facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 06 cze, 2021
- brak komentarzy
Przewaga słonecznej i ciepłej/bardzo ciepłej pogody. Burze i opady na ogół lokalne, ochłodzenie podczas weekendu. Prognoza pogody i optycznie w niebo 07.06.2021r. – 13.06.2021r.

Przewaga słonecznej i ciepłej/bardzo ciepłej pogody. Burze i opady na ogół lokalne, ochłodzenie podczas weekendu.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 07.06.2021r. – 13.06.2021r.

Rozpoczął się czerwiec i meteorologiczne lato, a wraz z nim doszło do przebudowy pola barycznego nad Europą, w związku z czym zrobiło się zdecydowanie cieplej i pogodniej, chociaż nad dzielnice wschodnie i południowe docierają wilgotniejsze chwiejne masy powietrza, co skutkuje lokalnymi, popołudniowymi burzami. Niektóre z nich wykazały się silnymi porywami wiatru i gradobiciami, które spowodowały spore szkody w uprawach.

Jednak na przeważającym obszarze kraju dominuje spokojna, ciepła i pogodniejsza aura. Po zimnym kwietniu i maju, cieplejsze masy powietrza zostały przyjęte z otwartymi ramionami. Ciekawe informacje o pogodzie kwietniowo-majowej opublikowali gospodarze Meteomodelu: https://blog.meteomodel.pl/kwiecien-maj-2021/ .

Obiektywnie sprawę ujmując – nie taki kwiecień i maj 2021 straszne, jak je malują, chociaż subiektywnie przez wielu ludzi były one odbierane jako liche, zimne, pochmurne i wietrzne. “Łączny okres kwiecień-maj 2021 był najchłodniejszym takim okresem od roku 1997, jednak niższa anomalia następujących po sobie dwóch miesięcy wystąpiła całkiem niedawno, bo w roku 2018: luty-marzec charakteryzował się wówczas odchyleniem od normy wieloletniej 1991-2020 równym -3.0°C. Należy przy tym pamiętać, że porównywanie anomalii różnych sezonów, lub miesięcy nie jest do końca poprawne z uwagi na ich różną zmienność termiczną”.

Przed nami dużo ciepłej i pogodnej aury. Burze i opady deszczu wystąpią lokalnie, ochłodzenie prognozuje się na przyszły weekend, ale nie będzie ono jakieś spektakularne. Ujmując jednym zdaniem – lato rozkręca się na dobre.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 7 czerwca 2021

Początek nowego tygodnia zapowiada się bardzo pogodny i ciepły. Od rana do wieczora prawie w całym kraju przeważać będzie błękit nieba, tylko lokalnie na samych krańcach wschodnich i w Bieszczadach pojawi się więcej chmur, ponieważ tam napłynie nieco wilgotniejsza masa powietrza znad Europy Wschodniej. Punktowo chmury kłębiaste mogą wypiętrzyć się silniej i przynieść lokalne burze.

Na wybrzeżu będzie bezchmurnie przez cały dzień. Zrobi się bardzo ciepło, a miejscami wręcz gorąco. Na wybrzeżu będzie najchłodniej, na poziomie 16-18 stopni C z powodu wiatru wiejącego od morza. W rejonie Zatoki Gdańskiej cieplej, w przedziale 20-21 stopni C.

Za to nad resztą kraju odnotuje się od 23-24 stopni C na Podlasiu i Warmii oraz 25-26 stopni C w głębi kraju do 27 stopni C w województwach zachodnich. Wiatr na północy kraju i w centrum chwilami będzie nieco bardziej odczuwalny, z północy i północnego-zachodu, nad resztą kraju słaby i umiarkowany.

Wtorek, 8 czerwca 2021

We wtorek sytuacja meteorologiczna nad Polską nie ulegnie większej zmianie – przeważać będzie błękit nieba i dominacja Słońca. Dopiero pod koniec dnia na samych krańcach zachodnich zacznie się chmurzyć i lokalnie mogą wystąpić słabe, przelotne opady deszczu oraz burze, ponieważ tam zacznie oddziaływać front chłodny, który w nocy może przynieść nieco większe opady deszczu na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej.

Wtorek zapowiada się bardzo ciepły i gorący – na Opolszczyźnie, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej na termometrach odnotuje się w przedziale 27-28 stopni C, a lokalnie temperatura zbliży się do 30 stopni C. Na pozostałym obszarze będzie na poziomie 24-26 stopni C, tylko nad morzem o kilka stopni chłodniej. Wiatr słaby i umiarkowany, z północy.

Środa, 9 czerwca 2021

W środę front atmosferyczny z zachodu bardzo powoli będzie wędrował na wschód. Jednak nie wszędzie przyniesie on opady deszczu. Według aktualnych prognoz pogody, na zachodzie oraz na północy kraju nie przyniesie on opadów. Większe szanse na opady i przelotne burze wystąpią na południu, w centrum i na wschodzie Polski, gdzie w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej rozwiną się pojedyncze komórki z przelotnym deszczem i wyładowaniami.

Zjawiska te będą ograniczały się do punktowych obszarów, zatem nie wszędzie wystąpią. Jeżeli chodzi o temperatury to ponownie nad morzem i na wybrzeżu będzie najchłodniej – na poziomie 16-18 stopni C. W głębi kraju od 24 do 26 stopni C, a w województwach zachodnich do 27-28 stopni C. Wiatr nadal z kierunków północnych.

Czwartek, 10 czerwca 2021

W czwartek od zachodu zacznie rozbudowywać się klin wyżowy, który ponownie przyniesie więcej pogodnej aury. Opady deszczu i lokalne burze będą pojawiać się lokalnie jeszcze w województwach południowych. Miejscami mogą im towarzyszyć bardziej obfite opady deszczu, nawet prowadzące do podtopień.

Najwięcej Słońca i błękitnego nieba należy spodziewać się w północnej połowie kraju. Na termometrach odnotuje się od około 16-18 stopni C w Małopolsce i na Podkarpaciu do 23-26 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Najcieplej będzie na zachodzie i w pasie dzielnic środkowych, do 27-28 stopni C. Wiatr z północy, słaby i umiarkowany.

Piątek, 11 czerwca 2021

W piątek czeka nas kontynuacja ciepłej i słonecznej pogody. Przelotne opady deszczu i lokalne burze mogą wystąpić wyłącznie w dzielnicach południowych. Poza tym będzie dominować sucha, prawie bezchmurna i słoneczna aura. Temperatura wyniesie od 23 do 25 stopni C. Nieco chłodniej tylko nad morzem.

Weekend, 12-13 czerwca 2021

Według aktualnych odsłon modeli numerycznych, na przyszły weekend szykuje się ochłodzenie, które przyniesie chłodny front atmosferyczny od niżu znad Skandynawii, za którym spłynie chłodniejsza masa powietrza. Na sobotę prognozowane są burze, przede wszystkim w regionach wschodnich i południowych. W tych regionach będzie jeszcze bardzo ciepło – od 24 do 26 stopni C.

Na zachodzie i północy po przejściu frontu temperatura obniży się do około 20 stopni C, a nad morzem do 16-18 stopni C. Niedziela zapowiada się już pogodniejsza, ale temperatury będą niższe – od 18 stopni C na północnym zachodzie do 21-23 stopni C na pozostałym obszarze. Po weekendzie prognozy pogody wskazują na ponowne ocieplenie.

Patrząc na dalsze prognozy pogody, obejmujące swym zasięgiem koniec trzeciego tygodnia czerwca, widać przewagę suchej i ciepłej pogody. Na ten moment trudno stwierdzić, czy w tym roku wystąpią tzw. “deszcze świętojańskie”, jaki będzie ich zasięg i natężenie. Póki co, obecnie czeka nas bardziej suchy, cieplejszy i pogodny okres w pogodzie.

OPTYCZNIE W NIEBO 07.06.2021r. – 13.06.2021r.

07.06.2021r. – godz. 09:39 – koniunkcja – Księżyc i Uran w odległości 2°05`;

10.06.2021r. – godz. 12:54 – faza Księżyca – nów;

10.06.2021r. – Zaćmienie Słońca (w Polsce płytkie zaćmienie częściowe – max 16%);

10.06.2021r. – godz. 14:37 – koniunkcja – Księżyc i Merkury w odległości 3°55`;

12.06.2021r. – godz. 08:59 – koniunkcja – Księżyc i Wenus w odległości 1°29`;

13.06.2021r. – godz. 23:08 – koniunkcja – Księżyc i Mars w odległości 2°46.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.