facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 12 sie, 2018
- brak komentarzy
Przewaga gorącej i suchej pogody. Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.08.2018r. – 19.08.2018r.

Kończy się kolejny upalny tydzień w pogodzie, który był najprawdopodobniej najcieplejszy w tym roku. Wprawdzie przeplatany był on opadami deszczu i burzami (miejscami gwałtownymi), ale nie zmieniają one jednego, poważnego trendu, ciągnącego się miesiącami. To oczywiście susza, która ponownie zaczyna się nasilać, przede wszystkim w zachodniej i północno-zachodniej części kraju. Nie wspominając już o Europie, gdzie szalejące pożary, upały i ogromne straty przez nie spowodowane, nie pozwalają się cieszyć z uroków ciepłej pory roku. Lato w tym roku przegina zdecydowanie. 

LIPIEC CIEPŁY

Na Meteomodelu wstępnie podsumowano lipiec 2018 roku: “Wg wstępnych oszacowań anomalia temperatury lipca odniesiona do okresu referencyjnego 1981-2010 wyniosła w Polsce +1.66°C. W skali całego kraju był to najcieplejszy lipiec od 2014 r. Średnia anomalia miesięcy styczeń-lipiec osiągnęła +1.35°C. Gdyby rok zakończył się taką właśnie anomalią, byłby jednym z najcieplejszych w historii pomiarów instrumentalnych”.

– Źródło: https://meteomodel.pl/BLOG/lipiec-2018-wstepnie/

UPALNIE NA POMORZU ZACHODNIM

Dokładnie w dniu 8 sierpnia 2015 roku na zachodzie kraju posypały się rekordy ciepła (m.in. we Wrocławiu). W tym roku, największy upał także przypadł na dzień 8. sierpnia, z tym, że najwyższe wartości zanotowano na Pomorzu Zachodnim: “Dzisiejszego dnia spodziewaliśmy się temperatur sięgających 37°C, głównie na Ziemi Lubskiej. I istotnie, w Słubicach notowano 36.6°C. Jednak cieplej było nad samym morzem: w Świnoujściu temperatura osiągnęła 36.8°C – do rekordu absolutnego dla tej stacji zabrakło zaledwie 0.6°C (37.4°C notowano tu 1 sierpnia 1994).

W latach 1951-2017 w Świnoujściu notowano zaledwie 8 dni z temperaturą maksymalną >= 35°C i zaledwie 4 dni z temperaturą maksymalną >= 36°C. Dla porównania w tym samym czasie w Opolu notowano 37 dni z Tmax >= 35°C i 15 dni z Tmax >= 36°C. Równie ciepło było również na innych stacjach: w Dziwnowie temperatura osiągnęła 36.4°C, a w Dźwirzynie było 34.9°C. 36.8°C, a więc tyle co w Świnoujściu, notowano w Trzebieży“.

– Źródło: https://meteomodel.pl/BLOG/wyjatkowo-cieply-dzien-na-pomorzu-zachodnim/

EKSTREMALNIE CIEPŁA NOC

Nie tylko w dzień było bardzo gorąco. Mieliśmy też bardzo ciepłe noce. O nocy z 9. na 10. sierpnia gospodarze z Meteomodelu napisali: “W wielu miejscach w Polsce tej nocy temperatura nie spadła poniżej 20°C. Była to zdecydowanie najcieplejsza noc tego roku – temperatura minimalna osiągnęła 24.8°C w Bielsku Białej, 23.7°C w Cieszynie, 23.5°C w Opolu, 23.3°C na Helu i w Gdańsku.

W Brennej minimalną temperaturę równą 23.5°C notowano przed 20UTC, później temperatura zaczęła wzrastać i między 21UTC a 6UTC nie spadła poniżej 25.5°C. W wielu z wymienionych wyżej miejsc minimalna temperatura dobowa może być niższa za sprawą nasuwającego się od zachodu frontu atmosferycznego. W Legnicy w czasie opadów temperatura spadła do 20°C”.

– Źródło: https://meteomodel.pl/BLOG/ekstremalnie-ciepla-noc/

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

COŚ NA OCHŁODĘ, CZYLI OPADY

W dniu 9 sierpnia, niezwykle wydajna komórka opadowa przeszła nad Walimiem: “Wyjątkowo wydajne opadowo burze pojawiły się lokalnie na Dolnym Śląsku. W Walimiu w ciągu ok. 2 godzin spadło aż 85.7 mm opadu. W czasie największego natężenia opadu w ciągu 10 minut spadło ok 12 mm opadu. Brak informacji o potencjalnych szkodach”.

– Źródło: https://meteomodel.pl/BLOG/burza-przyniosla-85-7-mm-opadu-w-walimiu/

PIĄTKOWO-SOBOTNI FRONT, BURZE I OPADY

Takowy przetoczył się nad Polską. W niektórych miejscach doszło do podtopień od nadmiernej ilości opadów, w innych po prostu przyzwoicie popadało. Ale w wielu miejscach miała też miejsce parodia opadów lub w ogóle takie nie wystąpiły. Żeby “dobić” usychającego, przeważnie najmniej padało lub w ogóle nie spadał ani kropla deszczu tam, gdzie jest najbardziej sucho.

Tym razem świetnie opisano to na Meteoprognozie.pl: “Najpierw opady związane z gwałtownymi burzami na linii szkwałów w trakcie przechodzenia chłodnego frontu w piątek, a potem z zafalowaniem na froncie przyniosły wysokie dwudniowe sumy deszczu we wschodniej Polsce. Najmocniej lało od Suwałk przez Warszawę po Małopolskę. Wczorajsze opady na zachodzie nie były już tak obfite, a na północnym zachodzie właściwie w ostatnich 48 godzinach nie padało”.

– Źródło (gdzie zamieszczono też dane sum opadów z poszczególnych stacji): https://ems.meteoprognoza.pl/2018/08/12/wysokie-sumy-opadowe-na-wschodzie-polski/

Połowa sierpnia zbliża się wielkimi krokami. Grzybiarze pomału zaczynają się niecierpliwić, kiedy pogoda wreszcie zacznie być sprzyjająca poszukiwaniu leśnych przysmaków. Nadchodzący tydzień na pewno nie będzie po ich myśli. Czeka nas dużo słonecznych chwil i wysokie temperatury, tylko na moment przerywane większym zachmurzeniem i opadami.

Poniedziałek, 13 sierpnia 2018
Tydzień rozpocznie się gorącą i słoneczną pogodą. Z rana może być jeszcze sporo chmur nad morzem, ale w ciągu dnia i tam się wypogodzi. Również nad resztą Polski bardzo dużo pogodnego nieba, żadnych opadów i w większości Polski znów upalnie – na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie od 31 do 34 stopni C; na Kujawach, wybrzeżu zachodnim i środkowym, w centrum, w Małopolsce i Podkarpaciu 29-30 stopni C. O kilka stopni mniej prognozuje się w rejonie Zatoki Gdańskiej, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu – od 25 do 27 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni, tylko na północy północno-wschodni i wschodni.

Wtorek, 14 sierpnia 2018
We wtorek na zachodzie i Pomorzu wystąpią opady deszczu, ale nie będą one zbyt duże i szybko powróci słoneczna pogoda. Na wschodzie oraz w centrum początek dnia zapowiada się słoneczny, jednak w miarę upływu dnia na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce, Górnym Śląsku i Podkarpaciu uaktywni się strefa zbieżności i w tych regionach mogą wystąpić gwałtowne burze z ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem do 80 km/godz. Wschód wciąż bardzo gorący – do 30-32 stopni C, na zachodzie oraz w centrum 24-27 stopni C, a najchłodniej w rejonie Zatoki Gdańskiej 21-22 stopnie C. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, w burzach okresami porywisty.

Środa, 15 sierpnia 2018
W środę na północy i krańcach południowych woj. podkarpackiego mogą wystąpić przelotne opady deszczu i lokalne burze. Nad resztą kraju dominować będzie słoneczna i sucha pogoda. Tylko nad morzem będzie od 20 do 22 stopni C, poza tym w przedziale 24-26 stopni C. Najcieplej, do 27 stopni C, na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Czwartek, 16 sierpnia 2018
W czwartek dostaniemy się pod wpływem kolejnego wyżu, który zapewni nam prawie bezwietrzną, słoneczną i ciepłą pogodę. Poranek rześki w zakresie 12-15 stopni C, ale w ciągu dnia temperatury szybko pójdą w górą i zobaczymy 23-24 stopnie C na Podlasiu, 25-27 stopni C w centrum do 28-29 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Na zachodzie wiatr ponownie zacznie skręcać na południowy, na wschodzie północny.

Piątek, 17 sierpnia 2018
W piątek ponownie na przeważającym obszarze kraju słonecznie i sucho, dopiero po południu do dzielnic zachodnich wkroczy front z deszczem i burzami. Na ten moment trudno prognozować, czy burze będą silne i czy przejdą większe opady deszczu. Temperatury wyniosą od 26-28 stopni C na wschodzie do 30-32 stopni C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy, na zachodzie skręcający na północno-zachodni.

Weekend, 18-19 sierpnia 2018
Koniec tygodnia przyniesie kontynuację w większości kraju typowo letniej, słonecznej i bardzo ciepłej pogody. Jeśli pojawią się burze to wyłącznie na południu kraju i tylko lokalnie. Na termometrach odnotuje się od 22-24 stopni C na Pomorzu do 30-32 stopni C na pozostałym obszarze. Natomiast na następny tydzień, wstępnie prognozowana jest silna fala upałów, nawet do 35-36 stopni C. Suszarka w tym roku ma moc…

OPTYCZNIE W NIEBO 13.08.2018r. – 19.08.2018r.

12/13.08.2018r. – maksimum meteorów z roju Perseidów (ZHR: ~100!);

13/14.08.2018r. – duża aktywność meteorów z roju Perseidów (ZHR: ~100!);

18.08.2018r. – godz. 09:48 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.