facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 15 mar, 2020
- brak komentarzy
Ponowny podmuch wiosny i silne ochłodzenie przed weekendem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 16.03.2020r. – 22.03.2020r.

Ponowny podmuch wiosny i silne ochłodzenie przed weekendem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 16.03.2020r. – 22.03.2020r.

W mijającym tygodniu mieliśmy mocno zróżnicowaną pogodę z silnym incydentem wiatrowym, który wystąpił głównie w północnych regionach kraju. Wiatr osiągał w porywach 110 km/godz. i połamał drzewa, pozrywał dachy oraz pozbawił tysiące domostw prądu elektrycznego. Niestety, była też ofiara śmiertelna i ranni.

Wichury były związane są głębokim niżem, który wędrował z południowej Szkocji nad środkowy Bałtyk. Z tym niżem związany był chłodny front atmosferyczny przemieszczający się z północnego-zachodu na południowy-wschód, któremu towarzyszyły bardzo silne uderzenia wiatru, intensywne, ale krótkotrwałe opady oraz burze. W północno-wschodniej części kraju utworzyła się także linia szkwału.

W Gdańsku maksymalny poryw sięgnął 104 km/godz., 101 km/godz. w Łebie i Kołobrzegu, 94 km/godz. w Świnoujściu, Elblągu i na Helu oraz 90 km/godz. w Szczecinie, Lęborku i w Małopolsce.

Linia szkwału rozciągała się od Podlasia przez środkowe Mazowsze, środkową część woj. łódzkiego po Dolny Śląsk i Opolszczyznę, przy czym najintensywniejsza jej część przebiegała we wspomnianych, północno-wschodnich regionach Polski.

Straż pożarna odnotowała 1733 interwencje związane z wyjazdami do miejscowych zagrożeń będących następstwami działania warunków atmosferycznych (silne wiatry, opady deszczu). Najwięcej w woj.: zachodniopomorskim – 600, pomorskim – 496 i warmińsko-mazurskim 255.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Przed nami jeszcze silniejszy podmuch wiosny niż w mijającym tygodniu, przy większej ilości Słońca. I tak, jak w tym tygodniu, przed weekendem czeka nas silne ochłodzenie z przymrozkami nad ranem. W końcu nadal aktualne jest powiedzenie “w marcu jak w garncu”.

Niepokojące mogą być pierwsze, bardziej odległe prognozy pogody, wskazujące na silną rozbudowę układów wysokiego ciśnienia, czego efektem byłby dłuższy brak opadów lub ich skąpe ilości. Mam nadzieję, że to tylko “fusy”, które jednak się nie sprawdzą.

Poniedziałek, 16 marca 2020

Na początku nowego tygodnia nasz kraj nadal będzie pod wpływem wyżu, który znad zachodniej Ukrainy przesunie się nad Bałkany. Jedynie na północy naszego kraju zaznaczy się mało aktywny, chłodny front od niżu znad Morza Białego, który – głównie na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu, w ciągu dnia przyniesie wzrost zachmurzenia i tylko lokalnie wystąpią bardzo małe opady deszczu.

Nad resztą Polski prognozuje się suchą i słoneczną pogodą z chmurami piętra wysokiego i średniego. Na południu kraju (z wyjątkiem okolic Krakowa) oraz w centrum wystąpi dość silny wiatr z południowego-zachodu. Nad resztą kraju wiatr będzie umiarkowany, południowo-zachodni, na północy skręcający w drugiej części dnia na północy.

Po zimnym poranku w ciągu dnia szybko się ociepli, w związku z czym, odnotuje się od 8-9 stopni C na Podlasiu i Warmii, 10-12 stopni C w głębi kraju i 13-14 stopni C w Małopolsce, na Śląsku, w Wielkopolsce i Pomorzu Zachodnim do 15 stopni C na krańcach zachodnich.

Wtorek, 17 marca 2020

We wtorek czeka nas kontynuacja suchej i słonecznej pogody. Nad ranem może się jeszcze lokalnie chmurzyć, a lokalnie będzie także mglisto, niemniej mgły szybko ustąpią i pojawią się rozpogodzenia. Będzie ciepło – od 9-10 stopni C na północnym wschodzie, 12-13 stopni C na Pojezierzu Pomorskim, w centrum, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu do 14-16 stopni C w regionach zachodnich i w Małopolsce. Na północy i wschodzie wiatr umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, na Śląsku i w Wielkopolsce przeważnie słaby, południowo-zachodni.

Środa, 18 marca 2020

W środę będziemy pod wpływem wyżu znad Karpat. Rano tylko miejscami pojawią się przymrozki, ale w ciągu dnia czeka nas silny podmuch wiosennej aury. Zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, a na termometrach zobaczymy od 12-13 stopni C na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 14-16 stopni C w głębi kraju do 17-18 stopni C na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Śląsku oraz w Małopolsce. Wiatr na południu słaby, na północy umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Czwartek, 19 marca 2020

Czwartek upłynie także pod znakiem słonecznej, w wielu miejscach wręcz bezchmurnej pogody, ale do Polski zbliży się front atmosferyczny, który pod koniec dnia na Pomorzu i zachodzie Warmii ma spowodować wzrost zachmurzenia i miejscami wystąpią przelotne opady deszczu. Tam też, z powodu zmiany kierunku wiatru będzie chłodniej, w przedziale 6-8 stopni C. Nad resztą kraju temperatury wiosenne – przeważnie powyżej 15 stopni C, na południu oraz w centrum 17-19 stopni C.

Piątek, 20 marca 2020

W pierwszym dniu astronomicznej wiosny dostaniemy się pod wpływ frontu atmosferycznego, ale nie wszędzie. Na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu powinno być jeszcze pogodnie i ciepło, nawet do 15-17 stopni C. Nad resztą kraju już dużo chłodniej, maksymalnie w przedziale 6-8 stopni C i miejscami wystąpią słabe i przelotne opady deszczu.

Weekend, 21-22 marca 2020

Na następny weekend – podobnie jak w ten mijający, szykuje się nam ochłodzenie. Potężny wyż rozbuduje się nad Skandynawią i zaciągnie do Europy Środkowej z północy kolejną falę zimnego powietrza arktycznego, ale na krótko. W sobotę we wschodniej, południowej i środkowej części kraju będą takie miejsca, gdzie odnotuje się zaledwie 2-3 stopnie C, nawet na znacznie cieplejszym zazwyczaj zachodzie kraju będzie maksymalnie 5-7 stopni C.

W niedzielę nad ranem wystąpią silne przymrozki do -5 stopni C (lokalnie jeszcze większe) na przeważającym obszarze kraju. W dzień zaledwie kilka stopni powyżej zera, miejscami tylko 2-3 stopnie C. Za to ma dominować słoneczna aura.

OPTYCZNIE W NIEBO 16.03.2020r. – 22.03.2020r.

16.03.2020r. – godz. 10:35 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

18.03.2020r. – godz. 09:33 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 0°44`;

18.03.2020r. – godz. 11:47 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 1°31`;

19.03.2020r. – godz. 01:48 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 2°06`;

20.03.2020r. – godz. 04:49 – początek astronomicznej wiosny;

20.03.2020r. – godz. 12:35 – koniunkcja Mars i Jowisz w odległości – 0°42`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.