facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 lis, 2021
- brak komentarzy
Pomnikowy dąb szypułkowy w Łozinie.

Pomnikowy dąb szypułkowy w Łozinie.

Łozina to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Długołęka. W najbliższych kilku artykułach przybliżę sylwetki pomnikowych drzew w gminie Długołęka. Do tej pory szczegółowo opisałem na blogu dęby w Szczodrem (zarówno pomnikowe, jak i osobniki, które nie są pomnikami przyrody, ale znacznie wyróżniają się w dendroflorze tej miejscowości), dęby przy stawach w Domaszczynie, potężny dąb szypułkowy “Król Domaszczyna” i pomnikową lipę szerokolistną “Domaszczynkę”.

Pod koniec roku planuję sporządzić podsumowanie “Sagi o dębach Szczodrego” w jednym artykule, natomiast w drugim pokazać inne wybrane ciekawe drzewa, które rosną w Szczodrem. Tak to już jest u mnie na blogu, że niektóre tematy klują się miesiącami. ;)) Dzisiejszy wpis dotyczy pomnikowego dębu szypułkowego, który rośnie 50 metrów na północ od trasy S8 przy drodze z Łoziny do Budziwojowic, przy kapliczce.

Jest to soliterowe drzewo o dość mocno zredukowanej chirurgicznie koronie i niezbyt okazałych wymiarach. Informacje o nim odnajdziemy w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Dąb_szypułkowy_w_Łozinie_przy_kapliczce ). W opisie dębu wskazano, że okaz ma obcięte i wyschnięte gałęzie.

Jeżeli chodzi o podstawowe parametry drzewa to w rejestrze podano, że jego obwód pierśnicowy pnia wynosi 430 cm, a wysokość 17 metrów. Nie podano natomiast szacunkowego wieku okazu. Dąb został powołany na pomnik przyrody na podstawie decyzji nr 6/77 Urzędu Województwa Wrocławskiego z dnia 27 grudnia 1977 r. w sprawie uznania za pomnik przyrody drzewa z gat. dąb szypułkowy (Quercus robus).

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Aktualny obwód pierśnicowy pnia drzewa jest mniejszy od podanego w rejestrze i wynosi 421 cm. Nie wiem, co może być tego przyczyną (dąb znajduje się w przyzwoitej kondycji, pień nie wykazuje zmian/wad, które mogłyby obniżać jego obwód). Ustawiony i ogrodzony przy dębie krzyż spełniający funkcję kapliczki ma prawie 4 metry wysokości. Na pniu odnajdziemy pomnikową tabliczkę.

Drzewo wykształciło krótki walcowaty pień, który rozchodzi się na poszczególne przewodniki i konary już na wysokości około 4,5 metra. Korona regularna, dość szeroka, luźna z widocznym posuszem w ilości około 15-20%. Stan zdrowotny i techniczny okazu jest zadowalający. Dąb z kapliczką na tle wyżej przebiegającej drogi prezentuje się oryginalnie. Równie ciekawie wygląda drzewo od strony samej drogi.

PODSUMOWANIE

1) W Łozinie (woj. dolnośląskie, powiat wrocławski, gmina Długołęka), 50 m na północ od trasy S8 przy drodze z Łoziny do Budziwojowic rośnie pomnikowy dąb szypułkowy o obwodzie pierśnicowym pnia 421 cm i wysokości 17 metrów. Dąb ten znany jest jako ‘dąb przy kapliczce’, z uwagi na wysoki 4-metrowy krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa, który ustawiono przy drzewie.

2) Drzewo ma widoczne ślady po chirurgicznej redukcji części konarów, posusz w koronie stanowi około 15-20%, poza tym stan zdrowotny i techniczny dębu można uznać za zadowalający. Osobnik rośnie w dość nietypowym miejscu i nawet przy niewielkich jak na ten gatunek gabarytach, prezentuje się ciekawie i oryginalnie, ale przede wszystkim wzbogaca “księżycowy” krajobraz wokół drogi.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.