje się na budynku nr 66, będący częścią dawnych dworskich zabudowań.

Przy głównej drodze Damianowo – Księżyce, około 100 metrów od pierwszych zabudowań przysiółka rośnie dąb szypułkowy, który Decyzją Nr SGW-7141-15-82 został objęty ochroną pomnikową. Miało to miejsce 41 lat temu (w 1982 roku).

Drzewo ma charakterystyczną budowę dla okazów rosnących na otwartej przestrzeni. Wykształciło szeroką regularną koronę, której dolne fragmenty zostały zredukowane chirurgicznie.

Według informacji zawartych w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Dąb_szypułkowy_w_Księżycach ), obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 443 cm, wysokość okazu 25 metrów.

Pomnik przyrody ożywionej ma swobodny dostęp do światła słonecznego, obok niego nie rosną inne drzewa, z którymi musiałoby konkurować w dostępie do niego. Jednak coś za coś. Podczas burzy dąb jest najwyższym punktem w otoczeniu i w związku z tym najbardziej narażony na uderzenie pioruna. Kiedyś tak właśnie się stało, przez co na całej długości pnia okazu ciągnie się listwa piorunowa. 

Na szczęście nie było to wydarzenie kompletnie rujnujące jego zdrowie, jednak drzewo na zawsze nosi bliznę od gwałtownego uderzenia ładunku elektrycznego i już do końca życia będzie się borykać z jego skutkami. 

Póki co jest to ładny, dorodny dąb z regularną, szeroką i rozłożystą koroną, charakterystycznie zredukowaną z uwagi na bliskość drogi i pasa ruchu.

Nie znam historii miejsca w którym rośnie pomnikowy dąb, ale być może kiedyś wzdłuż drogi rosło więcej dębów. Natomiast kilkadziesiąt metrów od drogi na polach i łąkach można dostrzec inną grupę ciekawych i całkiem okazałych drzew, którym przy okazji warto się bliżej przyjrzeć.

Są one dość rozproszone i tworzą cenne zadrzewienia śródpolne, których walory i znaczenie w przyrodzie oraz dla człowieka są bardzo duże.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.