facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 15 lut, 2023
- brak komentarzy
Pozostałe pomnikowe drzewa w Rynicy.

Pozostałe pomnikowe drzewa w Rynicy.

PARK

Poza opisanym w poprzednim artykule dębie szypułkowym “Piast” ( http://server962300.nazwa.pl/pomnikowy-dab-szypulkowy-piast-w-rynicy-szypulkowo-bezszypulkowe-zamieszanie.html ), który formalnie rośnie już na terenie gminy Chojna (przez park, wzdłuż cieku wodnego przebiega granica między gminą Widuchowa a gminą Chojna), w rejestrze pomnikowych drzew Rynicy figuruje jeszcze 5 drzew, chociaż jedno z nich, trudno jest odszukać.

Powierzchnia parku jest niewielka, wynosi ok. 2,5 ha, jednak samą miejscowość otaczają sporej wielkości lasy, będące pod opieką Nadleśnictwa Chojna. W parku, poza pomnikowymi osobnikami, naszą uwagę zwrócił szpaler kasztanowców zwyczajnych.

Tak jak w całym kraju, rynickie kasztanowce są zaatakowane przez szrotówka kasztanowcowiaczka, którego larwy żerują w tkance miękiszowej liści i powodują ich przedwczesne wybarwienie, więdnięcie i zamieranie.

Niektóre drzewa przybrały dość oryginalne kształty, a jeszcze bardziej oryginalnie wygląda przeprawa przez przepływający strumień.

Ponieważ nasza wycieczka miała miejsce w sezonie wegetacyjnym, niektóre drzewa, szczelnie skrywały swoje sylwetki w gąszczu liści, zwłaszcza lipy.

(1) SOSNA WEJMUTKA

Pierwsze pomnikowe drzewo to sosna wejmutka, a właściwie jej pozostałość, bowiem kilka lat temu drzewo złamało się i obecnie pozostał po nim kilkumetrowy pień, po którym wspina się bardzo okazały bluszcz pospolity.

Łodyga pnącza jest tak okazała, że na grubość niewiele ustępuję grubości pnia sosny. Drzewo zostało powołane na pomnik przyrody na mocy Orzeczenia Nr 368/84 Wojewody Szczecińskiego z dnia 12 kwietnia 1984 r.

Według informacji zawartych w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Sosna_wejmutka_w_Rynicy ), obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 119 cm, wysokość 19 metrów (już nieaktualna).

Kilka metrów na ziemią, bluszcz tak obficie i gęsto rozrasta się, że nie można dostrzec złamanego wierzchołka sosny. 

Wobec tego, to obecnie pnącze jawi się jako solidny kandydat na pomnik przyrody, którego byt zależy oczywiście od pnia sosny, a więc obie rośliny zasługują na ochronę i stanowią ciekawą osobliwość dendrologiczną.

Po dokładnym obejrzeniu sosny i bluszczu, podeszliśmy do drugiego pomnikowego drzewa.

(2) PLATAN KLONOLISTNY

To platan klonolistny. Biorąc pod uwagę ogromne rozmiary, jakie osiąga ten gatunek drzewa, parkowy osobnik odznacza się średnimi gabarytami i jest mocno przysłonięty przez inne drzewa.

Według danych zawartych w CRFOP ( Platan_klonolistny_w_Rynicy ), obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 481 cm, wysokość okazu to 24 metry. Dolna część krótkiego pnia, posiada ślady po wyłamanych oraz usuniętych chirurgiczne konarach, a wnętrze drzewa jest częściowo wypróchniałe.

Rynickiemu platanowi daleko jest do potężnych, rozłożystych i bardzo grubych platanów, które możemy podziwiać na terenie wielu parków w kraju. Jednak z jakiś względów zdobył serca tych, którzy postanowili go zgłosić i powołać na pomnik przyrody.

(3) KASZTANOWIEC ZWYCZAJNY

Do perełek dendrologicznych parku, z pewnością można zaliczyć trzecie pomnikowe drzewo, którym jest kasztanowiec zwyczajny z charakterystycznym, nisko osadzonym i kandelabrowo wygiętym, masywnym konarem.

Drzewo jest częściowo przyozdobione stanowiskami malowniczych mchów i porostów, a jego obwód pierśnicowy pnia wynosi 415 cm, przy wysokości 26 metrów – dane z CRFOP ( Kasztanowiec_biały_w_Rynicy ).

Osobnik znajduje się w dobrym stanie zdrowotnym i technicznym, wyróżnia się szeroką, dobrze ugałęzioną i ulistnioną koroną. Na konarach notuje się liczne ślady po chirurgicznej ingerencji, które w większości są już zakalusowane.

Warto wspomnieć, że kasztanowce zwyczjane/białe przekraczające 400 cm obwodu pierśnicowego pnia, można już zaliczyć (według treehunterów) do bardzo cennych okazów, zatem rynickie drzewo spełnia ten warunek. 

Na koniec pozostawiłem lipy, ponieważ z nimi jest pewien problem.

(4) LIPA SZEROKOLISTNA

Według pozyskanych informacji z rejestrów pomników przyrody, w parku ochroną pomnikową objęto również grupę 2 drzew, tj. lipę szerokolistną i lipę drobnolistną. Tą pierwszą udało się odnaleźć, chociaż w sezonie wegetacyjnym, jest ona bardzo zarośnięta i dostęp do drzewa jest utrudniony.

Poza tym, wokół drzewa leży wiele połamanych konarów i gałęzi, co jeszcze bardziej utrudnia poruszanie się. Ciekawą informację odnajdziemy w CRFOP ( Grupa_2_lip_drobnolistna_i_ szerokolistna ), gdzie podano, że “wg aktu 1 lipa opleciona bluszczem – pomierzono 1 lipę oraz 1 wiąz (w terenie uzyskano informacje, iż wiąz prawdopodobnie również jest częścią pomnika).”

Nie dociekaliśmy już, jaki stan faktyczny miał miejsce podczas naszej wizyty w parku. Obejrzeliśmy oznaczoną tabliczką lipę szerokolistną, natomiast lipy drobnolistnej już nie szukaliśmy, z uwagi na znaczne zarośnięcie terenu. Poza tym, w pobliżu rośnie kilka innych lip o podobnych gabarytach i trudno jednoznacznie wskazać, która jest pomnikową lipą drobnolistną (na pniach pozostałych lip, nie zauważyliśmy tabliczki).

Według CRFOP obwód pierśnicowy pnia pomnikowej lipy szerokolistnej wynosi 468 cm, wysokość drzewa 27 metrów. Drzewo znajduje się w średniej kondycji zdrowotnej i pogarszającym się stanie technicznym.

Przy pniu drzewa leży kilka okazałych konarów, które wyłamały się i obecnie spełniają swoją rolę jako parkowa kuchnia, dla wielu drobnych organizmów żyjących w parku.

P O D S U M O W A N I E

W parku w Rynicy (woj. zachodniopomorskie, powiat gryfiński, gmina Widuchowa (częściowo gmina Chojna)), poza najcenniejszym i bardzo okazałym dębem szypułkowym “Piast”, na liście pomnikowych drzew figuruje jeszcze 5 obiektów.

1) Pierwszy okaz to sosna wejmutka, która kilka lat temu utraciła część wierzchołkową, za to otrzymała od natury “bonus”, w postaci pnącego się po jej pniu, bardzo okazałego bluszczu pospolitego. Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 119 cm, wysokość 19 metrów (dane wg CRFOP).

2) Drugi pomnik przyrody reprezentuje platan klonolistny o obwodzie pierśnicowym pnia 481 cm i wysokości 24 metrów (wg CRFOP). Drzewo ma dosyć mocno przerzedzoną koronę, pień częściowo wypróchniały. Osobnik ten jest mało fotogeniczny, w porównaniu do krajowych tuzów ‘Platanus acerifolia’.

3) Cennym pomnikiem przyrody jest kasztanowiec zwyczajny o obwodzie pierśnicowym pnia 415 cm i wysokości 26 metrów (wg CRFOP). Drzewo witalne, w dobrej kondycji zdrowotnej z malowniczym, kandelabrowym konarem, który wyrasta od pnia już na wysokości około 2 metrów.

4) Ostatnie pomnikowe drzewa w parku to grupa 2. okazów – lipa szerokolistna i lipa drobnolistna. W terenie udało się odnaleźć i oznaczyć lipę szerokolistną o obwodzie pierśnicowym pnia 486 cm i wysokości 27 metrów (dane z CRFOP). Drzewo z licznymi ubytkami, pod jego pniem leży kilka grubych, wyłamanych konarów, wnętrze pnia wypróchniałe i rozłożone przez grzyby. Jednak moc tej lipy tkwi w pędach odroślowych, które licznie wyrastają z organizmu macierzystej rośliny.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.