facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 12 sie, 2020
- brak komentarzy
Pomnikowy platan klonolistny w Kunicach. Jedyny pomnik przyrody w gminie.

Pomnikowy platan klonolistny w Kunicach.

Jedyny pomnik przyrody w gminie.

Kunice to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim, w gminie Kunice przy drodze krajowej nr 94. Od samej Legnicy dzieli dystans około 5. kilometrów. Miejscowość słynie z dużego jeziora o powierzchni 95 ha, który poza główną funkcją rekreacyjną stanowi też miejsce na imprezy i zawody np. windsurfingowe.

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków w Kunicach wpisane są:

  • kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, z około 1500 r., przebudowany w połowie XIX w.

  • zespół dworski, z XVI-XX w.

Na murach kościoła można podziwiać misternie wykonane płyty nagrobne.

Gmina Kunice odznacza się małą lesistością. Na dzień 31.12.2018 roku wynosiła ona zaledwie 1526 ha, co stanowi 16.46% powierzchni gminy. Trzeba dodać, że dotyczy to zbiorczo: lasów i gruntów leśnych. W gminie ten na wykazie pomników przyrody figuruje tylko platan klonolistny, który rośnie przy ul. Gwarnej 6, na placu kościelnym.

Drzewo to figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Platan_klonolistny_w_Kunicach ). Według informacji w nim zawartych, pomnikowy platan mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 364 cm, przy wysokości 18 metrów.

Dane te są bardzo zbliżone do tych aktualnych, dlatego też nie wykonaliśmy drzewu nowych pomiarów, a sprawę potraktowaliśmy nieco humorystycznie uznając, że jest on tak “ogromny” na tle innych, pomnikowych platanów, że nie wystarczy nam taśmy, aby go zmierzyć. ;))

Drzewo odznacza się dobrą kondycją zdrowotną, ale zostało mocno zredukowane chirurgicznie. Najpoważniejszym zabiegiem było usunięcie mu jednego z dwóch głównych przewodników. W rezultacie mamy platana uformowanego na kształt ‘bonsai’.

W tym miejscu rodzi się pytanie – dlaczego taki drobny osobnik, jak na ten gatunek drzewa, zdecydowano się objąć ochroną pomnikową? Myślę, że głównym powodem jest po prostu mała lesistość gminy, co przedkłada się na brak okazałego drzewostanu na jej powierzchni.

Można też zastanawiać się nad sporą redukcją chirurgiczną pomnikowego platana, ale patrząc na zabiegi, jakie wykonano na innych drzewach przy placu kościelnym, należy stwierdzić, że platan i tak miał szczęście…

Zostały one po prostu ogłowione, czyli usunięto im koronę – główny aparat asymilacyjny, niezbędny w prawidłowym prowadzeniu procesów życiowych drzewa. Teraz okaleczone okazy ostro wydatkują energię wypuszczając ‘ratownicze’ pędy odroślowe.

W pobliżu zatrzymaliśmy się też na dłuższą chwilę przy Ośrodku Zdrowia w Kunicach, ponieważ zainteresował nas ciekawy osobnik miłorzębu dwuklapowego, którego też warto by objąć ochroną pomnikową.

Jest to okaz dwupniowy, prawdopodobnie męski, ponieważ nigdzie nie znaleźliśmy owoców drzewa (chyba, że dokładnie je uprzątnięto). Odznacza się bardzo dobrą kondycją zdrowotną, ale w rozwidleniu pni widać wypełnienie betonowo-piankowe po powstałym ubytku.

PODSUMOWANIE

1) W Kunicach (woj. dolnośląskie, powiat legnicki, gmina Kunice) na placu kościelnym rośnie jedyny w gminie Kunice pomnik przyrody, który reprezentuje platan klonolistny. Według CRFOP drzewo mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 364 cm, przy wysokości 18 metrów. Drzewo odznacza się dobrą kondycją, ale usunięto mu jeden z dwóch głównych przewodników, efektem czego jest platanowy ‘bonsai’.

2) W pobliżu kunickiego budynku Ośrodka Zdrowia warto też obejrzeć ciekawy okaz miłorzębu dwuklapowego, który jest osobnikiem dwupniowym, będącym potencjalnym kandydatem na drugi pomnik przyrody w gminie. O platanie i miłorzębie zachęcam też przeczytać artykuł na blogu Marka ( https://www.pomniki-przyrody.pl/?p=14773 ).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.