facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 maj, 2022
- brak komentarzy
Powiew lata, front z opadami/burzami (głównie na wschodzie i południu), pod koniec tygodnia ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 09.05.2022r. – 15.05.2022r.

Powiew lata, front z opadami/burzami (głównie na wschodzie i południu), pod koniec tygodnia ochłodzenie.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 09.05.2022r. – 15.05.2022r.

Pogoda podczas tegorocznej majówki dopisała na przeważającym obszarze kraju. Jak podali gospodarze Meteoprognozy.pl: “Maj zaczął się ciepło, ale bez przesady. Choć lokalnie było już ponad 20 st. to wczorajsze temperatury wpisują się w normę termiczną ostatniego wielolecia, niemniej Słońca nie było wszędzie przez cały dzień. Wciąż noce są chłodne, a na północy ponownie wystąpiły przymrozki. “

“Dzień już przekroczył długość 15 godzin z zachodem Słońca po 20:00. Indeks UV wynosi 6 dla południowej Polski. W tych warunkach nawet przy napływie niezbyt ciepłej i wilgotnej masy polarno-morskiej z północnego zachodu temperatury w dzień mogą przekroczyć 20 stopni. Chłodne noce jednak nadal występują. Niemniej takie jak wczoraj temperatury mieszczą się w normie termicznej, prócz północnej Polski, gdzie było i jest chłodniej (dzisiaj za sprawą frontu chłodnego). Tam, gdzie dzisiaj chmury na dłużej się nie nasuną będzie podobnie ciepło jak w poniedziałek.”

“Dalej utrzymuje się kontrast między północą a południem kraju. O tej porze wpływ temperatur widać po rozwoju roślinności w różnych regionach – na zachodzie z początkiem maja zaczęły kwitnąć kasztanowce. Słychać śpiewy wilg i kukułek, które są u nas głównie latem. W południowej połowie kraju średnim dobowym temperaturom coraz bliżej jest do termicznego lata. Kolejne dni już z regularnie występującymi 20 stopniami, ale nadal nie wszędzie. Do tego jutro przesuwający się płytki niż z południa do centrum Polski będzie sprzyjał występowaniu wiosennych burz.”

“Wyraźnie majowa wiosna różni się w zależności od regionu. Na północnym wschodzie było chłodno za dnia i w nocy. Jeszcze w Białymstoku zanotowano przymrozek na 2 metrach. Temperatura dobowa w Suwałkach byłą 4 maja bliska jeszcze przedwiośniu, na południu i zachodzie coraz bliżej do termicznego lata. I tam też dziś kolejne typowo letnie zjawisko – burze. Od Sudetów po Podlasie będzie się przemieszczał płytki niż sprzyjający ruchom konwekcyjnym i wyładowaniom atmosferycznym. Popada i zagrzmi, ale głównie na południowym zachodzie. W nocy opady będą już zanikać. Przed nadciągającym układem niskiego ciśnienia napłynie w głąb kraju cieplejsze powietrze z południowego wschodu. Na chwilę podniesie to temperaturę w ciągu dnia do ok. 22-23 stopni.”

“W głębi kraju zrobiło się wczoraj bardzo ciepło. Na stacji wojskowej w Łasku temperatura sięgnęła prawie 24 stopni. Od południa ruszyła jednak konwekcja i tworzyły się burze, głównie na południowym zachodzie. W Lądku-Zdroju spadło aż 30,2 mm opadu. Niestety nie padało wszędzie. W Polsce centralnej i wschodzie pozostało sucho (choć przelotnie miejscami tam jeszcze kropi) i wygląda na to, że brak opadów będzie utrapieniem maja. Po odsunięciu się niżu napływa nieco chłodniejsze niż wczoraj powietrze z północnego zachodu. Nie będzie to jednak znaczne ochłodzenie. W Kotlinie Sandomierskiej model EMS przewiduje dzisiaj 20 stopni. Niemniej rano było zimno na Pomorzu Zachodnim jak na początek maja i lokalnie wystąpiły przygruntowe przymrozki.”

“Wczoraj burzowo na południowym wschodzie, ale to właśnie tam, w Przemyślu, średnia dobowa temperatura przekroczyła 15 stopni, wyznacznik termicznego lata. Na drugim biegunie jest Wybrzeże, gdzie wiosna przychodzi bardzo powoli. Wpływ na to ma chłodny jeszcze Bałtyk. Również noce są chłodny przy pogodnym niebie, ale napływie rześkiej polarno-morskiej masy powietrza z północnego zachodu. Dziś może zagrzmieć w górach, ale w północnej części kraju będą się przesuwać chmury z przelotnymi opadami związane z płytką zatoką niżową. Każda porcja deszczu o tej porze roku jest cenna. Sobota cieplejsza ma być na zachodzie, gdzie wg modelu EMS ma być ponad 20 stopni.”

“Coraz cieplej robi się w nocy. Za dnia coraz więcej stacji ma ponad 20 st. w dzień. I choć nie było jeszcze dnia gorącego to średnie dobowe na kolejnych stacjach przekraczają 15 stopni, a to granica termicznego lata. Opady wciąż występują lokalnie i są niewystarczające. Dziś cieplej w południowej części kraju, gdzie przed frontem chłodnym płynie nieco cieplejsze powietrze. Tam po południu przelotne burze i opady, również w górach. Już teraz widać rosnące zachmurzenie kłębiaste.”

 Źródło i mapy temperatur maksymalnych: METEOPROGNOZA.PL

Z przytoczonych przez Meteoprognozę.pl informacji, jeden fragment zaznaczyłem na czerwono – “wygląda na to, że brak opadów będzie utrapieniem maja.”. Niestety, sytuacja hydrologiczna pogarsza się z każdym dniem i to w okresie, kiedy opady są najważniejsze dla roślin w trakcie całego sezonu wegetacyjnego.

W mijającym tygodniu na większym obszarze Polski padało bardzo mało lub wcale. Paradoksalnie, w kilku miejscach na południu i wschodzie kraju wystąpiły punktowe, ale bardzo silne opady, które spowodowały lokalne podtopienia, a nawet powódź błyskawiczną.

Były to opady pochodzenia konwekcyjno-burzowego, a więc obejmujące niewielkie skrawki terenu i tylko punktowo poprawiające sytuację hydrologiczną. Ich największa intensywność przypadła w drugiej połowie tygodnia.

Prognozy opadów na najbliższy tydzień, również nie pozwalają na optymizm w tym zakresie. Generalnie najwięcej opadów ma wystąpić w regionach, gdzie odnotowano najwyższe sumy opadów w mijającym tygodniu. Tak więc wiosenna posucha nadal będzie się rozwijać.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/index.php/

Poniedziałek, 9 maja 2022

Na początku nowego tygodnia Polska dostanie się pod wpływ słonecznego i suchego wyżu, który znad Bałtyku będzie przemieszczał się nad Kraje Nadbałtyckie. Wyż zapewni nam suchą i słoneczną pogodę, ale w godzinach południowych i popołudniowych rozwinie się trochę chmur kłębiastych, w północnych regionach również pierzastych, jednak nigdzie nie przyniosą one opadów.

Na termometrach odnotuje się od 13-14 stopni C na Podlasiu, Warmii i w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz 16-18 stopni C od Pomorza Środkowego przez Kujawy, Ziemię Łódzką, Mazowsze, Góry Świętokrzyskie, Lubelszczyznę po Roztocze do 19-20 stopni C w dzielnicach zachodnich i południowych, a w rejonie Słubic do 21 stopni C. Wiatr na północy słaby, nad resztą kraju umiarkowany, północno-wschodni i wschodni, na zachodzie i północnym zachodzie w ciągu dnia stopniowo skręcający na południowo-wschodni.

Wtorek, 10 maja 2022

We wtorek wyż znajdzie się na pograniczu Białorusi i Ukrainy, natomiast nad Północnym Atlantykiem oraz w rejonie Wysp Brytyjskich znajdzie się niż. Taki rozkład ciśnienia doprowadzi do adwekcji coraz cieplejszych mas powietrza polarnomorskiego z południa i południowego-zachodu, co przełoży się na wzrost temperatury. O poranku, zwłaszcza na Podlasiu i wschodzie Mazowsza będzie zimno, gdyż temperatura spadnie do poziomu od 0 do 3 stopni C, a przy gruncie mogą wystąpić przymrozki do -3 stopni C.

Na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, zachodzie Wielkopolski i Dolnym Śląsku (poza regionami podgórskimi) temperatura nie spadnie poniżej 10 stopni C. W ciągu dnia prognozuje się od 17-18 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu oraz 19-21 stopni C na Warmii i Mazurach, Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w centrum, na Górnym Śląsku i w Małopolsce do 22-24 stopni C na zachodzie kraju. Jeszcze cieplej, do 25 stopni C może być miejscami na Ziemi Lubuskiej. Wiatr zmieni kierunek na południowy, na północnym zachodzie może być chwilami umiarkowany lub silniejszy.

Środa, 11 maja 2022

W środę już w całym kraju nie prognozuje się przymrozków, nawet przygruntowych. Za to w ciągu dnia zrobi się wręcz gorąco, ale nie wszędzie – nad Pomorzem w pierwszej części dnia będzie przechodził mało aktywny front chłodny, który przyniesie większe zachmurzenie i słabe przelotne opady deszczu, dlatego tam odnotuje się najniższe temperatury – na wybrzeżu słupki rtęci wskażą 13-15 stopni C, a w głębi regionu do 20-22 stopni C.

Wyższe temperatury, na poziomie 23-24 stopni C prognozuje się na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, natomiast 25-27 stopni C odnotuje się na przeważającym obszarze kraju. Najcieplej do 28 stopni C będzie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce. Na niebie przeważać ma słoneczna aura, tylko miejscami pojawi się niewielkie zachmurzenie w postaci pojedynczych obłoków.

Czwartek, 12 maja 2022

Odnośnie czwartkowej prognozy pogody, w odsłonach modeli numerycznych widać pewne zróżnicowanie. Wstępnie wygląda na to, że z zachodu na wschód będzie przez Polskę przemieszczać się chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Skandynawii. Najwcześniej, w godzinach przedpołudniowych przejdzie przez województwa zachodnie i północno-zachodnie, gdzie nie przyniesie większych opadów i burz. Niektóre modele sugerują, że front trochę się opóźni.

Za to w regionach wschodnich, na Śląsku i w Małopolsce, gdzie wystąpi wysoka energia potencjalna dostępna konwekcyjnie, jak również dobre warunki kinematyczne, zaczną rozwijać się chmury burzowe. Niektóre zjawiska mogą mieć gwałtowny przebieg, z silnym, porywistym wiatrem, ulewnym deszczem, a nawet gradem. Na północy Polski już się ochłodzi – na Pomorzu słupki rtęci nie przekroczą 16-18 stopni C, a na północnym wschodzie 19-20 stopni C. Za to w południowej połowie kraju, na Mazowszu i Lubelszczyźnie nadal będzie bardzo ciepło, z temperaturami dochodzącymi do 26-28 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty.

Piątek, 13 maja 2022

W piątek po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego pogoda zacznie się stabilizować. Jednocześnie z zachodu napłyną chłodniejsze masy powietrza, a na niebie ponownie zacznie dominować Słońce. Zanikające opady deszczu mogą pojawiać się jeszcze na wschodzie kraju, ale tylko lokalnie i będą one miały charakter symboliczny. Na przeważającym obszarze kraju odnotuje się od 16 do 20 stopni C, jedynie na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu będzie ciut cieplej, na poziomie 21-22 stopni C. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany z północnego-zachodu.

Weekend, 14-15 maja 2022

Na przyszły weekend prognozuje się rozbudowę wyżu nad Wyspami Brytyjskimi, a następnie jego przesunięcie nad Morze Norweskie. Ściągnie on do Polski z regionów północnych zimne masy powietrza. W dzień odnotuje się przeważnie od 15 do 20 stopni C, jednak odczucie chłodu będzie wzmagane przez silniejsze podmuchy północnego wiatru.

Z drugiej strony, nad dzielnice wschodnie i południowo-wschodnie napłyną bardziej wilgotne masy powietrza, które mogą przynieść przelotne opady deszczu i lokalne burze. Niestety, tam, gdzie opady są najbardziej potrzebne (północ, zachód, częściowo centrum kraju), nadal nie będzie padać. Prognozy pogody sięgające okresu po połowie maja, na razie nie przewidują poprawy tej niekorzystnej cyrkulacji.

OPTYCZNIE W NIEBO 09.05.2022r. – 15.05.2022r.

09.05.2022r. – godz. 02:22 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.