facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 17 lut, 2019
- brak komentarzy
Przedwiośnie ze stopniowym ochłodzeniem i mroźnymi nocami w weekend. Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.02.2019r. – 24.02.2019r.

Wiosna w połowie lutego. Tak można określić ostatnie dni w naszym kraju, przede wszystkim w zachodniej i południowej części kraju. Jak na razie mamy bardzo ciepły luty, który często bywał najzimniejszym miesiącem w roku. Na przeważającym obszarze Polski, luty przynosi odchylenie o 3 stopnie Celsjusza na plusie w stosunku do norm wieloletnich. 

Jak podaje portal METEOPROGNOZA.PL: “Do 16.9°C dobiła wczoraj temperatura w Pszennie. Nie ma się co łudzić, że takie kwietniowe temperatury będą już standardem, ale faktycznie kolejne dni będą nadal ciepłe jak na luty, z temperaturą na południu przekraczającą 10 stopni. Wyż, który zapewnia w większości kraju słoneczną pogodę będzie słabł. Od północnego wschodu nasuwa się już zachmurzenie frontu chłodnego, który przyniesie nad wschodnią Polskę, po południu słabe opady przelotnego deszczu.

“Suche i ciepłe powietrze zastąpi wilgotniejsze i chłodniejsze, choć na południu i południowym zachodzie wciąż pozostanie słonecznie, bo front tam nie dotrze. Różnice temperatury znów będą znaczne, bo tam, gdzie chmur nie będzie temperatura może sięgnąć 14 stopni”.

Źródło: https://meteoprognoza.pl/2019/02/17/nowym-tydzien-z-cieplym-przedwiosniem-choc-pozniej-bedzie-chlodniej/?fbclid=IwAR3s9zr4Uyp_V1Og407JTYVW6cGVjVeplFDgQkrP4Sfhx8Bx3uC-j2tb0n0

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

I dalej: “Południowa połowa Polski cieszy się pogodnym niebem oraz wysokimi temperaturami osiągającymi 14-15 stopni. Podobna pogoda panuje w całej zachodniej oraz południowej Europie. Wysokie temperatury panują nawet na Wyspach Brytyjskich, gdzie sięgają nawet 15 stopni, podobnie na Ukrainie. W środkowej Francji temperatura przekroczyła 21 stopni. Ujemne wartości występują tylko pod Uralem w Rosji oraz północnej Skandynawii”.

Poniedziałek, 18 lutego 2019
W nowym tygodniu o poranku, dużo pogodnego nieba będzie na Ziemi Lubuskiej i w Polsce południowej. Nad resztą kraju ma być przeważnie pochmurno i mglisto, z małymi wyjątkami. W miarę upływu dnia, chmury powinny zacząć się rozrywać, choć stosunkowo długo, mogą zalegać na Lubelszczyźnie, południu Mazowsza, w centrum, Kujawach i Pomorzu. I tam też będzie najchłodniej – w granicach 5-7 stopni C.

Na zachodzie i południu kraju będzie bezchmurnie i w tych regionach termometry pokażą od 9 do 12 stopni C. Na Śląsku, Ziemi Lubuskiej i południu Małopolski będzie jeszcze cieplej, nawet do 13-15 stopni C. Sporo słonecznych chwil prognozuje się też na północnym wschodzie, gdzie temperatury wyniosą od 6 do 8 stopni C. Wiatr na wschodzie i południu przeważnie słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, trochę silniejszy na Pomorzu, z południa.

Wtorek, 19 lutego 2019
We wtorek, po ustąpieniu porannych mgieł na południu, wschodzie oraz w centrum powinno być sucho, słonecznie, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Do godzin południowych, dużo pogodnego nieba powinno być także na zachodzie i Pomorzu. Zmiany pojawią się około południa na Pomorzu Zachodnim i w drugiej połowie dnia na Pomorzu Środkowym i Gdańskim, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku.

Wiatr będzie umiarkowany i nieco silniejszy, południowo-zachodni, ale temperatura bardzo przyjemna, jak na luty, tj. od 7-8 stopni C na wybrzeżu, 9-11 stopni C a północy Wielkopolski, Kujawach, Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza do 12-14 stopni C na południu, Ziemi Lubuskiej, południu Wielkopolski i Mazowsza oraz w centrum. W regionach podgórskich lokalnie jeszcze cieplej, do 15-16 stopni C.

Środa, 20 lutego 2019
W środę nastąpi zmiana pogody ponieważ dostaniemy się pod wpływ niżu znad zachodniej Rosji. W nocy z północnego-zachodu na południowy-wschód przejdzie chłodny front atmosferyczny, natomiast w dzień od zachodu zacznie się przejaśniać i rozpogadzać, ale mimo wszystko, we wschodniej połowie naszego kraju, rozwiną się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu, a na północy również krupy śnieżnej. Zrobi się chłodniej, od 4-5 stopni C na północnym wschodzie, 6-7 stopni C w głębi kraju do 8-9 stopni C na zachodzie i południu. Wiatr nieco silniejszy, północno-zachodni.

Czwartek, 21 lutego 2019
W czwartek zaczniemy dostawać się pod wpływ niżu znad Skandynawii. Na północnym wschodzie będzie najchłodniej – tylko 1-2 stopnie C, do tego wystąpią przelotne opady śniegu, okresami dość intensywnie. Nad resztą Polski będzie cieplej, a opady, o ile w ogóle wystąpią, to będą pod postacią deszczu ponieważ na zachodzie kraju, na Śląsku i w Małopolsce prognozuje się temperatury od 9 do 11 stopni C. Wiatr z zachodu i południowego-zachodu, słaby i umiarkowany.

Piątek, 22 lutego 2019
Tuż przed weekendem w naszym kierunku rozbuduje się wyż skandynawski, który ze wschodu zaciągnie zimne powietrze pochodzenia arktycznego. W rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, w centrum, w Małopolsce i na wschodzie kraju przez cały dzień poniżej zera, tj. od -3 do -1 stopnia C. Na zachodzie i południowym zachodzie nieco powyżej zera – od 1 do 4 stopni C. Jeszcze tylko na południu naszego kraju mogą wystąpić niewielkie opady śniegu, ale od północy,  szybko będzie się rozpogadzać. Silniejszy i zimny, północno-wschodni wiatr zwiększy odczucie zimna.

Weekend, 23-24 lutego 2019
Koniec tygodnia będzie zimny, zwłaszcza poranki. W sobotę w całym kraju o poranku mróz, na południu i wschodzie nawet do -10 stopni C. W dzień nieco powyżej zera, głównie na zachodzie kraju, do 3-4 stopni C. Nad resztą kraju od -3 do 0 stopni C. Za to po ustąpieniu porannych mgieł powinno być całkiem sporo słonecznych chwil. W niedzielę o poranku duży mróz jeszcze na południu i wschodzie, w ciągu dnia już prawie wszędzie, temperatury powinny przejść na dodatnie wartości. To ma być zapowiedź większego ocieplenia.

OPTYCZNIE W NIEBO 18.02.2019r. – 24.02.2019r.

19.02.2019r. – godz. 16:52 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.