facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 mar, 2023
- 2 komentarze
Przedwiosenna huśtawka pogodowa. Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.03.2023r. – 12.03.2023r.

Przedwiosenna huśtawka pogodowa.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.03.2023r. – 12.03.2023r.

Po kilku spokojnych i pogodnych, chociaż zimnych dniach, pogoda przed weekendem zaczęła się zmienić. Wzrosło zachmurzenie, pojawiły się opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a także wzrosła prędkość wiatru. Temperatury wciąż są niskie, ale mniej więcej zgodne z normami o tej porze roku. Ludzie coraz bardziej wypatrują cieplejszej odsłony marca, ale na nią musimy jeszcze poczekać. W nadchodzącym tygodniu czeka nas dość dynamiczna i zmienna pogoda z mroźnymi w większości nocami. Większe ocieplenie prognozowane jest na weekend, ale w towarzystwie chmur, opadów i silniejszego wiatru.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Ostatnie dni lutego upłynęły z lekkim mrozem we wschodnich i południowych regionach kraju oraz dodatnimi temperaturami w pozostałej części Polski.

Wraz z początkiem marca przyszło krótkie ocieplenie. W pierwszym dniu miesiąca, najwyższą temperaturę na stacji meteo zanotowano w Szczecinie, gdzie słupek rtęci wskazał 8,9 stopnia C.

Podczas panowania wyżu, temperatury maksymalne nie były wysokie za sprawą zalegających zimnych mas powietrza. W części kraju pojawiło się zachmurzenie warstwowe, które również nie pozwoliło na ich wzrost.

Sobota na terenie kraju była termicznie dość wyrównana, od 1,7 stopnia C w Zamościu do 7,2 stopnia C w Poznaniu. Niedziela przyniosła już ochłodzenie.

(2) TEMPERATURY MINIMALNE

Brak zachmurzenia i zaleganie zimnej masy powietrza, sprzyjało nocnym spadkom temperatur. Na stacjach synoptycznych, najniższą temperaturą z poniedziałku na wtorek zanotowano w Suwałkach (-9,5 stopnia C), natomiast z wtorku na środę w Jeleniej Górze (-10,5 stopnia C).

Następne dwie nocy, najzimniejsze były również w Jeleniej Górze (-9,5 oraz -7,1 stopnia C).

Noc z soboty na niedzielę była w dużej części kraju pochmurna, co spowodowało wyhamowanie spadków temperatury. Tym razem najzimniej było w Łodzi (-7,6 stopnia C).

(3) OPADY

Poza weekendem, mijający tydzień był bardzo suchy, ponieważ Polska znajdowała się pod wpływem rozległego i suchego układu wysokiego ciśnienia.

Na większości stacji nie odnotowano mierzalnych opadów. Nieco opadów prognozowano na środę, ale ostatecznie wyż nie dopuścił frontu do zmiany pogody i wystąpienia opadów w części kraju.

Koniec tygodnia jest wilgotny, w sobotę odnotowano opady prawie w całym kraju, ale ich sumy są stosunkowo niewielkie.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 6 marca 2023

Na początku nowego tygodnia w rejonie Północnego Atlantyku i Grenlandii znajdzie się ośrodek wysokiego ciśnienia, natomiast nad europejską częścią Rosji, Skandynawią oraz Morzem Norweskim zalegać będzie rozległa strefa niskiego ciśnienia. Wpływ na pogodę w Polsce będzie miał niż znad południowej Finlandii, a dzielnice zachodnie dostaną się pod wpływ frontu okluzji. Nasz kraj pozostanie w chłodnych arktycznych masach powietrza. W pierwszej części dnia na zachodzie, w centrum oraz na południu Polski przeważać będzie zachmurzenie duże z przejaśnieniami i wystąpią opady, głównie śniegu.

Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie na ogół małe i umiarkowane, ale bez opadów. W miarę upływu dnia chmur zacznie przybywać, jednak nie wszędzie przyniosą one opady. Na wschodzie i południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku i w Małopolsce będzie raczej bez opadów i w tych regionach prognozuje się dużo przejaśnień oraz rozpogodzeń. W pozostałych dzielnicach również wystąpią chwile pogodniejsze ze Słońcem, mimo to nie zabraknie też chmur, z których

– głównie na Podkarpaciu i Roztoczu, w dzielnicach północnych, na Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, w centrum oraz na północy i zachodzie Mazowsza, a pod koniec dnia również w woj. śląskim, pojawią się zarówno ciągłe, jak i przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na termometrach odnotuje się od 1-2 stopni C na Pojezierzu Pomorskim, Roztoczu i północy Wielkopolski do 3-4 stopni C na przeważającym obszarze kraju. O jeden stopień cieplej ma być na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków południowo-zachodnich.

Wtorek, 7 marca 2023

Noc z poniedziałku na wtorek będzie zimna, w wielu miejscach mroźna. Nad ranem największy mróz wystąpi w północnych regionach naszego kraju – na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Wielkopolski i Mazowsza prognozuje się od -6 do -4 stopni C, w głębi kraju będzie na poziomie -3/-1 stopień C. W ciągu dnia odnotuje się 1-2 stopnie C na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach, 3-4 stopnie C na Podlasiu i Ziemi Lubuskiej, 5-6 stopni C w centrum i na południu, a na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku – do 7 stopni C.

O poranku, zwłaszcza na wschodzie, będą występować jeszcze zanikające, przelotne opady śniegu. W miarę upływu dnia nad Pomorze, Wielkopolskę i Dolny Śląsk nasunie się front atmosferyczny związany z głębokim niżem, który znad Danii dotrze nad południową Szwecję. Pojawią się opady deszczu ze śniegiem i deszczu, miejscami obfite. Na pozostałym obszarze można liczyć na przejaśnienia i rozpogodzenia. Wiatr umiarkowany, od zachodu wzrastający do dość silnego i porywistego, na nizinach w porywach od 55 do 65 km/h, na Przedgórzu Sudeckim i wybrzeżu 70-75 km/h, południowo-zachodni i południowy, na zachodzie skręcający na zachodni.

Środa, 8 marca 2023

W środę pierwsza część dnia w województwach południowych, częściowo wschodnich i środkowych upłynie pod znakiem chłodnego frontu atmosferycznego, który przyniesie opady śniegu, a w Małopolsce i na Podkarpaciu również deszczu ze śniegiem i deszczu, ponieważ w tych regionach utrzyma się dodatnia temperatura. Na północy i zachodzie pojawi się więcej przejaśnień i rozpogodzeń, jedynie na wybrzeżu możliwe są słabe, przelotne opady śniegu.

W ciągu dnia Słońce wyjrzy również w głębi kraju, ale generalnie na wschodzie i południu Polski występować będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem, natomiast w Małopolsce i Podkarpaciu deszczu przechodzącego w śnieg. Z kolei w województwach północnych i zachodnich można liczyć na rozpogodzenia, a opady, jeśli będą się pojawiać, to tylko miejscami i będą one przelotne (głównie śniegu).

Na termometrach w ciągu dnia prognozuje się od 1-2 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, a także od Lubelszczyzny przez Góry Świętokrzyskie po północną część woj. śląskiego, do 4-5 stopni C w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy, zwłaszcza na wybrzeżu wschodnim i w rejonie Zatoki Gdańskiej silniejszy, przeważnie zachodni.

Czwartek, 9 marca 2023

Czwartkowy poranek będzie mroźny. Temperatura minimalna nad ranem wyniesie od -7 do -4 stopni C. W ciągu dnia temperatura wzrośnie, ponieważ na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie i sucho. Jedynie w województwach południowych pojawi się większe zachmurzenie i możliwe są opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od 1-2 stopni C na Podlasiu, a także w Małopolsce i na Podkarpaciu, 3-4 stopnie C będzie na przeważającym obszarze Polski, do 5-6 stopni C lokalnie na zachodzie. Wiatr będzie słaby, przeważnie z zachodu.

Piątek, 10 marca 2023

W piątek znad Atlantyku nad Wyspy Brytyjskie dotrze głęboki niż. Jednocześnie wyż znad Europy Południowej rozbuduje się bardziej na północ – poprzez Alpy, Bałkany aż po Ukrainę – dzięki czemu z południowego-zachodu do Polski zacznie napływać cieplejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Dodatkowo z południowego-zachodu na północny-wschód będzie przemieszczał się ciepły front atmosferyczny z opadami śniegu przechodzącymi w deszcz.

Jednak przynajmniej w północnej i wschodniej części Polski, przez większość dnia będzie pogodnie i sucho. Istnieje prawdopodobieństwo, że prognozowany front opóźni się o kilka godzin, co znacznie utrudnia prognozowanie na piątek zachmurzenia i temperatur maksymalnych. Na chwilę obecną ma być od 2-3 stopni C w województwach północnych i wschodnich, 4-6 stopni C w głębi kraju, do 8-10 stopni C na Śląsku i w Małopolsce.

Weekend, 11-12 marca 2023

Na przyszły weekend szykuje się kolejne załamanie pogody. Wszystko przez wędrujące fronty atmosferyczne i niże, które przyniosą sporo opadów oraz silniejsze podmuchy wiatru. Za to napłyną cieplejsze masy powietrza, dzięki którym w wielu miejscach kraju na termometrach odnotuje się przekroczenie 10 stopni C, zwłaszcza na południu Polski. Silniejszy wiatr sprawi jednak, że temperatura odczuwalna będzie od kilka stopni niższa od wskazań termometrów.

OPTYCZNIE W NIEBO 06.03.2023r. – 12.03.2023r.

07.03.2023r. – godz. 13:42 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //11 mar 2023

  Witajcie Towarzyszu.
  Co Wy nam tutaj o huśtawkach? Wszelkie huśtawki, karuzele, rollecoastry i takie tam to teraz moje specjalność:) Pytacie dlaczego?
  Ano dlatego, że udało mi się złapać zapalenie błędnika. Paweł mówię Ci czysty zysk. Nie pijesz gorzały a chodzisz pijany:) Gorzej, ze możemy zawalić plan pozyskania boletusa AD 2023 ale to się jeszcze zobaczy. Może Komitet Centralny nieco obniży normę:):):)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  • Paweł Lenart //12 mar 2023

   Cześć Wojtek.
   Życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Do sezonu masz być w pełni zdrowy i to jest jedyne życzenie/żądanie Komitetu Centralnego względem Pierwszego Sekretarza. 😉
   Pozdrawiam. 😉