facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 17 mar, 2019
- brak komentarzy
Przeplatanka/przekładanka marcowo-pogodowa. Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.03.2019r. – 24.03.2019r.

Zgodnie z prognozami pogody, wiatr ponownie narozrabiał i to właściwie w całym kraju. Wedle relacji Pana Pawła Frątczaka – rzecznika Państwowej Straży Pożarnej, w sobotę, od północy, strażacy podjęli w sumie 1128 interwencji, najwięcej na terenie woj. zachodniopomorskiego – 223, 175 w województwie mazowieckim, 153 w woj. śląskim i 111 na Śląsku.

„Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim tysięcy połamanych drzew i konarów, które trzeba było usunąć z dróg, chodników i szlaków kolejowych” – powiedział rzecznik. „Ponadto silny wiatr uszkodził 103 dachy na budynkach, przede wszystkim na terenie Śląska oraz Małopolski. Wszystkie uszkodzone budynki zostały zabezpieczone plandekami i folią przed deszczem”.

W niedzielę, szczególnie do godzin południowych, wiatr dawał się jeszcze we znaki, ale nie był już na tyle silny, by mógł powodować zniszczenia. Najsilniejsze porywy odnotowano dzisiaj na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Górnym Śląsku i w centrum kraju – do 55 km/godz. Znacznie silniej wiało w Tatrach – do 100 km/godz.

Przed nami początek astronomicznej wiosny. W środowy wieczór, o godz. 22:58, Słońce wejdzie w znak Barana, tym samym, rozpoczynając na półkuli północnej błękitnej planety, tak wyczekiwaną, buchającą nowym życiem porę roku. Pogoda jednak nie zwraca na to zbytnio uwagi i pokaprysi nam jeszcze przez jakichś czas, a na pewno w tym tygodniu, chociaż nie powinna być aż tak dynamiczna jak w mijającym.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 18 marca 2019
Po bardzo ciepłej, wiosennej niedzieli z temperaturami sięgającymi 20 stopni C, w poniedziałek przyjdzie ochłodzenie. Na termometrach będą znacznie mniejsze wartości od tych notowanych dzisiaj. I tak – na Pomorzu zobaczymy 6-7 stopni C, 8-9 stopni C na południowym wschodzie oraz na Lubelszczyźnie. Cieplej, w przedziale 10-11 stopni C odnotuje się na Śląsku, w centrum, w Wielkopolsce, Kujawach, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu. W regionach z najwyższą temperaturą przez cały dzień powinno być pogodnie i sucho, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym.

Na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Roztoczu przeważać ma duże zachmurzenie, a lokalnie, mogą wystąpić niewielkie i przelotne opady deszczu. Jednak na Pomorzu i w regionach zachodnich, w godzinach popołudniowych, zwiększy się pionowy gradient temperatury, co spowoduje rozwój chmur kłębiastych, które przyniosą przelotne opady deszczu, a lokalnie gradu i krupy śnieżnej. Na krańcach północno-zachodnich może też lokalnie zagrzmieć. Ponownie wzrośnie prędkość wiatru z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich, który na zachodzie, północy oraz w centrum, powieje w porywach do 55-65 km/godz., a na Pomorzu 70-75 km/godz. Nad samym morzem nawet do 80 km/godz. Słabszy wiatr prognozowany jest w Małopolsce, Podkarpaciu i na Roztoczu.

Wtorek, 19 marca 2019
W nocy z poniedziałku na wtorek, odnotuje się liczne przejaśnienia, co spowoduje szybkie obniżenie się temperatury, aż do wystąpienia przymrozków. Nie będą one duże, przeważnie w przedziale 0/-1 stopień C na południu, wschodzie, w centrum i Pojezierzu Pomorskim, w Kotlinach Sudeckich do -3 stopni C. W ciągu dnia będziemy dostawać się pod wpływ klina wyżowego, który zapewni rozpogodzenia, tylko na północy, swój wpływ, wciąż będzie zaznaczał, wypełniający się niż skandynawski.

Przelotne opady deszczu, krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem możliwe są jeszcze na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Kujawach, północy Mazowsza i południowym zachodzie, jednak wszędzie od czasu do czasu pojawią się przejaśnienia. Padać nie powinno nad morzem oraz w południowo-wschodniej części kraju. Będzie dość chłodno, od 5-6 stopni C lokalnie na północy oraz w centrum, 7-9 stopni C w głębi kraju do 10 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Podkarpaciu, w Małopolsce, Roztoczu i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, z zachodu i północnego-zachodu.

Środa, 20 marca 2019
W całym kraju prognozuje się pogodny i zimny poranek. Na termometrach odnotuje się od -3 do 0 stopni C, a przy gruncie nawet do -5, -6 stopni C. W dzień będziemy pod wypływem rozległego wyżu rozciągającego się od Alp po północną część Francji i przez to będzie na ogół dość pogodnie, z nieco większym zachmurzeniem w województwach wschodnich.

Po południu, spodziewany jest wzrost zachmurzenia na Pomorzu, gdzie mogą wystąpić słabe opady deszczu. Będzie raczej chłodno, od 6-7 stopni C na wschodzie, 8-9 stopni C w głębi kraju do 10-12 stopni C na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku oraz Ziemi Lubuskiej. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, tylko na południowym wschodzie, w pierwszej części dnia, północno-zachodni, na ogół umiarkowany.

Czwartek, 21 marca 2019
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny zapowiada się ze sporym zachmurzeniem w północnych i wschodnich regionach naszego kraju, gdzie mogą wystąpić przelotne i niewielkie opady deszczu lub mżawki. Tam też będzie najchłodniej – do 7-8 stopni C. Im dalej na południe, tym cieplej – na zachodzie oraz na Śląsku do 11-14 stopni C przy dużej ilości Słońca. Wiatr ponownie będzie nieco silniejszy, z zachodu i północnego-zachodu.

Piątek, 22 marca 2019
Przed weekendem pogoda będzie niezdecydowana. We wschodnich i północnych regionach naszego kraju prognozuje się zmienność zachmurzenia i możliwość wystąpienia przelotnych i niewielkich opadów deszczu. Tam też będzie chłodno – do 6-8 stopni C. Na zachodzie oraz na Śląsku i w Małopolsce powinno być pogodnie i do 15-17 stopni C. Za to nasili się wiatr, który mocniej powieje z kierunku północno-zachodniego.

Weekend, 23-24 marca 2019
Przedostatni weekend marca przyniesie w sobotę o poranku liczne przymrozki. W ciągu dnia powinno być na ogół słonecznie, z temperaturami na poziomie 7-9 stopni C na wschodzie i Warmii do 11-14 stopni C na zachodzie, w centrum, na Śląsku oraz w Małopolsce. Natomiast w niedzielę z północnego-zachodu na południowy-wschód będzie przemieszczać się mało aktywny, chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu. I taka, pogodowa, przeplatanka/przekładanka, pozostanie z nami do końca miesiąca.

OPTYCZNIE W NIEBO 18.03.2019r. – 24.03.2019r.

20.03.2019r. – godz. 22:58 – początek astronomicznej wiosny;

21.03.2019r. – godz. 02:41 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.