facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 28 mar, 2021
- brak komentarzy
Powiew wiosny, od czwartku zmiana pogody. Święta zimne, miejscami bardzo zimne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.03.2021r. – 04.04.2021r.

Powiew wiosny, od czwartku zmiana pogody. Święta zimne, miejscami bardzo zimne.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.03.2021r. – 04.04.2021r.

Stabilna niestabilność. Tak można określić pogodę na przestrzeni ostatnich tygodni. Starcie cieplejszych i zimniejszych mas powietrza trwa w najlepsze i na razie nie widać końca tej potyczki, chociaż ciepło powinno już na dobre budować przewagę i coraz rzadziej dopuszczać zimno do głosu.

Jednak scenariusz pogodowy wciąż jest ten sam. Po 2-3 cieplejszych dniach, raptownie przychodzi głębsze ochłodzenie, pojawiają się opady deszczu, w górach deszczu ze śniegiem i śniegu, ale przed wszystkim dokucza nam silniejszy, zimny wiatr z północy.

Wydawać by się mogło, że widać wreszcie kres tej niestabilności, ale nic z tego. Przynajmniej w najbliższym czasie. Wprawdzie czekają nas 2-3 dni bardzo przyjemnej, wiosennej pogody, ale na horyzoncie ponownie widać głębsze ochłodzenie, które niestety przeczołga się też przez dni świąteczne. 

Patrząc na prognozy pogody na pierwsze 10 dni kwietnia, nie widać na razie optymizmu do wiosennej i ciepłej stabilności pogodowej. Wciąż ma trwać szarpanina między ciepłem z zimnem. Czyli na razie musimy przebrnąć przez “kwietniowo-pletniową” część kwietnia, przynajmniej w jego pierwszej dekadzie.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 29 marca 2021

Na początku nowego tygodnia wpływ na pogodę nad Polską będzie miał ciepły front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Norweskiego, dlatego dzień w większości kraju zapowiada się z pochmurny z opadami deszczu i niezbyt ciepły. Więcej przejaśnień i rozpogodzeń wystąpi późnym popołudniem, przede wszystkim na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku.

Tam też zrobi się najcieplej – do 15 stopni C. Nad resztą Polski będzie przeważnie od 8 do 11 stopni C, a od Podlasia po Podkarpacie najchłodniej – w przedziale od 5 do 7 stopni C. Wiatr umiarkowany, jedynie na południu słaby, z kierunków południowo-zachodnich.

Wtorek, 30 marca 2021

We wtorek zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu, jednak na wschodzie kraju, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, w centrum i w Małopolsce wciąż będzie przeważać pochmurna pogoda, a na krańcach południowo-wschodnich oraz Lubelszczyźnie, w pierwszej części dnia mogą występować opady deszczu.

Na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, gdzie już od samego rana, a także przez cały dzień będzie przeważać Słońce zrobi się wiosennie – od 17 do 20 stopni C. Im dalej na wschód, tym chłodniej, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu w przedziale 10-11 stopni C, a w Bieszczadach tylko od 6 do 8 stopni C. W głębi kraju odnotuje się w przedziale 12-15 stopni C, przy czym im dalej na zachód, tym będzie cieplej. Poranek w całym kraju powinien być bez przymrozków. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany.

Środa, 31 marca 2021

Ostatni dzień marca i zarazem ostatni dzień pierwszego miesiąca meteorologicznej wiosny zapowiada się bardzo przyjemnie. Na południu Polski oraz w centrum będzie trochę więcej chmur, ale opady nie wystąpią.

Za to na zachodzie i północy będzie bardzo słonecznie, w wielu regionach bezchmurnie. Na termometrach odnotuje się od 16-17 stopni C na południowym wschodzie i 18-20 stopni C w głębi kraju do 21-22 stopni C w województwach zachodnich oraz na Opolszczyźnie. Lokalnie może być jeszcze o 2-3 stopnie cieplej.

Czwartek, 1 kwietnia 2021

W pierwszy dzień kwietnia w pogodzie rozpoczną się zmiany. Na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, na południu Mazowsza i Lubelszczyźnie przez większą część dnia będzie jeszcze pogodnie i bardzo ciepło – do 20-22 stopni C. Jednak w tych regionach, w drugiej części dnia zacznie się chmurzyć, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu oraz burz, których może być całkiem sporo. Niektóre z nich będą mieć gwałtowniejszy przebieg – z gradem i silnymi porywami wiatru do 85 km/godz.

Na północy i zachodzie, gdzie front zacznie oddziaływać już przed południem, burz nie prognozuje się, ale wystąpią opady deszczu, które na północnym wschodzie mogą mieć nieco silniejsze natężenie. Temperatury spadną i to szybko. Po południu na Pomorzu, Warmii i Mazurach, północy Mazowsza i Podlasiu będą takie miejsca, gdzie słupki rtęci nie wskażą więcej niż 4-6 stopni C. Wiatr z zachodniego i południowo-zachodniego zacznie skręcać na północno-zachodni i północny.

Piątek, 2 kwietnia 2021

W piątek zimne powietrze obejmie już całą Polskę. Mocno obniżona izoterma 0 stopni C, nawet poniżej 1000 m n.p.m., pomimo dodatniej temperatury w ciągu dnia na poziomie od 5 do 9 stopni C sprawi, że pojawią się opady drobnego gradu, krupy śnieżnej, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. W napływającym chłodnym i wilgotnym powietrzu arktycznym morskim będą się tworzyć i wypiętrzać chmury konwekcyjne – Cumulonimbus. Wiatr z północy i północnego-zachodu, umiarkowany.

Weekend, 3-4 kwietnia 2021

Koniec tygodnia i Święta Wielkanocne zapowiadają się pod znakiem zimnej pogody. W Wielką Sobotę nadal będą pojawiać się opady deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej, a na termometrach odnotuje się od 5 stopni C na północnym wschodzie do 9-10 stopni C na zachodzie.

Niedziela Wielkanocna na północy zapowiada się zimna, z temperaturami nie przekraczającymi 5 stopni C. Tylko na południu będzie o kilka stopni cieplej i tam powinno być najwięcej słonecznych chwil. Poranek w całym kraju bardzo zimny z licznymi przymrozkami. Modele numeryczne wskazują na kontynuację zimnej pogody po Świętach, co najmniej przez okres około tygodnia.

OPTYCZNIE W NIEBO 29.03.2021r. – 04.04.2021r.

30.03.2021r. – godz. 05:24 – koniunkcja – Merkury i Neptun w odległości 1°17`;

04.04.2021r. – godz. 12:02 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.