facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 paź, 2022
- brak komentarzy
Przewaga wyżowej pogody, liczne poranne mgły oraz przymrozki. Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.10.2022r. – 16.10.2022r.

Przewaga wyżowej pogody, liczne poranne mgły oraz przymrozki.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.10.2022r. – 16.10.2022r.

(1) CZTERNASTY KBW 2022

Pogodowe informacje rozpoczynam od ostatniego w tym roku Klimatycznego Bilansu Wodnego 2022, który ze wszystkich tegorocznych okazuje się najlepszy, tzn. wskazuje na najmniejszy deficyt wody w glebie na upraw. W czternastym okresie raportowania tj. od 1 sierpnia do 30 września 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -16 mm. W rozpatrywanym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 20 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 VII – 20 IX).

Największy deficyt wody notowano na terenie wschodniej części Pojezierza Mazurskiego oraz na Pobrzeżu Słowińskim, od -120 do -139 mm. Jednakże tej wielkości niedobory wody nie przekroczyły wartości krytycznych (20% obniżenia plonów) wśród monitorowanych upraw. Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od 0 do -119 mm, a w niektórych miejscach notowano nawet dodatnie wartości KBW. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w czternastym okresie raportowania, nie stwierdzamy wystąpienia suszy rolniczej na terytorium Polski.

♦ Źródło i więcej na ten temat: https://susza.iung.pulawy.pl/

(2) TEMPERATURY

Mijający tydzień upłynął nam przy całkiem przyjemnych temperaturach maksymalnych. Najzimniejszy był początek tygodnia, kiedy maksymalnie notowano 14-16 stopni C.

W środkowej części tygodnia zrobiło się ciepło, na zachodzie kraju temperatury przekroczyły 20 stopni C. Najchłodniejszy pozostawał wschód kraju z temperaturami dobijającymi do 15-16 stopni C. Zimniejsze były góry i częściowo regiony północne.

Niektóre noce przyniosły silne spadki temperatury do kilku stopni ciepła, ale lokalnie ich wartości obniżały się do 0 stopni C, a przy gruncie pojawiły się niewielkie przymrozki.

Koniec tygodnia to wyrównane i przyjemne temperatury na terenie całego kraju. Ciut chłodniejsza okazała się północ.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL

(3) OPADY

Najwięcej opadów notowano na początku tygodnia, zwłaszcza w wąskim pasie na północy kraju oraz miejscami na południu i w centrum.

Następne dni to przewaga suchej wyżowej pogody i brak opadów lub ich bardzo niewielkie sumy, które zanotowano tylko lokalnie.

Także koniec tygodnia nie przyniósł istotnych zmian w sumach opadów, ale przez Polskę zaczął wędrować front atmosferyczny (znacznie szybciej niż wynikało to z prognoz sprzed tygodnia, według których front miał przejść w niedzielę lub w poniedziałek).

Większe sumy opadów odnotowano tylko lokalnie, jednak w skali całego kraju było ich bardzo niewiele. Przed nami kontynuacja przewagi wyżowej pogody, ale opady też się pojawią, chociaż przeważnie o charakterze przelotnym, a ich sumy będą niewielkie. Wystąpią też mgły i przymrozki.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 10 października 2022

Na początku nowego tygodnia Polska pozostanie pod wpływem wyżu, którego centrum przesunie się za naszą wschodnią granicę. Dzięki temu zaczną napływać cieplejsze i suche masy powietrza z południa. O poranku we wschodniej części kraju oraz w miejscami w centrum i Małopolsce w wielu miejscach utworzą się mgły i niskie chmury, które mogą się utrzymywać przez kilka godzin. Przed południem mgły ustąpią, chmury odparują i zrobi się słonecznie.

Na pozostałym obszarze kraju będzie pogodnie, ale na zachodzie już od rana będą formować się chmury piętra wysokiego, a na Ziemi Lubuskiej oraz w zachodniej części Wielkopolskiego i Dolnego Śląska pojawią się również chmury piętra średniego, jednak nie przyniosą one żadnych opadów. Po południu chmury piętra średniego i wysokiego pojawią się również na Pomorzu, Kujawach, w centrum i na Śląsku. Za to więcej słonecznych chwil niż przed południem będzie na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku.

Po zimnym poranku, z przymrozkami na wschodzie i południu, w ciągu dnia będzie umiarkowanie ciepło – od 14-15 stopni C na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz Pomorzu, 16-18 stopni C na przeważającym obszarze kraju, do 19-20 stopni C miejscami na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr tylko w rejonie Krakowa słaby, poza tym umiarkowany, na północy, w centrum oraz w woj. dolnośląskim chwilami silniejszy, południowy i południowo-wschodni.

Wtorek, 11 października 2022

W nocy z poniedziałku na wtorek z zachodu na wschód przez Polskę będzie przemieszczał się mało aktywny front atmosferyczny, który tylko lokalnie przyniesie opady deszczu. We wtorek w ciągu dnia od zachodu, Polska zacznie dostawać się pod wpływ kolejnego wyżu, natomiast z północnego-zachodu napłyną chłodniejsze masy polarnomorskie.

Deszcz początkowo może padać jeszcze lokalnie na wschodzie i w Małopolsce. O poranku będzie cieplej niż minionej nocy, a w ciągu dnia prognozuje się od 13-14 stopni C na Pomorzu, Żuławach i 15-16 stopni C w głębi kraju do 17-18 stopni C na Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich oraz Małopolsce. Wiatr umiarkowany, na Pomorzu chwilami silniejszy, na wybrzeżu porywisty, do 50-60 km/godz., zachodni i północno-zachodni.

Środa, 12 października 2022

Noc z wtorku na środę będzie mglista, a nad Polską znajdzie się centrum wyżu. W wielu regionach ponownie wystąpią przymrozki, zwłaszcza na południu oraz w centrum. W ciągu dnia pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia, jednak nie wszędzie, ponieważ będą takie miejsca, gdzie mgły wygenerują niskie chmury, które mogą utrzymywać się przez większość dnia. Na północy Polski mogą wystąpić słabe przelotne opady deszczu.

Temperatura maksymalna wyniesie 10-11 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 12-14 stopni C odnotuje się na przeważającym obszarze kraju, tylko lokalnie na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej może być około 15 stopni C. Wiatr słaby, w północnej i zachodniej części kraju umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Czwartek, 13 października 2022

Czwartkowy poranek przyniesie kontynuację jesiennych mgieł, a na zachodzie, Pomorzu, w centrum oraz miejscami na południu temperatura może spaść do około 0 stopni C, przy gruncie odnotuje się niewielkie przymrozki. W ciągu dnia bez większych zmian – mgły ponownie pozostawią po sobie większe zachmurzenie, chociaż chwil ze Słońcem również nie zabraknie.

Na termometrach bez istotnych zmian – na wschodzie, Warmii i Mazurach oraz Pomorzu Gdańskim najchłodniej – na poziomie 10-12 stopni C, 13-14 stopni C odnotuje się na Pomorzu, Kujawach, w centrum, Małopolsce i na Podkarpaciu do 15-16 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w Wielkopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie i Warmii północno-zachodni i zachodni, na zachodzie i Opolszczyźnie południowo-wschodni.

Piątek, 14 października 2022

Na piątek prognozowane są zmiany w pogodzie, ponieważ za sprawą niżu znad Niemiec zwiększy się prędkość południowego wiatru, który szybko rozproszy poranne mgły. Wzrośnie też zachmurzenie we wschodnich regionach kraju oraz na Warmii i tam temperatury będą najniższe – na poziomie 10-12 stopni C. Natomiast na zachodzie i południu, gdzie przed nadciągającym frontem zacznie napływać ciepłe powietrze z południa, temperatura wzrośnie do 18-20 stopni C.

Weekend, 15-16 października 2022

W nocy z piątku na sobotę z zachodu na wschód będzie przechodził front atmosferyczny, który przyniesie opady deszczu, dlatego na wschodzie przez większość dnia ma przeważać pochmurna i deszczowa pogoda. Po przejściu frontu aura zacznie się stabilizować. W niedzielę opady ustąpią, tylko na wschodzie mogą jeszcze występować lokalne przelotne opady deszczu. Temperatura na przeważającym obszarze będzie oscylować na poziomie od 14 do 17 stopni C, na południu w niedzielę ma być 18-19 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie zachodni.

OPTYCZNIE W NIEBO 10.10.2022r. – 16.10.2022r.

12.10.2022r. – godz. 08:20 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 0°47`;

15.10.2022r. – godz. 06:11 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 3°36`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.