facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 04 lut, 2018
- brak komentarzy
Przewaga suchej, zimnej i słonecznej pogody. Większy śnieg na Pomorzu. Prognoza pogody i optycznie w niebo 05.02.2018r. – 11.02.2018r.

I po styczniu. Zanim IMGW dokona szczegółowego podsumowania pierwszego miesiąca w roku pod kątem temperatury, zachmurzenia i opadów już wiadomo, że w większości kraju zapisał się on pod znakiem wysokich, jak na styczeń wartościach na termometrach i praktycznie bezśnieżnie. W mijającym tygodniu mogliśmy podziwiać drugą pełnię Księżyca w tym samym miesiącu (tzw. niebieską pełnię), ale nie wszędzie ponieważ gdzieniegdzie przeszkadzało zachmurzenie.

Luty to ostatni miesiąc meteorologicznej zimy. Na przestrzeni ostatnich lat bywało, że miesiąc ten przynosił zarówno trzaskające mrozy na poziomie -30 st. C, jak również stosunkowo wysokie temperatury i pierwsze powiewy wiosny. Jak będzie w tym roku? Przynajmniej do połowy miesiąca przeważać będzie raczej zimna i sucha pogoda. Trzeba pamiętać, że luty to jeden z najbardziej suchych miesięcy w roku. Nie powinniśmy się jednak obawiać rekordowych opadów śniegu i syberyjskich mrozów, chociaż spadki temperatury do -18/-20 stopni C będą się zdarzać (nie wszędzie).

Warto jeszcze popatrzeć na sumy opadów mijającego tygodnia. Opady nie były jakieś znaczące, wpisujące się w kanon “rekordowych”. Wyjątkiem jest skrawek Polski południowo-wschodniej, gdzie w ostatnich dniach dosypało solidnie śniegiem, a widoki, które prezentują leśnicy na Facebooku, m.in. z Nadleśnictwa Baligród są bajkowe. Na nizinnych terenach nadal króluje brak śniegu, a szanse, że mocniej zabieli się w najbliższym czasie są liche. Przed nami spokojny, ale w przewadze zimny tydzień. W zamian za “bezpłciowość” pogody, powinno być więcej Słońca, co na pewno się przyda po wielu tygodniach przewagi szarości.

Poniedziałek, 5 lutego 2018
Na początku nowego tygodnia wyż skandynawski, wraz z z niżem rosyjskim będą pompować do nas zimne powietrze z dalekiej północy. Mróz przez całą dobę spodziewany jest niemal wszędzie. Na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, w centrum oraz na Lubelszczyźnie będzie od -6 stopni C do -4 stopni C. Na południu i zachodzie odnotuje się -3/-1 stopień C. Około zera zobaczymy jedynie miejscami na Ziemi Lubuskiej i nad morzem.

Na zachodzie kraju będzie sporo przejaśnień, poza tym przeważać będzie zachmurzenie duże lub całkowite. Ponieważ zimne powietrze napłynie nad Pomorze, spodziewany jest “efekt jeziora”, czyli silna konwekcja z obfitymi opadami śniegu. Spadnie tam lokalnie 5-7 cm śniegu przez 12 godzin. Słabsze opady śniegu wystąpią m.in. w centrum, w Górach Świętokrzyskich, Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i Podlasiu. Wiatr z północy i północnego-wschodu, umiarkowany.

Wtorek, 6 lutego 2018
We wtorek najwięcej chmur, a wraz z nimi prawdopodobieństwo opadów śniegu będzie w województwach północnych, szczególnie w rejonie Zatoki Gdańskiej i Warmii. Nad resztą kraju pogodnie, ale nawet mimo sporej ilości pogodnego nieba będzie zimno, bo maksymalnie od -7/-5 stopni C na Podkarpaciu, południu Małopolski i Suwalszczyźnie, -4/-2 stopnie C w głębi kraju do -1/0 stopni C lokalnie w Wielkopolsce, Kujawach i w rejonie Warszawy. Na południu i zachodzie ma być niemal bezwietrznie, nad resztą kraju wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Środa, 7 lutego 2018
Noc z wtorku na środę będzie lodowata, na znacznym obszarze naszego kraju odnotuje się od -11 do -7 stopni C, a na Roztoczu, Podkarpaciu, południu Małopolski i Kotlinach Sudeckich od -17 do -13 stopni C. W ciągu dnia od -6 stopni C na południowym wschodzie, -3/-1 stopień C w głębi kraju, jedynie w najcieplejszych momentach dnia na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i południu woj. wielkopolskiego temperatura może przekroczyć 0 stopni C, maksymalnie do 2-3 stopni C. Dzień zapowiada się w całym kraju słoneczny.

Czwartek, 8 lutego 2018
Czwartkowy poranek – podobnie jak ten środowy, będzie bardzo zimny. Tym razem najniższe temperatury odnotuje się na północy – od Pomorza po Podlasie od -13 do -10 stopni C, poza tym -9/-6 stopni C, cieplej zacznie się robić na południowym wschodzie, bo tam nad ranem zachmurzy się i  zacznie padać śnieg. W ciągu dnia strefa opadów obejmie również Małopolskę, Śląsk i Lubelszczyznę, ale nie powinny być to duże opady. Nad resztą kraju pogodnie, a na termometrach maksymalnie od -2 do 0 stopni C.

Piątek, 9 lutego 2018
W piątek czeka nas kontynuacja zimowej i suchej pogody. Niewielkie opady śniegu prognozuje się wyłącznie i tylko miejscami na wschodzie. Nad resztą Polski będzie pogodnie, a temperatury będą wyrównane i wyniosą od -3/-2 stopni C na wschodzie i w Małopolsce do 0 stopni C nad morzem. Na zachodzie i południu także temperatury “przez zero”.

Weekend, 10-11 lutego 2018
Koniec tygodnia nie przyniesie większych zmian w pogodzie, chociaż nad rejony północno-zachodnie napłynie łagodniejsze powietrze, zachmurzy się i tam będzie można mówić o odwilży ponieważ temperatury przejdą na plus, tj. do 2-3 stopni C. Nad resztą kraju przez całą dobę mróz i gdzieniegdzie przelotnie i w niewielkich ilościach spadnie śnieg. Czyli czeka nas spokojny i zimny tydzień. Plusem jest większa ilość Słońca. Minusem – brak pokrywy śnieżnej na znacznym obszarze kraju, co na pewno nie jest korzystne dla roślin.

Mapki z sumami opadów: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

OPTYCZNIE W NIEBO 05.02.2018r. – 11.02.2018r.

07.02.2018r. – godz. 16:54 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

07.02.2018r. – godz. 22:57 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 4°08`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.