Powstanie sekcja polskich drzew pomnikowych Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.
Niezwykle ciekawą propozycję przedłożono ostatnio na Zjeździe PTD w Bolestraszycach. Zaproponowano utworzenie sekcji polskich drzew pomnikowych. Podstawowym celem tej inicjatywy jest wyłonienie i skonsolidowanie członków Towarzystwa zainteresowanych problematyką wspomnianych drzew. W zamyśle inicjatorów głównymi obszarami działań sekcji powinno być:
1. Utworzenie pod szyldem PTD rejestru polskich drzew pomnikowych, który zawierałby drzewa rekordowe rozmiarami i wiekiem, oraz inne godne uwagi okazy. Cechą nadrzędną rejestru powinna być jego wiarygodność, a nie liczba wpisów. Tworzenie rejestru obejmującego jak największą liczbę drzew nie jest w naszym wypadku zasadne z różnych, nie tylko z finansowych, względów. Obszerne rejestry tworzą instytucje czy organizacje powołane do tego celu. Przy dużej, często sięgającej tysięcy, liczbie wpisów zdarzają się błędy, co wpływa ujemnie na ich wiarygodność.
2. Składanie lub popieranie w imieniu PTD wniosków o uznanie drzewa za pomnik przyrody jeśli w ocenie członków sekcji taka potrzeba zaistnieje.
3. Wymiana i rozpowszechnianie wśród członków sekcji wszelkich nowych informacji na temat drzew pomnikowych zarówno krajowych jak i zagranicznych.
4. Podejmowanie innych działań dotyczących drzew pomnikowych zgodnie ze statutem PTD. Struktura sekcji, jej regulamin, kierownictwo oraz prawa i obowiązki członków powinny być zbliżone do obowiązujących w innych sekcjach PTD. Natomiast cechą specyficzną byłoby przypisanie jej poszczególnym członkom pewnych funkcji, tak aby zapewnić spójność i kompleksowość działań. Podstawową część sekcji tworzyliby tzw. “tree hunter’si” (z nieznajomości lepszego stosujemy obce, ale powszechnie zrozumiałe określenie), którzy obok podstaw botaniki powinni posiadać wiedzę nt. prawidłowego wykonywania pomiarów drzew i określania jego pozycji (GPS).
Grupę mniejszą liczebnie, lecz niezbędną dla zapewnienia wiarygodności rejestru powinni tworzyć profesjonaliści-systematycy. Trzecia, niewielka lecz również ważna grupa to rejestratorzy-informatycy niezbędni do internetowej obsługi sekcji. Jest oczywiste, że osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i zapał, mogłyby działać we wszystkich specjalnościach. Wstępne zgłoszenia osób chętnych do pracy w sekcji można kierować na adres: ptd@ptd.pl
O wszelkich informacjach, dotyczących rozwoju tej bardzo dobrej inicjatywy, będę informować na blogu.
Źródło: https://www.ptd.pl/