facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 lip, 2021
- brak komentarzy
Przed nami niebezpieczna pogoda z burzami, ulewami i wichurami.

Przed nami niebezpieczna pogoda z burzami, ulewami i wichurami.

Od weekendu prognozy pogody wskazywały, że w nocy z czwartku na piątek i w piątek może wystąpić w Polsce silny incydent burzowy związany ze ścieraniem się dwóch różnych termicznie mas powietrza, powstaniem zafalowania na froncie przy zbiegu korzystnych warunków do tworzenia się silnych burz z ulewnymi opadami deszczu, lokalnie z gradem oraz generowania niebezpiecznych podmuchów wiatru, miejscami przekraczających nawet 100km/h. Wszystko wskazuje na to, że ten scenariusz zrealizuje się, a zatem w najbliższych godzinach czeka nas bardzo dynamiczna i niebezpieczna pogoda.

Polscy Łowcy Burz wydali 1. i 2. stopień zagrożenia, z możliwością aktualizacji prognozy i zagrożeń, gdyż sytuacja staje się coraz bardziej dynamiczna. I tak:

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru od Dolnego Śląska i Opolszczyzny po Pomorze ze względu na ryzyko wystąpienia bardzo silnego wiatru, intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu ze względu na pojawienia się trąby powietrznej i opadów gradu.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów wokół stopnia 2 ze względu na to samo ryzyko ale o mniejszym nasileniu.

Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia

Po wschodniej stronie pofalowanego frontu prognozuje się wysoką niestabilność troposfery dochodzącą maksymalnie do 2000-2500 J/kg. Dodatkowo nałożą się na to korzystne warunki kinematyczne takie jak ścinanie wiatru w dolnych 6 km (DLS), 3 km (SHEAR 0-3) i dolnym 1 km (LLS), które wyniosą odpowiednio około 20-25 m/s, ponad 15 m/s i powyżej 10 m/s. Takie środowisko wraz z obecną skrętnością kierunkową wiatru w pionie, dochodzącą do 200-300 m2/s2 oraz sporym uwodnieniem troposfery (PW do 40-50 mm) będzie sprzyjało formowaniu się bardzo groźnych burz.

Te mogą wystąpić w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny przez Wielkopolskę, Kujawy i częściowo Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie, Ziemię Łódzką i Mazowsze po Pomorze i Warmię. Dynamiczna atmosfera w połączeniu z wysoką energią termodynamiczną będzie sprzyjać formowaniu się superkomórek burzowych ale i układów wielokomórkowych.

Właśnie późnym popołudniem prognozuje się wejście z Czech niżu, który będzie przemieszczał się wzdłuż pofalowanego frontu. Wraz z nim ma powstać mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS), który może przyjąć na mapach radarowych sygnaturę bow echo. W przypadku spełnienia pewnych kryteriów MCS może mieć postać derecho. Największym zagrożeniem ze strony burz będą porywy wiatru do 100-110 km/h, jednak lokalnie te wartości mogą osiągać ok. 120 km/h. Dodatkowo należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu do 40-50 mm, a nawet więcej.

Korzystne warunki kinematyczne w dolnych partiach troposfery nie wykluczają pojawienia się trąby powietrznej. Przy wystąpieniu superkomórek prognozowane wartości zagrożenia mogą zostać przekroczone. Burze będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim i zaczną zanikać w późnych godzinach nocnych.

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia

Obszar otaczający teren objęty 2 stopniem zagrożenia. Tutaj warunki będą nieco słabsze jednak w dalszym ciągu istnieje ryzyko silnych burz, którym towarzyszyć będzie głównie wiatr w porywach do 90-100 km/h, opady deszczu do 30-45 mm. Przemieszczający się MCS z południa może swoim zasięgiem wejść w region stopnia 1.

Źródło: https://lowcyburz.pl/2021/07/08/prognoza-konwekcyjna-dla-polski-na-dzien-8-07-2021-i-noc-8-9-07-2021/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.