Przełomowe odkrycie w historii astronomii. Fale grawitacyjne rzeczywiście istnieją.
Prawie sto lat temu po tym, jak Albert Einstein postulował swoją Ogólną Teorię Względności, ostatnia niesprawdzona część była na bieżąco obserwowana, oferując przyszły wgląd w Wielką Teorię powstania wszechświata.
Naukowcy z LIGO Scientific Collaboration zarejestrowali istnienie fal grawitacyjnych lub fal w czasoprzestrzeni, gdy obiekty poruszają się w głębokim kosmosie. W szczególności zespół FAM zaobserwował „krótkotrwały ćwierkot” utworzony z kolizji dwóch czarnych dziur oddalonych 1,3 mld lat świetlnych od nas – donosi New York Times.
„Aktualnie słyszymy je” – zaznacza Matthew Evans, profesor fizyki z MIT. „Dostajemy sygnał, który przybywa na Ziemię, a my możemy interpretować go jako głośnik, możemy usłyszeć, jak czarne dziury przechodzą. Naprawdę słyszymy te rzeczy, które w jakiś sposób były niepowtarzalne.
New York Times informuje, że zwiastun tego odkrycia jest jednym z najbardziej znaczących osiągnięć naukowych w ostatnich latach. „Nagrany dźwięk przejdzie do historii jako jeden z przełomowych momentów w historii nauki” – podaje gazeta. Karsten Danzmann, z Instytutu Maxa Plancka i Fizyki Grawitacyjnej Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze w Niemczech powiedział BBC, że jest to godne nagrody Nobla. „Nie ma wątpliwości” – dodał.
Zaobserwowane czarne dziury – obszary w kosmosie, skąd nie może uciec nawet światło – są nawet 30 razy większe od Słońca. Gdy kumulują się podczas kolizji, emanują energią „o ekwiwalencie równym trzem masom słońca – zgodnie z równaniem Einsteina E = mc2 – w postaci fal grawitacyjnych” – mówią naukowcy.
„Przez bardzo krótki okres czasu, rzeczywista moc fal grawitacyjnych była wyższa niż wszystkie światła widzialne we wszechświecie” – powiedział Peter Fritschel, starszy naukowiec w Kavli Institute for Astrophysics and Space Research.
Sheila Rowan, jedna z głównych badaczy z Wielkiej Brytanii będąca w zespole LIGO, powiedziała BBC, że jest to początek „szalenie ekscytującego” okresu odkrycia.
Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat