facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 12 lut, 2016
- brak komentarzy
Przełomowe odkrycie w historii astronomii. Fale grawitacyjne rzeczywiście istnieją.

0548d95e

Prawie sto lat temu po tym, jak Albert Einstein postulował swoją Ogólną Teorię Względności, ostatnia niesprawdzona część była na bieżąco obserwowana, oferując przyszły wgląd w Wielką Teorię powstania wszechświata.

Naukowcy z LIGO Scientific Collaboration zarejestrowali istnienie fal grawitacyjnych lub fal w czasoprzestrzeni, gdy obiekty poruszają się w głębokim kosmosie. W szczególności zespół FAM zaobserwował „krótkotrwały ćwierkot” utworzony z kolizji dwóch czarnych dziur oddalonych 1,3 mld lat świetlnych od nas – donosi New York Times.

„Aktualnie słyszymy je” – zaznacza Matthew Evans, profesor fizyki z MIT. „Dostajemy sygnał, który przybywa na Ziemię, a my możemy interpretować go jako głośnik, możemy usłyszeć, jak czarne dziury przechodzą. Naprawdę słyszymy te rzeczy, które w jakiś sposób były niepowtarzalne.

New York Times informuje, że zwiastun tego odkrycia jest jednym z najbardziej znaczących osiągnięć naukowych w ostatnich latach. „Nagrany dźwięk przejdzie do historii jako jeden z przełomowych momentów w historii nauki” – podaje gazeta. Karsten Danzmann, z Instytutu Maxa Plancka i Fizyki Grawitacyjnej Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze w Niemczech powiedział BBC, że jest to godne nagrody Nobla. „Nie ma wątpliwości” – dodał.

Zaobserwowane czarne dziury – obszary w kosmosie, skąd nie może uciec nawet światło – są nawet 30 razy większe od Słońca. Gdy kumulują się podczas kolizji, emanują energią „o ekwiwalencie równym trzem masom słońca – zgodnie z równaniem Einsteina E = mc2 – w postaci fal grawitacyjnych” – mówią naukowcy.

„Przez bardzo krótki okres czasu, rzeczywista moc fal grawitacyjnych była wyższa niż wszystkie światła widzialne we wszechświecie” – powiedział Peter Fritschel, starszy naukowiec w Kavli Institute for Astrophysics and Space Research.

Sheila Rowan, jedna z głównych badaczy z Wielkiej Brytanii będąca w zespole LIGO, powiedziała BBC, że jest to początek „szalenie ekscytującego” okresu odkrycia.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.