facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 11 lis, 2016
- brak komentarzy
Powstanie sekcja polskich drzew pomnikowych Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Niezwykle ciekawą propozycję przedłożono ostatnio na Zjeździe PTD w Bolestraszycach. Zaproponowano utworzenie sekcji polskich drzew pomnikowych. Podstawowym celem tej inicjatywy jest wyłonienie i skonsolidowanie członków Towarzystwa zainteresowanych problematyką wspomnianych drzew. W zamyśle inicjatorów głównymi obszarami działań sekcji powinno być:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1. Utworzenie pod szyldem PTD rejestru polskich drzew pomnikowych, który zawierałby drzewa rekordowe rozmiarami i wiekiem, oraz inne godne uwagi okazy. Cechą nadrzędną rejestru powinna być jego wiarygodność, a nie liczba wpisów. Tworzenie rejestru obejmującego jak największą liczbę drzew nie jest w naszym wypadku zasadne z różnych, nie tylko z finansowych, względów. Obszerne rejestry tworzą instytucje czy organizacje powołane do tego celu. Przy dużej, często sięgającej tysięcy, liczbie wpisów zdarzają się błędy, co wpływa ujemnie na ich wiarygodność.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2. Składanie lub popieranie w imieniu PTD wniosków o uznanie drzewa za pomnik przyrody jeśli w ocenie członków sekcji taka potrzeba zaistnieje.

3. Wymiana i rozpowszechnianie wśród członków sekcji wszelkich nowych informacji na temat drzew pomnikowych zarówno krajowych jak i zagranicznych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4. Podejmowanie innych działań dotyczących drzew pomnikowych zgodnie ze statutem PTD. Struktura sekcji, jej regulamin, kierownictwo oraz prawa i obowiązki członków powinny być zbliżone do obowiązujących w innych sekcjach PTD. Natomiast cechą specyficzną byłoby przypisanie jej poszczególnym członkom pewnych funkcji, tak aby zapewnić spójność i kompleksowość działań. Podstawową część sekcji tworzyliby tzw. “tree hunter’si” (z nieznajomości lepszego stosujemy obce, ale powszechnie zrozumiałe określenie), którzy obok podstaw botaniki powinni posiadać wiedzę nt. prawidłowego wykonywania pomiarów drzew i określania jego pozycji (GPS).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Grupę mniejszą liczebnie, lecz niezbędną dla zapewnienia wiarygodności rejestru powinni tworzyć profesjonaliści-systematycy. Trzecia, niewielka lecz również ważna grupa to rejestratorzy-informatycy niezbędni do internetowej obsługi sekcji. Jest oczywiste, że osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i zapał, mogłyby działać we wszystkich specjalnościach. Wstępne zgłoszenia osób chętnych do pracy w sekcji można kierować na adres: ptd@ptd.pl

O wszelkich informacjach, dotyczących rozwoju tej bardzo dobrej inicjatywy, będę informować na blogu.

Źródło: https://www.ptd.pl/

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.