facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 cze, 2020
- brak komentarzy
Pozostałe, pomnikowe drzewa w Konradówce-Piotrowicach.

Pozostałe, pomnikowe drzewa w Konradówce-Piotrowicach.

Ostatni artykuł o pomnikowych drzewach w Konradówce-Piotrowicach dotyczy terenu Konradówki, w której rosną jeszcze dwa pomnikowe drzewa, poza opisanym ostatnio potężnym dębem szypułkowym “Konrad”. W przeciwieństwie do niego, ostatnie pomnikowe okazy rosną na terenie starego założenia pałacowo-parkowego. Jest to buk pospolity w odmianie czerwonolistnej i tulipanowiec amerykański.

(1) BUK POSPOLITY W ODMIANIE CZERWONOLISTNEJ

Drzewa są łatwe do odnalezienia, rosną w pobliżu budynku pałacu. Przepięknie prezentuje się pierwsze drzewo – buk pospolity w odmianie czerwonolistnej, zwanej też purpurową. Chociaż nie należy do najgrubszych osobników rosnących na Dolnym Śląsku – buk jak to buk, jest potężny i malowniczy.

Drzewo to figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony PrzyrodyBuk_posp._w_odm._purp._w_Konradówce ), w którym zawarto informację o pomnikowym buku. Według tego rejestru, purpurowa piękność mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 402 cm , a jego wysokość wynosi 27 metrów.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Odwiedzając oba drzewa z Markiem ( pomniki-przyrody.pl ), dokonaliśmy aktualnych pomiarów obwodów pierśnicowych ich pni, jak i pozostałych, pomnikowych drzew. Najpotężniejszy jest oczywiście mocarny dąb szypułkowy “Młynarz”.

Pomnikowy buk ma obecnie 413,50 cm obwodu pierśnicowego pnia. Na pierwszy rzut oka drzewo sprawia wrażenie idealnie zdrowego, ale przy dokładniejszych oględzinach znajdziemy w pniu niewielkie ubytki i towarzystwo grzyba pasożytniczego.

Jego owocniki, przypominające jakąś rozlaną, gęstą o zielonym zabarwieniu ciecz odnajdziemy w części odziomkowej pnia. Są one całkiem okazałe, chociaż na pierwszy rzut oka nie kojarzą się one z grzybem. Po pniu wspina się, jeszcze niezbyt okazały bluszcz pospolity.

Korona drzewa jest piękna, rozłożysta i szeroka. Drzewo w wiosennym ubarwieniu wygląda niezwykle atrakcyjnie na tle zielonego listowia innych drzew.

Chociaż jego atrakcyjność jest obecnie najbardziej wyeksponowana, to zrobienie drzewu dobrego zdjęcia jest niewykonalne, gdyż większość szczegółów morfologicznych budowy drzewa zakrywają liście.

(2) TULIPANOWIEC AMERYKAŃSKI

Kilkadziesiąt metrów dalej za pomnikowym bukiem rośnie drugie pomnikowe drzewo – tulipanowiec amerykański. Podobnie jak w przypadku buka, przy drzewie odnajdziemy tablicę informacyjną. Tulipanowiec także figuruje w CRFOP ( Tulipanowiec_amerykański_w_Konradówce ).

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Według CRFOP drzewo ma obecnie 302 cm obwodu pierśnicowego pnia. Wynik ten jest zgodny z naszym pomiarem. Wysokość drzewa wynosi 21 metrów. Niestety, jeden z głównych przewodników tulipanowca jest częściowo wyłamany i znacznie uszkodzony.

Poza tym, drzewo znajduje się w zadowalającym stanie zdrowotnym. Korona jest dość obficie ulistniona, chociaż zdeformowana przez wspomniane wyłamanie. W pobliżu pomnikowych drzew rosną jeszcze dwa okazałe dęby szypułkowe z przybitymi tabliczkami, ale nie figurują one w aktualnych rejestrach form ochrony przyrody. Teren w którym rosną jest obecnie bardzo zarośnięty i dlatego nie zdecydowaliśmy się na pomiar i fotografię obu “pomnikowych” niepomnikowych dębów.

PODSUMOWANIE

1) Ostatnimi, pomnikowymi drzewami w kolonii Konradówka-Piotrowice, które terytorialnie rosną w Konradówce są: buk pospolity w odmianie purpurowej i tulipanowiec amerykański. Buk ma 27 metrów wysokości i mierzy 413,50 cm obwodu pierśnicowego pnia. Jego stan zdrowotny wydaje się bardzo dobry – drzewo ma rozłożystą, piękną i obficie ulistnioną koroną, ale w części odziomkowej pnia odnotowano owocniki grzybów pasożytniczych.

2) Pomnikowy tulipanowiec ma 21 metrów wysokości i mierzy 302 cm obwodu pierśnicowego pnia. Drzewo jest w dużym stopniu uszkodzone (wyłamany jeden z głównych przewodników), poza tym odznacza się zadowalającym stanem zdrowotnym. W pobliżu pomnikowych drzew rosną jeszcze dwa okazałe dęby szypułkowe oznaczone tabliczkami, ale nie figurują one w rejestrach form ochrony przyrody tego regionu. Obecnie dostęp do nich jest znacznie utrudniony z uwagi na gęsty i obfity podszyt.

O wszystkich pomnikowych drzewach w Konradówce-Piotrowicach zebranych w jeden artykuł warto przeczytać na blogu Marka: https://www.pomniki-przyrody.pl/?p=5542

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.