facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 30 paź, 2017
- brak komentarzy
Przeplatanka listopadowej pogody i przewaga chłodu. Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.10.2017r. – 05.11.2017r.

Za nami drugi, poważny incydent wiatrowy w miesiącu październiku. Prędkości wiatru zanotowane w czasie największego natężenia wiatru, wyniosły maksymalnie 115 km/h (na stacji we Wrocławiu) na terenach nizinnych, aż do 180 km/h na Śnieżce. Przy takim wietrze nie obyło się bez szkód, min. w drzewostanach. Przykre to bardzo. Teoretycznie, szkód powinno być mniej, niż 5. października co związane jest z coraz uboższym ulistnieniem drzew. Wczoraj przeczytałem informację o stracie najgrubszej jodły w Polsce z nadleśnictwa Baligród (Lasumiła), która nie oparła się naporowi wiatru sprzed 3. tygodni. To już druga, ogromna strata wśród naszych najgrubszych drzew w Polsce, po lipie drobnolistnej z Cielętnik.

Sytuacja grzybowa właściwie zmierza już w jednym kierunku. Ku końcowi zasadniczego sezonu. W dolnośląskich lasach wprawdzie jeszcze się zbiera grzyby (głównie podgrzybki), ale wydaje się, że to już resztki. Chyba, że jeszcze czymś zaskoczy listopad, bo czasami tak bywało. Za to pozostaje “zapolować” na późnojesienne gatunki, jak wodnichy późne, boczniaki, ucho bzowe i cały czas rosnące jeszcze gąski zielonki. Mogą też pojawiać się płomiennice zimowe. Ten asortyment to jest jednak rezerwacja dla późnojesiennych, “egzotycznych” grzybiarzy. ;))

W pogodzie czeka nas zmienny tydzień, miejscami z dość silnymi wiatrami, opadami deszczu i niezbyt wysokimi temperaturami. Niemniej, powinien być on spokojniejszy niż ten miniony. Trzeba się liczyć z faktem, że przechodzimy pomału do najbardziej szarej odmiany jesieni. Bezlistnej, pluchowatej, dżdżystej i zimnej. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby aura jeszcze zaskoczyła kilkoma, przyjemnymi dniami, będącymi reminiscencją babiego lata. Tego życzę. ;)) 

Poniedziałek, 30 października 2017
W poniedziałek we wschodniej części naszego kraju, wciąż oddziaływał będzie układ niżowy z centrum nad Rosją. Natomiast zachodnie regiony dostaną się pod wpływ wyżu brytyjskiego. Spora różnica ciśnienia między Podlasiem a Kotliną Jeleniogórską, przekraczająca 15 hPa wciąż będzie przyczyną występowania silnego i porywistego wiatru, który nad morzem, na wschodzie, częściowo na południu oraz w centrum będzie sięgał 70-80 km/h. Wiatr zwiększy odczucie zimna, a i tak temperatura maksymalna w tym dniu będzie niska – na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie prognozuje się tylko 3-4 stopnie C, w głębi kraju 5-6 stopni C, na zachodzie i wybrzeżu 7-9 stopni C.

Przez cały dzień pochmurno z licznymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem będzie na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz w północnej i wschodniej części Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, jednak obecność arktycznej wilgotnej masy powietrza spowoduje, że w ciągu dnia rozwinie się sporo chmur kłębiastych, a te lokalnie przyniosą opady krupy śnieżnej, deszczu i deszczu ze śniegiem (z uwagi na nisko położoną izotermę 0 stopni).

Wtorek, 31 października 2017
We wtorek pogoda będzie wyraźnie spokojniejsza – padać ma krupa śnieżna tylko lokalnie na Warmii, Podlasiu i wschodzie Mazowsza, a pod koniec dnia, ciepły front, przyniesie większe zachmurzenie i opady deszczu na krańcach zachodnich i południowych (w regionach podgórskich deszcz ze śniegiem, w górach śnieg). Poranek w wielu regionach naszego kraju przyniesie przymrozki, na południu, w centrum miejscami do -3/-1 stopnia C, w ciągu dnia od 4-5 stopni C na wschodzie, 6-7 stopni C w głębi kraju do 8-9 stopni C na zachodzie i Pomorzu. Wiatr północno-zachodni, słabszy niż w poniedziałek, choć wciąż odczuwalny, na wschodzie w porywach do 50 km/h.

Środa, Wszystkich Świętych, 1 listopada 2017
W środę, a więc w Dzień Wszystkich Świętych pogoda nie będzie rewelacyjna, ale dobre i to w porównaniu do minionej niedzieli lub poniedziałku. Słonecznych chwil będzie mało, przeważać będzie zachmurzenie duże z opadami deszczu lub mżawki, ale nie będą one intensywne. Taka typowa, listopadowa przeplatanka. Temperatura raczej niska, tylko 6-7 stopni C w Małopolsce, Podkarpaciu i Podlasiu, 8-9 stopni C na przeważającym obszarze Polski do 10-11 stopni C na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany.

Czwartek, Dzień Zaduszny, 2 listopada 2017
W Dzień Zaduszny, drugiego listopada wejdzie nad nasz kraj kolejny niż, tym razem znad Skandynawii, który przyniesie kolejną porcję opadów, okresami silniejszych, do tego podmuchy południowo-zachodniego i zachodniego wiatru do 60 km/h. Temperatury nadal niskie, przeważnie od 9 do 11 stopni C, cieplej tylko na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, do 12-13 stopni C.

Piątek, 3 listopada 2017
W piątek prognozowana jest poprawa pogody, która najwcześniej rozpocznie się w zachodnich dzielnicach kraju. Przewaga zachmurzenia i deszczowych chmur spodziewana jest na wschodzie oraz w Małopolsce, tam też najchłodniej – 7-8 stopni C, nad resztą kraju 9-10 stopni C. Wiatr okresami umiarkowany, północno-zachodni. Będzie to mały wstęp do ładnej (jak na listopad) pogody na weekend. Niestety nie będzie to dłuższa poprawa.

Weekend, 04-05 listopada 2017
Sobota zapowiada się – według obecnych prognoz – najcieplejszym i w większości najpogodniejszym dniem w rozpoczętym tygodniu. Najbardziej uprzywilejowani będą mieszkańcy południowych dzielnic kraju, gdzie przy dużej ilości słonecznych chwil, można liczyć na temperatury dochodzące do 15-16 stopni C. Niestety, niedziela przyniesie spore załamanie pogody. Temperatura spadnie, zachmurzy się i zacznie mocniej padać deszcz. Nasili się też wiatr, który może być znowu niebezpieczny. Mając na uwadze ryzyko błędu prognoz pogody na tydzień naprzód, mam nadzieję, że wiatr odpuści nam i w rzeczywistości nie będzie groźny.

Mapki z sumami opadów: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

OPTYCZNIE W NIEBO 30.10.2017r. – 05.11.2017r.

04.11.2017r. – godz. 07:21 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.