facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 sie, 2018
- brak komentarzy
Przewaga suchej i wyżowej pogody. Więcej opadów tylko na wschodzie. Noce rześkie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.08.2018r. – 02.09.2018r.

Wrzesień za pasem. Grzybiarze coraz bardziej zniecierpliwieni, szczególnie w najbardziej wysuszonej, zachodniej części kraju. Opady, które były już prognozowane pod koniec zeszłego tygodnia, z dnia na dzień “zmniejszały” swoją ilość. Ostatecznie spadło znacznie mniej, niż wynikało to prognoz. Lepiej było w środkowej i wschodniej części kraju, gdzie – poza opadami sobotnio-piątkowymi, swoją cegiełkę pod jesienny wysyp grzybów dołożyły opady niedzielne.

Tam za 2-2,5 tygodnia mogą pojawić się grzyby, chociaż część terenów Polski południowo-wschodniej cały czas ma grzyby z różnym natężeniem. Grzyby pojawiają się też – miejscami – na północy i w środkowej części kraju. Najsłabiej jest na zachodzie i taki stan potrwa co najmniej do połowy września ponieważ w nadchodzącym tygodniu przeważać będzie sucha pogoda, a deszcze, które mogą się pojawić – będą za słabe.

Niemniej w piątek były takie miejsca, gdzie przeszły nawałnice z prawdziwego zdarzenia. Skutki jednej z nich oglądałem z pociągu w Św. Katarzynie i Zębicach Wrocławskich. Połamane drzewa, gałęzie, zalane pola i biało od gradu… Tymczasem 3 kilometry dalej sucho i bez opadów. Gdzie się podziały atlantyckie niże, dające 2-3 dni porządnych opadów bez szaleństw pogodowych?

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 27 sierpnia 2018
Z niedzieli na poniedziałek zapowiada się zimna noc, w wielu miejscach poniżej 10 stopni C (przede wszystkim na północnym-wschodzie i kotlinach górskich). W dzień, obecność strefy podwyższonego ciśnienia rozciągającej się od Warmii i Mazur oraz Podlasia przez centrum po Śląsk i zachodnią Małopolskę zapewni nam dużą ilość Słońca. Tutaj ma być niemal bezwietrznie, co spowoduje, że temperatura odczuwalna będzie wyższa od tej, jaką wskażą termometry. Ma ona wynosić od 17-18 stopni C na krańcach południowo-wschodnich, 20-22 stopnie C w głębi kraju do 23-25 stopni C na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i Pomorzu Zachodnim. Nigdzie nie prognozuje się opadów.

Wtorek, 28 sierpnia 2018
We wtorek prognozuje się zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Przelotne i mizerne opady deszczu mogą miejscami pojawić się do południa na zachodzie i wybrzeżu, a po południu słaba konwekcja wytworzy się na terenie województw północnych. W większości kraju to będzie jednak dzień bezdeszczowy i umiarkowanie ciepły – nieco chłodniej ma być na wybrzeżu – 18-19 stopni C, na pozostałym obszarze od 21 do 23 stopni C, najcieplej w Małopolsce, Podkarpaciu i Roztoczu – do 24 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Środa, 29 sierpnia 2018
Kolejna rześka noc z temperaturami poniżej 10 stopni C w przeważającej części kraju. W środę nad Polską znajdzie się centrum wyżu i zrobi się ciepło, a miejscami bardzo ciepło. Temperatury wyniosą do 21-22 stopni C na wybrzeżu wschodnim, w rejonie Zatoki Gdańskiej, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 23-24 stopnie C w głębi kraju do 25-27 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i Pomorzu Zachodnim.

Na zachodzie niebo będzie bezchmurne, na pozostałym obszarze rozwinie się trochę chmur, ale słabe i przelotne opady deszczu mogą wystąpić miejscami w północno-wschodniej części kraju. Na wschodzie i Mazurach będzie jeszcze mocniej wiać wiatr z północnego-zachodu. Na pozostałym obszarze, nastąpi zmiana kierunku wiatru na południowy i wschodni.

Czwartek, 30 sierpnia 2018
W czwartek do Polski dotrze na kilka godzin jeszcze cieplejsza masa powietrza z południa. Na zachodzie w godzinach popołudniowych zacznie się chmurzyć, padać i grzmieć, ale zjawiska nie będą tak intensywne jak w ostatni piątek. Niestety, będzie też wiele miejsc, gdzie deszcz wystąpi w śladowych ilościach lub w ogóle. Za to rozpocznie się ochłodzenie. We wschodniej połowie kraju do wieczora będzie słonecznie i sucho.

Temperatury wyniosą od 21 do 22 stopni C na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej, 23-24 stopni C na wschodzie i północnym wschodzie, 25-27 stopni C w głębi kraju i nawet 28-29 stopni C lokalnie w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, z południa, na zachodzie skręcający na północno-zachodni.

Piątek, 31 sierpnia 2018
W ostatnim dniu sierpnia, deszczowy front chłodny dotrze do dzielnic wschodnich i nad Małopolskę, gdzie prognozuje się opady deszczu przez większość dnia przy temperaturach wynoszących 17-19 stopni C. Na zachodzie kraju, a w ciągu dnia – również na północy i w centrum, po przejściu frontu, niebo zacznie się rozpogadzać i zrobi się przyjemnie – przeważnie od 20 do 22 stopni C.

Weekend, 1-2 września 2018
Pierwszy wrześniowy weekend zapowiada się pod wpływem suchej, wyżowej i ciepłej pogody. Z jednej strony – ostatni przedszkolny weekend ze słoneczną pogodą wielu ucieszy. Z drugiej strony – coraz bardziej przerażająca jest długość tegorocznej suszy na zachodzie. Temperatury będą się wahać w granicach 20-25 stopni C. We wstępnych prognozach – większa część pierwszego tygodnia września zapowiada się słoneczna i bardzo ciepła…

OPTYCZNIE W NIEBO 27.08.2018r. – 02.09.2018r.

Brak istotnych zjawisk astronomicznych.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.