facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 mar, 2020
- brak komentarzy
Powiew wiosny i ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 09.03.2020r. – 15.03.2020r.

Powiew wiosny i ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 09.03.2020r. – 15.03.2020r.

Za nami marcowo-garncowy tydzień w pogodzie, z ociepleniami, ochłodzeniami, Słońcem, deszczem, pogodnym niebem, całkowitym zachmurzeniem i zmiennym wiatrem. I dobrze. Ta różnorodność pogodowa, a zwłaszcza opadowa jest wskazana i bardzo potrzebna.

W wielu miejscach kraju rozpoczął się coroczny “krokus-show”, który jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej oczekiwanych momentów, wskazujących, że zima na dobre spakowała walizki, chociaż jej tyle łapy, czasami mogą jeszcze pokazać pazurki. ;))

W najbliższym tygodniu tych pazurków nie musimy się obawiać, ponieważ najpierw czeka nas ocieplenie, którego kulminacja prognozowana jest na czwartek. Później nadejdzie ochłodzenie, które dalekie będzie od marcowego ataku zimy.

Chociaż ciepła zima uśpiła naszą czujność i raczej nie spodziewamy się śniegów i mrozów, należy pamiętać, że czasami marzec, a nawet kwiecień i pierwsza połowa maja, mogą na kilka dni sporo namieszać w pogodzie, wbrew oczekiwaniom ludu. Jak będzie w tym roku? Zobaczymy. Póki co, widać systematyczny napór wiosennej, marcowej pogody.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 9 marca 2020

Nowy tydzień rozpocznie się w większości kraju słoneczną pogodą, ponieważ wpływ na aurę w naszym kraju będzie miała strefa podwyższonego ciśnienia. Wprawdzie w ciągu dnia rozwiną się chmury kłębiaste, ale nie przyniosą opadów. Jedynie na obszarze Pomorza, Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska swój wpływ zaznaczy front, który przyniesie wzrost zachmurzenia i niewielkie, przelotne opady deszczu.

Temperatury wyniosą od 7-8 stopni C na wybrzeżu, krańcach zachodnich i wschodnich oraz 9-11 stopni C w głębi kraju do 12 stopni C miejscami w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.

Wtorek, 10 marca 2020

We wtorek pogoda będzie podobna. Zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie pod koniec dnia wzrastające do dużego. Z rana, przelotne i słabe opady deszczu mogą wystąpić w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Żuławach, Kujawach, w centrum i na Górnym Śląsku, ale jeszcze przed południem zanikną.

Z kolei nowa strefa chmur i opadów pod koniec dnia wkroczy nad Dolny Śląsk, Ziemię Lubuską i Pomorze Zachodnie. Na zachodzie wiatr zacznie się nasilać, na pozostałym obszarze powinien być słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. Na termometrach w przedziale 10-13 stopni C.

Środa, 11 marca 2020

W środę dostaniemy się pod wpływ niżu znad Skandynawii. W ciągu dnia z północnego-zachodu na południowy-wschód będzie przechodzić front atmosferyczny z opadami deszczu zarówno o charakterze ciągłym, jak i przelotnym. W przerwach między opadami, prognozowane są przejaśnienia, a w godzinach popołudniowych, najwięcej słonecznych chwil będzie na Pomorzu i Warmii oraz na Suwalszczyźnie.

Po przejściu frontu trochę się ochłodzi, ale i tak będzie przyjemnie ciepło, ponieważ odnotuje się od 8-10 stopni C na Pomorzu do 11-12 stopni C na pozostałym obszarze kraju, z tym, że na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu będzie jeszcze cieplej, do 13-15 stopni C. Wiatr chwilami będzie silniejszy, w porywach do 60 km/godz., południowo-zachodni i zachodni.

Czwartek, 12 marca 2020

W czwartek zapowiada się kulminacja ciepła w tym tygodniu. Na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, południu Mazowsza przez cały dzień prognozuje się słoneczną pogodę, a temperatury wyniosą od 16 do 19 stopni C.

Na pozostałym obszarze również ma dominować słoneczna pogoda, ale w miarę upływu dnia chmur zacznie przybywać i wystąpią przelotne opady deszczu oraz burze, a na termometrach odnotuje się nieco niższe wartości – w przedziale 7/9 stopni C na wybrzeżu i 10-14 stopni C w głębi kraju. Wiatr nadal dość silny z południowego-zachodu i zachodu.

Piątek, 13 marca 2020

W piątek, po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego nocą z czwartku na piątek, czeka nas ochłodzenie. Najmocniej ochłodzi się północy kraju. Od Pomorza po Podlasie będzie nie więcej, niż 6-7 stopni C, w głębi kraju około 9-10 stopni C, jedynie na południu w przedziale 11-12 stopni C. Słoneczne chwile mają przeważać, ale czasami zachmurzenie wzrośnie i wystąpią niewielkie i przelotne opady deszczu.

Weekend, 14-15 marca 2020

Połowa miesiąca i zarazem drugi weekend marca zapowiada się chłodny, w szczególności sobota. O poranku prognozuje się wystąpienie przymrozków. W ciągu dnia termometry mają wskazać od 4-5 stopni C na północy i wschodzie do 8-10 stopni C na zachodzie i Śląsku.

Słoneczna pogoda ma przeplatać się z chwilami ze wzrostem zachmurzenia i przelotnymi opadami deszczu.  Natomiast w niedzielę ma być już o kilka stopni cieplej, chociaż nie wszystkie modele prognozują taki scenariusz pogodowy.

OPTYCZNIE W NIEBO 09.03.2020r. – 15.03.2020r.

09.03.2020r. – godz. 18:48 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.