facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 mar, 2024
- brak komentarzy
Pomnikowy dąb szypułkowy ze Stasiówki.

Pomnikowy dąb szypułkowy ze Stasiówki.

Stasiówka to duża wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, w gminie Dębica. Obecnie mieszka w niej około 1500 ludzi. Miejscowość znajduje się na południowy-wschód od Dębicy i zachwyca swoim malowniczym położeniem wśród górskich krajobrazów.

Na powyższym zdjęciu jedna z wizytówek Stasiówki. Tree hunterzy zachwyceni takimi widokami, udali się do środkowo-wschodnich rejonów wsi, gdyż tam przy głównej drodze, rośnie bardzo cenne drzewo, które jest łatwe do odnalezienia i widoczne już z daleka. 

Drzewem tym jest atletyczny, masywny i przepiękny dąb szypułkowy, którego wartość przyrodniczo-krajobrazową doceniono 24 lata temu, gdyż na mocy rozporządzenia Wojewody Tarnowskiego Nr. 2/96 z dnia 16-01-1996 r., objęto je ochroną pomnikową. Drzewo rośnie na przydrożnej skarpie w odległości 10 m od budynku Stasiówka 21.

Jest to okaz soliterowy, którego życie rozpoczęło się na otwartej przestrzeni i która to przestrzeń wpłynęła na jego obecny wygląd. Aby stabilnie utrzymać w gruncie swój potężny, ciężki, szypułkowy majestat, dąb musiał wykształcić solidną podstawę i napływy korzeniowe, które obecnie pełnią również funkcję wzmacniającą efekt atletycznej sylwetki drzewa. 

Według danych z CRFOP ( Dąb_szypułkowy_w_Stasiówce ), obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 820 cm, wysokość 21 metrów, wieku okazu nie podano, chociaż niektóre źródła wskazują nawet 600 lat. Jednak w tym miejscu trzeba przypomnieć, że aby zachować przy pomiarach obwodu pnia, reguły obowiązujące w dendrometrii, wysokość pierśnicy (130 cm), koniecznie należy odmierzyć od górnej strony stoku.

Wszystko wskazuje na to, że wynik pomiaru wynoszący 820 cm, który podano w CRFOP, został uzyskany przy niezastosowaniu tej reguły, w związku z czym nie można go uznać za oficjalny i obowiązujący. Jeżeli pomiar obwodu pnia drzewa na wysokości pierśnicy, zostanie wykonany przy zastosowaniu dendrometrycznych wskazówek, to otrzymany wynik wyniesie 670 cm, a więc 1,5 metra mniej.

Pień zacnego okazu ze Stasiówki przyozdobiono urokliwą kapliczką, pod którą znajduje się tabliczka informująca o pomnikowej ochronie dębu.

Szyja korzeniowa pomnika przyrody sprawia wrażenie “spływającej” ze stoku. Dla lepszego ukazania i wyeksponowania jej dość monstrualnych rozmiarów, najlepiej porównać ją do sylwetki człowieka, co zresztą uczyniliśmy. 

Tak to wszystko wygląda, kiedy stanąłem obok drzewa. Jeszcze większe wrażenie uzyskamy, kiedy podejdę do drzewa od dolnej strony stoku.

Lenart, przecież niemałych gabarytów i wzrostu, przy drzewie jest tylko drobiazgiem w zielonym mundurze. ;)) Wiele konarów dębu jest od mnie grubszych i większych.

Stan zdrowotny drzewa jest bardzo dobry, podobnie można opisać jego stan techniczny. Na szerokiej, solidnie ugałęzionej i regularnej koronie, dostrzegliśmy mnóstwo żywych pędów i pąków, które przygotowywały się do wiosennej eksplozji zieleni.

Korona drzewa prezentuje się wyśmienicie! Obyśmy mieli jak najwięcej takich dębów!

Wyjątkowo urokliwy osobnik ‘Quercus robur’ ze Stasiówki, został również opisany przez Marka w tym artykule: Pomnikowy dąb ze Stasiówki (gm. Dębica, podkarpackie) Zapraszam do lektury!

Bezcenny dąb z uroczej Stasiówki jest drzewem mało znanym i opisywanym. Dzięki tree hunterom każdy, kto szuka o nim informacji, może teraz znaleźć nasze wpisy i obejrzeć dostojnego atletę z przydrożnej skarpy.

P O D S U M O W A N I E

1) W Stasiówce (woj. podkarpackie, powiat dębicki, gmina Dębica), przy głównej drodze, kilkanaście metrów od posesji Stasiówka 21, rośnie potężny i majestatyczny dąb szypułkowy, chroniony od 1996 roku jako pomnik przyrody. Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi około 670 cm (w rejestrach podano 820 cm – jest to wynik otrzymany przy niezachowaniu podczas pomiaru, reguł obowiązujących w dendrometrii), wysokość dębu 21 metrów (według CRFOP), w rejestrach brak informacji o wieku drzewa.  

2) Drzewo odznacza się bardzo dobrą kondycją zdrowotną i stanem technicznym oraz masywną, atletyczną sylwetką z silnie rozwiniętą szyją korzeniową, charakterystyczną dla sędziwych, wielkich osobników rosnących na pochyłościach terenu. Na drzewie, zwłaszcza w obrębie korony, widoczne są ślady po delikatnie przeprowadzonych zabiegach chirurgicznych.

3) Do końca podkarpackiego cyklu, który rozpoczął się w styczniu, pozostały tylko 3 artykuły – dwa o drzewach i jeden podsumowujący, przy czym woj. podkarpackie, opuszczam wraz z dębem ze Stasiówki. Następny wpis poświęcę bardzo ciekawej lipie, rosnącej już na terenie woj. śląskiego, przez które przejeżdżaliśmy w drodze powrotnej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.