facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 07 cze, 2021
- brak komentarzy
Pozostałe pomnikowe drzewa w Budziczu.

Pozostałe pomnikowe drzewa w Budziczu.

(1) WIĄZ SZYPUŁKOWY

Po zaprezentowaniu w zeszłym tygodniu ogromnego i najgrubszego platana klonolistnego na Dolnym Śląsku z Budzicza, warto pokazać (natomiast będąc w Budziczu odwiedzić) pozostałe pomnikowe drzewa w parku. Pierwszym z nich jest wiąz szypułkowy ( Wiąz_szypułkowy_w_Budziczu ).

Według Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody obwód pierśnicowy pnia wiązu wynosi 512 cm, na wysokość drzewo mierzy 26 metrów. Stany – zdrowotny i techniczny okazu są zadowalające, chociaż wnętrze drzewa jest częściowo wypróchniałe i rozłożone przez grzyby. W pniu widnieją ubytki, w koronie notuje się niewielki posusz. 

Urokliwie wygląda najniższy konar, który wyrasta z pnia drzewa na wysokości około 1,5 metra. W pobliżu pomnikowego wiązu omyłkowo postawiono tablicę informacyjną, która dotyczy potężnego platana. Być może ktoś ją przestawił albo błąd popełniono przy jej stawianiu.

Przy okazji warto dodać, że opisywany wiąz jest drugim najgrubszym drzewem w parku, ale i tak jego obwód pnia stanowi niewiele ponad 50% obwodu mocarnego platana.  

(2) BUK POSPOLITY W FORMIE PURPUROWEJ

Ostatnie pomnikowe drzewo w parku to buk pospolity w formie purpurowej. Pierwotnie pomnikami przyrody były 3 buki w tej formie, ale obecnie pozostał już tylko jeden osobnik, który na dodatek znajduje się w bardzo złym stanie zdrowotnym.

Zgodnie z danymi zawartymi w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Buk_pospolity_w_formie_purpurowej_w_Budziczu ) obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 368 cm, wysokość okazu 20 metrów. Niestety, posusz stanowi aż 98% aparatu asymilacyjnego buka, co oznacza, że drzewo to już całkowicie zamiera.

Zastanawiająca jest przyczyna tak gwałtownego zamierania drzewa, bowiem jeszcze kilka lat temu buk ten prezentował się wyśmienicie z gęsto pokrytą liśćmi koroną, co można zobaczyć w artykule Marka Łuszczyńskiego ( https://www.pomniki-przyrody.pl/?p=7165 ), w którym Marek opisał pomniki przyrody w parku w Budziczu.

PODSUMOWANIE

1) W parku w Budziczu (woj. dolnośląskie, powiat trzebnicki, gmina Prusice), oprócz ogromnego i najgrubszego platana klonolistnego na Dolnym Śląsku, rosną jeszcze dwa pomnikowe drzewa. Pierwszym z nich jest wiąz szypułkowy, który rośnie w centralnej części parku, przy drodze gruntowej i który mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 512 cm przy wysokości 26 metrów (wg CRFOP). Drzewo znajduje się w zadowalającej kondycji zdrowotnej, w koronie notuje się niewielki posusz, pień częściowo wypróchniały z ubytkami. 

2) Z grupy trzech pomnikowych buków pospolitych w formie purpurowej, obecnie pozostał już tylko jeden osobnik o obwodzie pierśnicowym pnia 368 cm i wysokości 20 metrów (wg CRFOP). Drzewo to znajduję się w zaawansowanej fazie zamierania, martwe konary i gałęzie stanowią około 98% aparatu asymilacyjnego drzewa.

3) Jadąc do Budzicza, warto też zaplanować wycieczki dendrologiczne do pobliskich miejscowości, w których nie brakuje pięknych, okazałych pomnikowych drzew. Część z nich zaprezentuję w artykułach w najbliższych tygodniach. 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.