facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 25 lut, 2024
- brak komentarzy
Przeplatanka przedwiośnia z wiosną. Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.02.2024r. – 03.03.2024r.

Przeplatanka przedwiośnia z wiosną.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.02.2024r. – 03.03.2024r.

Kończy się bardzo wilgotny i ciepły luty. Część roślin rozpoczęła wegetację, na miejskich trawnikach i w lasach pojawiają się coraz liczniejsze kwiaty. Pogoda temu sprzyja i wszystko wskazuje na to, że nadal będzie sprzyjać. Czy w tym roku zima już nie powróci? Na razie wszystko na to wskazuje, ale jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, aby przyjąć takie stwierdzenie za wyrocznię.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE I MINIMALNE

Początek tygodnia był cieplejszy na zachodzie i południu, chłodniejszy na wschodzie i północy.

Następnie temperatury wyrównały się, jedynie na północy i skrawku północno-wschodnim było zimniej, w Suwałkach zanotowano tylko +1,2 stopnia C.

Druga połowa tygodnia to znaczna przewaga anomalii dodatnich na obszarze całego kraju. Wysokim temperaturom towarzyszyło duże zachmurzenie i dość częste opady deszczu.

Jeszcze cieplej zrobiło się w sobotę w południowo-wschodniej części kraju. W Rzeszowie zanotowano +14,8 stopnia C, a w Zawadzie nawet +15,8 stopnia C.

Przymrozków w mijającym tygodniu było niewiele i wystąpiły tylko punktowo. Z soboty na niedzielę najzimniej było w Jeleniej Górze, gdzie na stacji synoptycznej zanotowano -3,7 stopnia C.

(2) OPADY

Na początku tygodnia, większe opady deszczu wystąpiły przede wszystkim w północnych regionach kraju.

W środkowej części tygodnia padało prawie na całym obszarze kraju, ale tylko punktowo opady były mocniejsze.

Bardziej wydajana strefa opadów przechodziła w piątek, w wąskim pasie przez południowo-zachodnią część kraju z odchyleniem na północny-wschód.

W sobotę zrobiło się znacznie pogodniej, nieco więcej opadów notowano tylko na północy Polski.

Sumy opadów nie były zbyt duże, ale biorąc pod uwagę tegoroczne uwodnienie lutego, to należy stwierdzić, że miesiąc ten w wielu miejscach zapisze się jako ekstremalnie wilgotny.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 26 lutego 2024

Na początku nowego tygodnia nad Rosją i Atlantykiem, a także na północny-wschód od Azorów, znajdą się układy wysokiego ciśnienia. Tymczasem w północnej części Oceanu Atlantyckiego oraz nad Francją znajdą się ośrodki niżowe. Ten drugi przyniesie pochmurną i wilgotną pogodę w południowo-zachodniej i częściowo zachodniej części kontynentu, w tym na Półwyspie Iberyjskim, gdzie ostatnie tygodnie były ekstremalnie suche i bardzo ciepłe. Polska znajdzie się pomiędzy wyżem rosyjskim a niżem francuskim, za to z południa będą napływać bardzo ciepłe masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

Przed południem na krańcach wschodnich i w Małopolsce mogą pojawiać się niewielkie opady deszczu. W północnej części kraju do południa, a na wybrzeżu przez cały dzień będzie mglisto. Na pozostałym obszarze powinno być dość pogodnie i sucho, co najwyżej z zachmurzeniem umiarkowanym. Po południu opady deszczu mogą wystąpić na północnym wschodzie i Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej oraz lokalnie w Wielkopolsce. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, a na południowym wschodzie małe i raczej bez opadów.

Temperatura maksymalna wyniesie od 3-4 stopni C nad samym morzem, 6-8 stopni C będzie w głębi Pomorza, 9-10 stopni C zanotuje się na Warmii i Mazurach. Poza wymienionymi regionami będzie cieplej – przeważnie od 12 do 14 stopni C, jednak na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu odnotuje się 15-17 stopni C, a w rejonie Tarnowa i Krakowa nawet 18 stopni C. Wiatr umiarkowany, przeważnie południowo-wschodni, na wybrzeżu północno-wschodni.

Wtorek, 27 lutego 2024

We wtorek na Pomorzu, północy i zachodzie Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz zachodzie woj. dolnośląskiego – wzdłuż frontu atmosferycznego – będzie przeważać pochmurna pogoda z opadami deszczu. Nad te regiony napłynie nieco chłodniejsze powietrze, dlatego wzdłuż wybrzeża prognozuje się 4-5 stopni C, a w głębi Pomorza, na północy i zachodzie Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz zachodzie Dolnego Śląska 6-8 stopni C.

Na pozostałym obszarze będzie znacznie więcej pogodnego nieba – na Lubelszczyźnie, wschodzie Mazowsza i Podkarpaciu wręcz bezchmurnie. Do tego nadal będą napływać bardzo ciepłe masy powietrza. Na termometrach odnotuje się 10-12 stopni C na Warmii, Mazurach, Podlasiu, w środkowej Wielkopolsce i pozostałej części Dolnego Śląska, 13-15 stopni C będzie w północnej części Mazowsza, na Kujawach, wschodzie Wielkopolski i Dolnego Śląska,

a 16-18 stopni C na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Ziemi Łódzkiej, w Górach Świętokrzyskich, na południu i w centrum Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby, na północnym zachodzie, wschodzie i w Małopolsce umiarkowany, na wybrzeżu nieco silniejszy; przeważnie południowo-wschodni i południowy, na krańcach zachodnich i Pomorzu północny i północno-wschodni.

Środa, 28 lutego 2024

W środę ponownie na Warmii, Mazurach, Pomorzu Gdańskim, Kujawach, na obszarze większości Wielkopolski, w centrum oraz na Śląsku, gdzie swój wpływ zaznaczy front atmosferyczny, nadal prognozuje się przewagę chmur i opadów deszczu, miejscami o umiarkowanym natężeniu. W tych regionach będzie również chłodniej – od 3-4 stopni C wzdłuż wybrzeża, 5-7 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Żuławach Wiślanych, Pojezierzu Pomorskim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku, 8-10 stopni C na Warmii i Mazurach, w północno-zachodniej części woj. mazowieckiego, częściowo na Ziemi Łódzkiej oraz Opolszczyźnie.

Na pozostałym obszarze nadal ma przeważać słoneczna i sucha pogoda, na Podlasiu, wschodzie i południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i we wschodniej Małopolsce zachmurzenie małe i umiarkowane, a do tego bardzo ciepło – na poziomie 15-17 stopni C, miejscami do 18 stopni C. Wiatr na zachodzie i Pomorzu północny, na pozostałym obszarze południowy, słaby i umiarkowany, na Pogórzu Karpackim silniejszy.

Czwartek, 29 lutego 2024

W czwartek Polska przejściowo dostanie się pod wpływ układu wysokiego ciśnienia, który na przeważającym obszarze przyniesie słoneczną aurę bez opadów, jednak zrobi się nieco chłodniej – na Pomorzu, Warmii, Mazurach oraz Podlasiu odnotuje się maksymalnie 4-6 stopni C, w przeważającej części kraju będzie na poziomie 7-10 stopni C, cieplej na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu – od 11 do 13 stopni C. O poranku w północnej części kraju możliwe są przymrozki. Wiatr w północno-wschodniej części kraju słaby, poza tym umiarkowany, wschodni i północno-wschodni.

Piątek, 1 marca 2024

W pierwszym dniu meteorologicznej wiosny nad zachodnie krańce Polski dotrze front atmosferyczny od niżu znad Wysp Brytyjskich, który na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, zachodnich krańcach Wielkopolski oraz w zachodniej części Dolnego Śląska przyniesie spore zachmurzenie i opady deszczu. Na pozostałym obszarze aurę będzie kształtował potężny, rozległy wyż znad Rosji, który zapewni słoneczną, spokojną pogodę.

W ciągu dnia na termometrach prognozuje się od 8-10 stopni C na Podlasiu, Warmii, Mazurach oraz Pomorzu Gdańskim, 11-13 stopni C będzie na północnym zachodzie, Kujawach, północy i w centrum Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie, 14-15 stopni C na zachodzie i w centrum do 16-18 stopni C na południu. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, południowo-wschodni.

Weekend, 2-3 marca 2024

Pierwszy weekend marca przyniesie przewagę słonecznej pogody, a na termometrach wartości typowo wiosenne, gdyż na przeważającym obszarze kraju prognozuje się powyżej 15 stopni C. Zgodnie z najnowszymi prognozami pogody, obejmującymi swoim horyzontem okres do 10 marca, nadal ma dominować aura na pograniczu przedwiośnia i wiosny.

OPTYCZNIE W NIEBO 26.02.2024r. – 03.03.2024r.

28.02.2024r. – godz. 15:08 – koniunkcja Markury i Saturn w odległości – 0°11;

28.02.2024r. – godz. 22:26 – Saturn w złączeniu ze Słońcem;

03.03.2024r. – godz. 16:23 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.