Aktualności Las Perły dendroflory

Pozostałe, wybrane drzewa w Szydłowcu Śląskim.

Pozostałe, wybrane drzewa w Szydłowcu Śląskim.

Ostatnia – trzecia część o drzewach z Szydłowca Ślaskiego, po opisanych wcześniej: dębie Pücklera i dębie z bluszczem. Podczas listopadowej wycieczki, obejrzeliśmy z Markiem Łuszczyńskim ( http://www.pomniki-przyrody.pl/ ) jeszcze kilka innych, ciekawych drzew w tej miejscowości, w tym jedno truchło rzadko spotykanej odmiany buka.

W miejscowości można obejrzeć ciekawy obiekt sakralny – kościół ewangelicki, obecnie rzymsko-katolicki filialny pw. Imienia Marii, z l. 1616–1617. Jak podaje Wikipedia: “W czasach reformacji dawny, drewniany kościółek został rozebrany przez miejscowych ewangelików (w 1616 r.), w, a w jego miejsce postawiono murowany, do dziś dominujący nad wsią. W latach 50. kościół, zamieniony na kuźnię i warsztat mechaniczny, został gruntownie wyremontowany i odzyskał swoją przedwojenną świetność”.

(1) PIERWSZY POMNIKOWY PLATAN KLONOLISTNY

W pobliżu tego kościoła i w bliskim sąsiedztwie dęba z bluszczem rośnie okazały platan klonolistny. Do samego drzewa dosyć trudno jest podejść z uwagi na otaczający go płotek i rów z wodą. Jest to pięknie ukształtowane drzewo o krótkim pniu i dosyć rozłożystej koronie. Rośnie w towarzystwie innych drzew, na skraju zadrzewienia.

Według informacji zawartych w CRFOP ( Platan_klonolistny_596cm_na_działce_nr_150 ) drzewo ma 596 cm obwodu pierśnicowego pnia. Co ciekawe, w tym samym dokumencie, nieco niżej, podaje się obwód o 1 cm większy. Drzewo jest młodym pomnikiem przyrody, ponieważ zostało uhonorowane tym statusem w dniu 30 marca 2017 roku.

Platan ten zachwyca nie tylko swoją zdrowotnością, wielkością i pięknem. Ma też okazałe liście, z których kilka sfotografowałem, porównując ich wielkość do taśmy mierniczej.

Na pniu figuruje tabliczka z napisem “pomnik przyrody”, a sam pień jest gruby i stosunkowo krótki. Na wysokości około 5. metrów rozchodzi się na dwa mocarne przewodniki, które podtrzymują cały majestat pomnikowego osobnika.

(2) DRUGI POMNIKOWY PLATAN KLONOLISTNY

Drugi, pomnikowy platan rośnie po drugiej stronie rzeki – Ścinawy Niemodlińskiej. Jak po drugiej stronie rzeki, to musi być drugi. ;)) Z uwagi na towarzystwo innych drzew wokół, platan ten jest ukształtowany jak drzewo leśne (wysmukły, długi pień z wysoko osadzoną i wąską koroną).

W części odziomkowej pnia widnieje ubytek, a drzewo w środku jest częściowo wypróchniałe. Nie zmierzyliśmy, opisywanemu okazowi obwodu pierśnicowego pnia, ale na pewno obwód ten, jest mniejszy, niż podany w CRFOP 521 cm (  Platan_klonolistny_521cm_na_działce_nr_179 ).

(3) TRUCHŁO BUKA POSPOLITEGO ‘PURPUREA PENDULA’

Jedno z najciekawszych drzew, jakie rosło w Szydłowcu Śląskim to buk pospolity w odmianie ‘purpurea pendula’. Trochę naszukaliśmy się tego drzewa, ponieważ nie wiedzieliśmy, że już nie rośnie. Spotkany, lokalny gospodarz pobliskiego domu, wskazał nam miejsce, gdzie leży jego truchło.

Według informacji zawartych w CRFOPBuk_pospolity_Purpurea_Pendula_381cm_działka_nr_150 ) drzewo w 2017 roku – kiedy uhonorowano je statusem pomnika przyrody, miało 381 cm obwodu pierśnicowego pnia. Obecnie, martwy i wywrócony pień leży w pobliżu rzeki.

(4) LIPA PRZY KOŚCIELE

Poza pomnikowymi drzewami, szczególnie wyróżniają się tu jeszcze co najmniej trzy inne, nieobjęte ochroną pomnikową drzewa. Pierwszym z nich jest lipa rosnąca przy kościele, która – jak widać – była kiedyś całkowicie ogłowiona. Odbudowana częściowo korona ma sobie towarzystwo gniazd jemioły. Nie wiemy, czy jest to lipa drobnolistna, czy szerokolistna.

Szczególnie efektownie wyglądają masywne napływy korzeniowe lipy, której najwyraźniej przeszkadza otaczający ją i kościół mur. Obwodu pierśnicowego pnia kościelnej lipy nie zmierzyliśmy, ale na oko, wynosi on co najmniej 450-500 cm.

(5) PLATAN KLONOLISTNY NA POSESJI

Jeszcze jeden, dość okazały platan rośnie na prywatnej posesji jako soliter, dzięki czemu drzewo wykształciło szeroką, regularną koronę. Niemniej widać ubytek w części wierzchołkowej, którą drzewo odbudowało z pędów odroślowych.

Nie obejrzeliśmy drzewa z bliska, ponieważ teren otoczony jest płotem, a nie chcieliśmy właścicielom zawracać głowy.

Poza tym, harmonogram wycieczki był napięty, a listopadowy dzień jest krótki i trzeba było się sprężać, aby zrealizować ten plan przez zachodem Słońca i zrobić drzewom zdjęcia. Jednak na sam koniec wizyty w Szydłowcu, jedno drzewo zatrzymało nas jeszcze na kilka minut.

(6) DĄB SZYPUŁKOWY O OBWODZIE PIERŚNICOWYM PNIA 677,50 CM

To rosnący w pobliżu skraju zadrzewienia ogromny, chociaż już zamierający i bardzo sfatygowany dąb szypułkowy. Mimo to, korona dębu nie wygląda jeszcze najgorzej.

Kiedyś było to zapewne bardzo majestatyczne drzewo, ale nawet teraz, kiedy dąb stracił większość konarów, stanowi on cenny i na swój sposób piękny dowód wytrwałości i długowieczności swojego gatunku.

Takiej niepomnikowej, dendrologicznej i jeszcze nieznanej szerszej publiczności perełce, nie mogliśmy “odpuścić” i taśma miernicza poszła ostro w ruch. Prawdopodobnie nikt wcześniej nie opisał tego drzewa w Internecie. 

Jak się okazało, jest to drugie, najgrubsze drzewo Szydłowca, które swoim obwodem jest pokaźniejsze zarówno od pomnikowego dębu z bluszczem (608,50 cm), jak i drugiego, pomnikowego dębu, którego nie daliśmy rady odwiedzić (rośnie w lesie, w oddziale 44n i ma 640 cm obwodu). Opisywany, niepomnikowy osobnik ma aż 677,50 cm obwodu pierśnicowego pnia.

Drzewo w środku jest całkowicie wypróchniałe i częściowo wypełnione betonowo-ceglaną plombą, będącą pozostałością po dawnej sztuce konserwatorskiej drzew, na którą czasami trafiam przy oglądaniu sędziwego drzewostanu.

Nasza dębowa “zdobycz” treehunterska, oficjalnie zakończyła wizytę w Szydłowcu Ślaskim, który skrywa na swoim terenie kilka wspaniałych i pięknych drzew, w tym mocarza Opolszczyzny, czyli dąb Pücklera.

PODSUMOWANIE

Szydłowiec Śląski, poza opisanymi w odrębnych artykułach dębach: Pücklera i z bluszczem, może pochwalić się jeszcze kilkoma, pięknymi i okazałymi drzewami, m.in. opisanymi w tym artykule dwoma, pomnikowymi platanami klonolistnymi, będącym niestety już truchłem – bukiem pospolitym w odmianie ‘purpurea pendula’ oraz niepomnikowymi, a wartymi uwagi osobnikami, tj. platanem klonolistnym na posesji, ciekawą lipą przy kościele i ogromnym dębem szypułkowym o obwodzie 677,50 cm. Przejeżdżając przez Szydłowiec, warto odwiedzić te zacne drzewa.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.