facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 gru, 2019
- brak komentarzy
Pomnikowy dąb szypułkowy z Szydłowca Śląskiego. W bluszczu i po pielęgnacji.

Pomnikowy dąb szypułkowy z Szydłowca Śląskiego.

W bluszczu i po pielęgnacji.

(artykuł edytowany i poprawiony w dniu 11.12.2019 r.) Szydłowiec Śląski to miejscowość, w której rośnie, opisany przeze mnie niedawno, wspaniały dąb szypułkowy Pücklera. Jednak nie jest to jedyne drzewo, które zostało objęte ochroną pomnikową na terenie Szydłowca. Jednym ze znacznie wyróżniających się osobników jest dąb szypułkowy, po którym wspina się bluszcz.

Obecnie, kiedy drzewa pozrzucały liście, jest on dobrze widoczny z daleka. Przyciąga wzrok swoimi dużymi rozmiarami i obficie pnącym się po nim bluszczem, przez co sprawia wrażenie jeszcze większego. Z pomnikowymi drzewami w Szydłowcu Śląskim jest trochę problemów, ponieważ nie wszystkie figurują w CRFOP, dlatego należy się posiłkować innymi rejestrami.

Dąb ten nie figuruje CRFOP, ale można go znaleźć w Rejestrze Form Ochrony Przyrody woj. opolskiego. Jest on także zamieszczony na wykazie pomników przyrody w Programie Ochrony Przyrody Nadleśnictwa Tułowice (nr w rej. RDOŚ 22).

Na drzewie figuruje tabliczka, honorująca poczciwy dąb statusem pomnika przyrody, ale przede wszystkim, odznacza się on okazałymi rozmiarami i pięknym wyglądem.

Chociaż do drzewa bardzo łatwo trafić, przy samym pniu panuje bałagan, związany z niedawno przeprowadzanymi pracami pielęgnacyjnymi na dębie. Usunięto lub przycięto mu niektóre gałęzie, pozostawiając wszystko pod drzewem. Mam nadzieję, że prace te zostały wykonane przez fachowców, którzy znają się na pielęgnacji sędziwych drzew. 

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Dąb rośnie na płaskim terenie, a jego obwód pierśnicowy pnia jest łatwy do zmierzenia, chociaż leżące przy pniu gałęzie z bluszczem, nieco przeszkadzają podczas wykonywania pomiaru. Pień jest prosty, bez zgrubień i narośli oraz ewentualnych, widocznych wypróchnień.

Na standardowej wysokości 130 cm od podstawy, sędziwy dąb ma 608,50 cm obwodu pierśnicowego pnia. To trzecie, najgrubsze, pomnikowe drzewo Szydłowca Śląskiego, po słynnym dębie Pücklera i dębie o nr 801 w rejestrze RDOŚ (który rośnie w lesie, w oddziale 44n i ma 640 cm obwodu pierśnicowego pnia).

Bluszcz nadaje drzewu bardzo tajemniczego i niezwykłego, osobliwego wyglądu. Na drzewie widnieją kikuty po chirurgicznym usunięciu kilku konarów, które drzewo prawie w całości zalało już kalusem – tkanką przyranną.

Zastanawiam się tylko, co było przyczyną obecnej pielęgnacji, która wygląda na dość mocno ingerującą w części morfologiczne okazałego dębu oraz nad okresem, w którym ją wykonano. Było to prawdopodobnie całkiem niedawno, o czym świadczą leżące świeże, pocięte gałęzie, pokryte w pełni zielonym bluszczem.

W tej sprawie musiałby się wypowiedzieć doświadczony arborysta pracujący na sędziwym drzewostanie. Bluszcz obficie pokrywa wyższe partie drzewa tworząc swoistego rodzaju, zielony “kołnierz”.

Drzewo wydaje się być w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej, ma piękną, szeroką koronę, zredukowaną nieco przez wspomniane prace pielęgnacyjne, chociaż nie jestem do końca przekonany, czy jest to prawidłowy termin, którego użyłem.

Największe wrażenie sprawia oczywiście pień drzewa, który – z uwagi na stan bezlistny drzew i krzewów – jest teraz dobrze widoczny i wyeksponowany. Uwielbiam oglądać takie przyrodnicze cuda.

PODSUMOWANIE

1) Trzeci, najpotężniejszy, pomnikowy dąb szypułkowy w Szydłowcu Śląskim, ma 608,50 cm obwodu pierśnicowego pnia, odznacza się dobrą kondycją zdrowotną i optycznie sprawia wrażenie jeszcze bardziej okazałego z uwagi na obficie pnący się po nim bluszcz pospolity.

2) Ma status pomnika przyrody, i chociaż nie figuruje w CRFOP, można go znaleźć w Rejestrze Form Ochrony Przyrody woj. opolskiego i na wykazie pomników przyrody w Programie Ochrony Przyrody Nadleśnictwa Tułowice. W samej miejscowości rośnie jeszcze kilka innych, ciekawych drzew, o których napiszę w odrębnym artykule.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.