facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 12 wrz, 2021
- brak komentarzy
Przewaga spokojnej, ciepłej i pogodnej aury. W czwartek możliwy incydent burzowy na zachodzie kraju. Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.09.2021r. – 19.09.2021r.

Przewaga spokojnej, ciepłej i pogodnej aury. W czwartek możliwy incydent burzowy na zachodzie kraju.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.09.2021r. – 19.09.2021r.

Tegoroczny wrzesień w pierwszej dekadzie zaoferował nam znaczną przewagę pogodnej, ciepłej i suchej aury, ale z rześkimi, a miejscami zimnymi nocami. W piątek od zachodu zaczął docierać do nas front atmosferyczny z punktowymi oraz silniejszymi opadami deszczu, często w towarzystwie burz, które pojawiły się również w sobotę i niedzielę. 

Po przejściu frontu zaczęło napływać nieco chłodniejsze powietrze, ale wciąż było ciepło, lokalnie – przy dłuższych rozpogodzeniach – nawet bardzo ciepło. Obecnie na radarach notuje się jeszcze opady, niemniej ich natężenie i zasięg systematycznie maleją. 

W lasach zrobiło się mocno sucho, co z pewnością nie jest korzystne dla trwającego w wielu miejscach kraju wysypu grzybów. Wczorajsze opady tylko punktowo i na niewielkich obszarach nieco złagodziły posuchę. Przydałby się pokaźny niż z systemem uwodnionych frontów atmosferycznych z wielogodzinnymi, ciągłymi opadami deszczu.

Jednak takiego układu w prognozach pogody na następny tydzień nie widać. Jedynym rodzynkiem hydrologicznym jest niż, który zacznie wpływać na pogodę w Polsce od środy, ale opady i to głównie na zachodzie kraju ma przynieść w czwartek. Trochę popadać ma też na południu i we wschodnich regionach Polski.

 Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉:

https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 13 września 2021

Na początku nowego tygodnia pogodę w Polsce, stopniowo zacznie kształtować układ podwyższonego ciśnienia, który przyniesie przewagę pogodnego nieba, ale będą wyjątki, ponieważ na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, gdzie napłynie znad Skandynawii wilgotne powietrze polarnomorskie, zachmurzenie będzie wzrastać i mogą wystąpić niewielkie, przelotne opady deszczu. Na dodatek w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej mogą się tworzyć pojedyncze komórki burzowe, które również przyniosą przelotne opady deszczu.

Prawdopodobieństwo ich wystąpienia obejmuje także południowo-wschodnie dzielnice kraju, ale będą to zjawiska wyłącznie lokalne. Nad resztą kraju chwile słoneczne będą przeplatać się z niewielkim zachmurzeniem, ale opady nie wystąpią. Na termometrach odnotuje się od 17-19 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie do 20-22 stopni C. Na krańcach południowych może być nieco cieplej. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Wtorek, 14 września 2021

We wtorek Polska będzie pod wpływem układu podwyższonego ciśnienia, jednak napływające do nas chłodniejsze masy powietrza polarno-morskiego spowodują, że w ciągu dnia dojdzie do rozwoju chmur kłębiastych i kłębiasto-warstwowych. Słabe i przelotne opady deszczu mogą wystąpić na północnym wschodzie kraju. Najwięcej pogodnych chwil będzie na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku.

W tych regionach będzie też najcieplej, na poziomie 22-23 stopni C. Im dalej na wschód, tym chłodniej – na przeważającym obszarze w granicach 18-20 stopni C, na Podlasiu i Warmii najchłodniej – w przedziale 16-17 stopni C. Wiatr słaby, jedynie na Podkarpaciu i Roztoczu umiarkowany – tam północno-zachodni, poza tym z kierunków zmiennych, na zachodzie skręcający na południowy.

Środa, 15 września 2021

W środę nasz kraj zacznie pomału dostawać się pod wpływ niżu znad Niemiec, jednocześnie napłynie bardzo ciepłe powietrze z południa. Dzięki temu na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie termometry wskażą nawet 26-27 stopni C, około 24-25 stopni C będzie również w Wielkopolsce, na Kujawach, w centrum, na Ziemi Lubuskiej,

w Małopolsce i na Górnym Śląsku, a najniższe temperatury – na poziomie 19-20 stopni C odnotują termometry na północnym wschodzie. Początkowo w całym kraju dominować będzie słoneczna pogoda, ale po południu zaczną rozwijać się chmury kłębiaste, zwłaszcza na zachodzie, jednak opady jeszcze nie powinny wystąpić.

Czwartek, 16 września 2021

W czwartek bardzo ciepło będzie na południu Polski. Od Śląska po Małopolskę i Podkarpacie na termometrach odnotuje się 27-28 stopni C. Na zachodzie Polski pogoda zacznie się powoli zmieniać. Modele numeryczne wskazują, że na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku w godzinach popołudniowych mogą pojawić się burze, które miejscami będą gwałtowniejsze z obfitymi opadami deszczu i porywistym wiatrem. Natomiast na pozostałym obszarze kraju powinno być jeszcze pogodnie i bez opadów.

Piątek, 17 września 2021

W piątek na przeważającym obszarze kraju powinno być pogodnie i sucho, a temperatury będą oscylować na poziomie około 20 stopni C. Jedynie w regionach wschodnich, południowych i prawdopodobnie centralnych utrzyma się jeszcze spore zachmurzenie z opadami deszczu, które będą stopniowo zanikać. W regionach z przewagą zachmurzenia będzie najchłodniej – od 13 stopi C na Suwalszczyźnie do 15-17 stopni C na pozostałym obszarze kraju.

Weekend, 18-20 września 2021

Bardzo ciekawie wyglądają prognozy pogody na weekend i dalszą część września. Część modeli numerycznych wskazuje na rozwój potężnego wyżu, który może mieć większy/mniejszy wpływ na pogodę w Polsce nawet do początku października. To oznaczałoby skrajanie suche oblicze drugiej połowy miesiąca.

Wyż najpierw zaciągnie do nas chłodniejsze powietrze z północnego-wschodu, dlatego maksymalne temperatury podczas weekendu wyniosą od 14-16 stopni C na wschodzie do 18-20 stopni C na zachodzie, południu i w centrum. Jednak po przesileniu jesiennym Polska ma znaleźć się po ciepłej stronie wyżu, co miałoby się wiązać z bardzo ciepłą i suchą pogodą.

Przeciwieństwem dla tych prognoz są odsłony innych modeli, według których wyż ulegnie chłodniejszym i bardziej wilgotnym masom powietrza, ale jednocześnie zwiększy się prawdopodobieństwo bardzo zimnego incydentu pod koniec miesiąca. Które rozdanie pogodowych kart zwycięży? Tradycyjnie czas pokaże.

OPTYCZNIE W NIEBO 13.09.2021r. – 19.09.2021r.

13.09.2021r. – godz. 22:41 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

14.09.2021r. – Neptun w opozycji;

17.09.2021r. – godz. 06:14 – koniunkcja – Księżyc i Saturn w odległości 3°40`;

18.09.2021r. – godz. 11:14 – koniunkcja – Księżyc i Jowisz w odległości 3°46`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.