facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 lut, 2019
- brak komentarzy
Ponownie przedwiosenna pogoda. Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.02.2019r. – 03.03.2019r.

28 lutego pożegnamy meteorologiczną zimę, a powitamy wiosnę. Jej astronomiczna odmiana przypadnie na dzień 20 marca. Zanim  to nastąpi, warto spojrzeć na prognozę sezonową, opracowaną przez portal Accuweather. Plusem tych prognoz jest fakt, że nie muszą się sprawdzić. Niektórzy mogą być zaskoczeni, wszak brzmi to dość dziwnie. W końcu większość ludzi pragnie prognoz sprawdzalnych, aby wiedzieć, na co się przygotować.

Tak, tylko jak te prognozy są kiepskie to kibicuję im, żeby się nie sprawdziły. Chodzi o posuchę, którą portal prognozuje dla zachodniej części naszego kraju. Już w zeszłym roku, wystarczająco wszyscy się wygrzali i wysuszyli. Czas na pogodę w normie, zarówno hydrologicznej, jak i termicznej.

Oto szczegóły tej prognozy: Skandynawia wraz z północnymi Niemcami i Polską ma się szykować na wilgotną wiosnę. Ten obszar Europy mają regularnie nawiedzać atlantyckie sztormy. Układy niskiego ciśnienia będą sprowadzać chwilowo wyższe temperatury, ale spędzanie czasu na świeżym powietrzu mają utrudniać częste opady deszczu.

Szwecja i Norwegia ma się spodziewać nawet podtopień ze względu na nadmierne opady i wysokie temperatury topiące szybko pokrywę śnieżną. Sunące na wschód ku Bałtykowi niże mogą też siać zniszczenie silnymi porywami wiatru. Tutaj autorzy prognozy typują za najbardziej zagrożone południową Szwecję i Danię.

Z drugiej strony od Półwyspu Iberyjskiego po Europę Środkową (w tym zachodnią Polskę) pogoda ma być suchsza niż normalnie o tej porze roku. Przedłużające się bezdeszczowe okresy mają iść w parze z temperaturami wyższymi od przeciętnych. Taka aura ma się zacząć już w marcu i trwać do końca maja.

Za przyjemną pogodę dla aktywności na dworze będzie trzeba ponieść długoterminowe koszty. Z początku problemu nie będzie widać. Rolnicy mają się cieszyć z dogodnych warunków do wczesnych zasiewów i prac polowych, ale w końcu długo trwająca susza, przeciągająca się na lato, stanie się dotkliwa (już pod koniec wiosny).

Wschodnia Europa, która na mapie pod względem szacowanej pogody obejmuje też wschodnią Polskę, ma dłużej doświadczać zimna i nawracających opadów śniegu. Zarówno w marcu, jak i kwietniu. Regularne ciepłe dni mają nadejść później niż na zachodzie.

Nad zachodnią Europą ma ulokować się ośrodek wyżowy, który na wschodnią część kontynentu ma sprowadzać zimne masy powietrza z północy. Opady niesione przez niże z północnej Europy na wschodzie będą, pod wpływem niższych temperatur, przechodziły tam w śnieg. Chłód i nawracające opady śniegu mają opóźnić wegetację na niektórych obszarach Europy Wschodniej.

Źródło: https://www.accuweather.com/en/weather-news/accuweather-2019-europe-spring-forecast/70007427 i https://meteoprognoza.pl/2019/02/23/zroznicowana-pogodowo-wiosna-wedlug-prognozy-sezonowej/

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Po ciepłym początku tygodnia i mroźnej jego końcówce, ostatnie dni lutego, przyniosą nam ponownie pogodę przedwiosenną, a w wielu miejscach kraju, na termometrach, zobaczymy dwu-cyfrowe wartości dodatnie. 

Poniedziałek, 25 lutego 2019
Początek nowego tygodnia to dominacja wyżu w większej części Europy, z centrum nad Holandią. Jednak do Polski z północnego-zachodu, napłynie sporo wilgotnego powietrza związanego z frontem atmosferycznym, należącym do niżu arktycznego. Dlatego też na przeważającym obszarze kraju będzie pochmurno, mglisto, miejscami z opadami drobnej mżawki. Słonecznie przez cały dzień będzie tylko na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu.

W miarę upływu dnia, zacznie się przejaśniać również na zachodzie. Z powodu zachmurzenia, w centrum i na wschodzie będzie zimno, tylko w przedziale 1-3 stopni C, w Wielkopolsce, Kujawach i na Pomorzu 4-5 stopni C, na Podkarpaciu 6-7 stopni C, w Małopolsce, na Śląsku i południu Ziemi Lubuskiej 8-10 stopni C, a najcieplej ma być w Kotlinie Jeleniogórskiej – w przedziale 11-12 stopni C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami silniejszy, północno-zachodni.

Wtorek, 26 lutego 2019
We wtorek od północy w głąb kraju będzie postępować strefa przejaśnień i rozpogodzeń. Tym razem na południu naszego kraju i miejscami na wschodzie będzie najbardziej pochmurno i lokalnie wystąpią słabe opady deszczu lub mżawki. Tam też będzie  najchłodniej – do 4-6 stopni C. Na pozostałym obszarze będzie cieplej, do 7-9 stopni, na Kujawach i w Wielkopolsce do 10 stopni C. Wiatr umiarkowany, na wschodzie okresami silniejszy, północno-zachodni.

Środa, 27 lutego 2019
O poranku prawie w całym kraju mróz do -5/-2 stopni C. Oprócz przymrozków, na zachodzie, północy i lokalnie w centrum kraju wystąpią gęste mgły. W ciągu dnia, część terenów na Górnym Śląsku, w Małopolsce, w centrum, na wschodzie Mazowsza i Kujawach będzie mglista i pochmurna z powodu słabego wiatru, który nie zdoła rozgonić mgieł i chmur.

Tam też będzie zimno – do 3-5 stopni C. Nad resztą kraju pogodniej i cieplej, na ogół 7-10 stopni C, ale na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i zachodzie Wielkopolski, gdzie napłynie dużo cieplejsze powietrze z zachodu, a jednocześnie niebo będzie bezchmurne, odnotujemy nawet 11-13 stopni C. Wiatr na południu słaby, poza tym umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

Czwartek, 28 lutego 2019
Ostatni dzień meteorologicznej zimy zapowiada się prawdziwie wiosenny na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu – tam prognozuje się od rana do wieczora słoneczną i ciepłą pogodę z temperaturami w przedziale 13-15 stopni C. Z kolei od północy w głąb kraju, zacznie nasuwać się chłodny front atmosferyczny z porcją większego zachmurzenia i niewielkich opadów deszczu i mżawki, a jednocześnie znad Skandynawii zacznie napływać zimniejsze powietrze. Dlatego na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu będzie około 5-7 stopni C. Poza tym od Lubelszczyzny, południowego Mazowsza, centrum, Wielkopolski aż po Ziemię Lubuską prognozuje się od 8 do 12 stopni C. Wiatr umiarkowany, okresami silniejszy, północno-zachodni.

Piątek, 1 marca 2019
Pierwszy dzień meteorologicznej wiosny rozpocznie się przeważnie słoneczną i suchą pogodą, tylko na południowym zachodzie prognozuje się więcej chmur i opady deszczu, w Karkonoszach również śniegu. Zrobi się nieco chłodniej – na północnym wschodzie i wybrzeżu od 2 do 3 stopni C, od Warmii i Kujaw po Podkarpacie 5-7 stopni C, tylko na zachodzie i Śląsku 8-9 stopni C. Jednak o poranku prawie wszędzie oprócz regionów południowo-zachodnich należy spodziewać się ujemnych wartości na termometrach, lokalnie nawet poniżej -5 stopni.

Weekend, 2-3 marca 2019
Koniec tygodnia zapowiada się przeważnie pogodnie, tylko w sobotę na wschodzie prognozuje się słabe i przelotne opady śniegu. Sobota może być chłodna – na Podlasiu 2 stopnie C, w głębi kraju 3-5 stopni C, na zachodzie 5-7 stopni C. Od niedzieli prognozuje się szybkie ocieplenie, co ma być zapowiedzią uderzenia jeszcze większego ciepła w następnym tygodniu.

I chociaż może być więcej opadów i pochmurnego nieba to wystąpi szansa, że lokalnie, na południu kraju, jeszcze w pierwszej dekadzie marca, możemy zobaczyć po raz pierwszy w tym roku 20 stopni C. Kolejna informacja jest taka, że na chwilę obecną, uderzenia zimy, czy też jej powrotu kompletnie nie widać. Czyżby wiosna w tym roku miała “wybuchnąć” jeszcze wcześniej niż przed rokiem?

OPTYCZNIE W NIEBO 25.02.2019r. – 03.03.2019r.

26.02.2019r. – godz. 12:26 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

01.03.2019r. – godz. 19:22 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 0°19`;

02.03.2019r. – godz. 23:02 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 1°12`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.