facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 lut, 2021
- brak komentarzy
Pomnikowy kasztanowiec zwyczajny w Lubiechowie (m. Wałbrzych).

Pomnikowy kasztanowiec zwyczajny w Lubiechowie (m. Wałbrzych).

Lubiechów (niem. Liebichau) to część miasta Wałbrzycha i jego jednostka pomocnicza. Położona na północno-wschodnim obrzeżu miasta. Lubiechów ciągnie się na długości ok. 2,5 km, na wysokości ok. 340-390 m n.p.m. Lubiechów był dawniej wsią. Wśród zabytków i atrakcji turystycznych Wałbrzycha-Lubiechowa, najznamienitszą jest Palmiarnia o powierzchni ok. 1900 m², znajdująca się przy ulicy Wrocławskiej 158. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, wybudowany w latach 1911–1913 z polecenia Henryka XV von Pless. Palmiarnia, przy której funkcjonuje kawiarnia i sklep z roślinami, jest dostępna dla zwiedzających. W palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin z całego świata. Ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny z Etny.

Będąc w Lubiechowie, warto też zapoznać się z atrakcją dendrologiczną, która rośnie przy ulicy Wilczej 38 (obok budynku dawnej szkoły), w bezpośrednim sąsiedztwie niewielkiego cieku wodnego. Jest to soliterowy, pomnikowy kasztanowiec zwyczajny.

Drzewo to figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Kasztanowiec_biały_Lubiechów_Wałbrzych ). Według zawartych w nim danych, drzewo ma 20 m wysokości, a jego obwód pierśnicowy pnia mierzy 396 cm.

Kasztanowiec wygląda zachwycająco nie tylko z uwagi na swoją soliterową sylwetkę, ale też dzięki dogodnemu stanowisku, w którym rośnie, ponieważ korzenie drzewa mogą czerpać wodę w przepływającego strumienia, co jest istotne dla tego dosyć słabego i chorowitego gatunku. Dzięki temu osobnik odznacza się zdrowiem i witalnością.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

W CRFOP nieco zawyżono obwód pierśnicowy pnia drzewa, ale jest to niewielka różnica. Według pomiaru, który wykonaliśmy w sierpniu 2019 roku, obwód ten wynosi 392,50 cm.

Wśród gęstych liści, na pniu kasztanowca dostrzeżemy pomnikową tabliczkę. Niestety, tak jak przeważająca część populacji kasztanowca zwyczajnego (białego), tak i lubiechowski okaz jest atakowany w sezonie wegetacyjnym przez szrotówka kasztanowcowiaczka, co objawia się przedwczesnym zamieraniem liści, w konsekwencji przyczyniając się w dużym stopniu do osłabienia drzewa.

Opisywany kasztanowiec ma bardzo atletyczny pokrój. Krótki pień rozwidla się na kilka grubych, okazałych i masywnych konarów, a jego pełna, kopulasta i rozłożysta korna sięga niemal do ziemi. To wspaniałe drzewo na swoim blogu opisał też Marek Łuszczyński ( https://www.pomniki-przyrody.pl/?p=14294 ), gdzie możemy podziwiać zdjęcia drzewa w stanie bezlistnym i w najbardziej spektakularnej szacie, czyli kwitnięcia.

PODSUMOWANIE

1) W Lubiechowie (obecnie część miasta Wałbrzycha), przy ulicy Wilczej 38 obok budynku dawnej szkoły rośnie przepiękny, soliterowy okaz kasztanowca zwyczajnego o obwodzie pierśnicowym pnia mierzącym 392,50 cm i wysokości 20 metrów. Okaz jest uhonorowany statusem pomnika przyrody.

2) Drzewo odznacza się bardzo dobrym stanem zdrowotnym. Rozłożysta i bogato ulistniona korona sięga niemal do samej ziemi. Zachwycający jest też masywny i atletyczny pokrój kasztanowca, który wykształcił wiele okazałych i grubych konarów, wyrastających z krótkiego pnia. Odwiedzając pobliski Zamek Książ lub Palmiarnię, warto poznać i obejrzeć to zacne drzewo.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.