facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 02 maj, 2021
- 2 komentarze
Przewaga zmiennej, chłodnej pogody z opadami deszczu i lokalnymi burzami. Niektóre poranki z przymrozkami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 03.05.2021r. – 09.05.2021r.

Przewaga zmiennej, chłodnej pogody z opadami deszczu i lokalnymi burzami. Niektóre poranki z przymrozkami.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 03.05.2021r. – 09.05.2021r.

Zakończył się najzimniejszy od 24 lat kwiecień. Podsumuję go w połowie miesiąca, po opublikowaniu oficjalnych danych przez IMGW. Majówka kontynuuje pogodowy trend bardzo dynamicznej aury. Aktywny niż z systemem frontów atmosferycznych (ciepłym, zimnym i zokludowanym) przyniósł ulewy, silny wiatr i spadek temperatury na przeważającym obszarze kraju ( Mapa_radarowa_Polski_godz._10_50 ). Z kolei na wschodzie i południowym wschodzie, gdzie niż zaciągnął ciepłe powietrze, temperatura wzrosła, ale pojawiły się groźne burze i porywy wiatru, prawdopodobnie odnotowano też przejście trąby powietrznej.

Stosunkowo najspokojniej było na północy i północnym zachodzie kraju. Obecnie niż opuszcza Polskę, pogoda stabilizuje się, ale na krótko, bowiem od zachodu wkraczają kolejne, wilgotne masy powietrza, które przynoszą opady deszczu i także jutro będą wpływać na pogodę w kraju, zwłaszcza w zachodniej połowie. W Internecie mamy coraz więcej pytań o pogodę – przeważają te dotyczące stabilizacji aury i znacznego ocieplenia – kiedy one nadejdą? Wszystko wskazuje na to, że przed nami ostatni, tak chłodny i zmienny tydzień w pogodzie.

Jednak prognozy pogody w dłuższym terminie wskazują, że wprawdzie przed połową maja znacznie się ociepli, to będziemy mieć do czynienia z częstymi i lokalnie groźnymi burzami, które będą kotłować się w ciepłych i wilgotnych masach powietrza. Ponieważ są to prognozy z pogranicza “fusów”, mogą się sprawdzić lub nie i dopiero za tydzień, półtora będzie można ocenić rzeczywiste prawdopodobieństwo ich ziszczenia się.  

Warto też zapoznać się z bardzo ciekawym artykułem gospodarzy Meteomodelu ( https://blog.meteomodel.pl/historycznie-majowka-2/ ) o przebiegu pogody podczas majówki w minionych latach. Okazuje się, że można spodziewać się zarówno opadów śniegu i zimnicy, jak i 30 stopni C w pełnym Słońcu przy bezchmurnym niebie. Tegoroczna majówka na pewno zapisze się w kategorii tych zimnych, ale daleko jej do rekordowo zimnych.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 3 maja 2021

Na początku nowego tygodnia pogoda zacznie się stabilizować, przede wszystkim na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie za sprawą klina wyżowego znad północnych Włoch powinno być w tych regionach pogodnie, sucho i najcieplej – w przedziale od 11 do 13 stopni, C na Roztoczu 14 stopni C. Nad resztą kraju przeważać będzie duże zachmurzenie, ale na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, w centrum, na Mazowszu i Lubelszczyźnie można liczyć na przejaśnienia.

Jednak w wymienionych regionach nastąpi wzrost energii chwiejności termodynamicznej do 100-200 J/kg i już od samego rana powstawać będą komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu a także gradu, ponieważ izoterma 0 st. C spadnie do zaledwie 1000-1200 m n.p.m. Do południa opady deszczu, a rano deszczu ze śniegiem możliwe są na Podlasiu i Warmii. Później opady zanikną, ale wciąż będzie przeważać tam pochmurna pogoda.

Najchłodniejszy poniedziałek będzie na północnym wschodzie kraju, gdzie odnotuje się zaledwie 7-8 stopni C, poza tym będzie od 9 do 11 stopni C. W regionach południowych, centralnych, wschodnich oraz na zachodzie wciąż będą dawać się we znaki silniejsze, porywiste podmuchy wiatru z kierunków zachodnich, do 60 km/godz. Na północy kraju wiatr będzie słabszy, ale z północnego-zachodu.

Wtorek, 4 maja 2021

We wtorek czeka nas bardzo zimny poranek. Niestety w wielu miejscach wystąpią przygruntowe przymrozki. Lokalnie na pojezierzach czy południu kraju ujemną temperaturę odnotuje się nawet na wysokości 2 metrów nad gruntem. W ciągu dnia zdecydowanie się ociepli, ponieważ niż znad Morza Północnego zacznie zaciągać łagodniejsze powietrze z południa. Po południu odnotuje się od 12-14 stopni C na północy i Ziemi Lubuskiej oraz 15-16 stopni C w głębi kraju do 18-20 stopni C na Śląsku i w Małopolsce.

Jednak temperatura odczuwalna będzie niższa, ponieważ wystąpią silniejsze podmuchy wiatru z południa, na zachodzie osiągać będą ponad 60 km/godz. Początek dnia będzie pogodny, ale w godzinach południowych nad Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie, zachodnią część Wielkopolski i Dolny Śląsk dotrze chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu. Tych opadów będzie przybywać w drugiej części dnia zarówno na północy, jak i zachodzie naszego kraju. Pogodnie przez cały dzień będzie w Małopolsce, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich oraz wschodnich krańcach Polski.

Środa, 5 maja 2021

W środę z zachodu na wschód nad Polską będzie przemieszczał się kolejny front atmosferyczny. Praktycznie w całym kraju przyniesie on opady deszczu, a na wschodzie i w Małopolsce również burze. Na zachodzie i Pomorzu, gdzie front przejdzie najszybciej odnotuje się maksymalnie w przedziale 10-12 stopni C. Najcieplej, w przedziale 18-20 stopni C będzie na Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, podczas burz porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Czwartek, 6 maja 2021

Czwartkowy poranek w większości kraju będzie przeważnie pogodny, ale rześki, a przy zalegającej zimniejszej masie powietrza ponownie mogą wystąpić przymrozki, przede wszystkim w regionach podgórskich. W ciągu dnia dostaniemy się pod wpływ układu podwyższonego ciśnienia, który przyniesie nam więcej pogodnych chwil, a przelotne i niewielkie opady deszczu mogą wystąpić głównie na północy.

Na termometrach odnotuje się od 10-12 stopni C na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podlasiu do 13-15 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Najcieplej będzie na południu kraju, lokalnie do 16-17 stopni C. Na północy kraju wzrośnie prędkość wiatru, na pozostałym obszarze kraju będzie on słaby i umiarkowany.

Piątek, 7 maja 2021

Przed weekendem czeka nas kontynuacja dynamicznej i zmiennej pogody. Nad Polskę nasuną się kolejne fronty atmosferyczne z opadami deszczu i lokalnymi burzami, ale na dłuższe chwile ze Słońcem też będzie można liczyć.  Na termometrach odnotuje się od 10-12 stopni C w województwach północnych do 14-16 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Najcieplej – do 19-20 stopni C będzie na południowym wschodzie.

Weekend, 8-9 maja 2021

Coraz więcej odsłon modeli wskazuje, że w drugi weekend maja rozpocznie się duże przebudowanie sytuacji barycznej w Europie. Nad wschodnim Atlantykiem i okolicami Wysp Brytyjskich zakotwiczy się niż, z kolei w naszym kierunku znad Basenu Morza Śródziemnego rozbuduje się wyż. To sprawi, że pogoda szybko zacznie ulegać stabilizacji, a ponadto zaczną w naszym kierunku płynąć zdecydowanie cieplejsze masy powietrza.

Sobota będzie jeszcze rześka, z temperaturami na poziomie od około 10 stopni C na północnym wschodzie do 15-16 stopni C na pozostałym obszarze kraju (chłodniej o kilka stopni nad morzem). Natomiast w niedzielę na termometrach zobaczymy już 20 stopni C, a lokalnie nawet o kilka stopni więcej. Jednak ma to być tylko łagodny wstęp do gwałtownego ocieplenia po 10 maja, kiedy temperatury mają zbliżyć się do 30 stopni C. Czyli raptowne przejście do letniej aury jest bardzo prawdopodobne.

OPTYCZNIE W NIEBO 03.05.2021r. – 09.05.2021r.

03.05.2021r. – godz. 21:08 – koniunkcja – Księżyc i Saturn w odległości 4°03`;

03.05.2021r. – godz. 21:50 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

05/06.05.2021r. – maksimum meteorów z roju eta Akwarydy (ZHR:60);

05.05.2021r. – godz. 02:06 – koniunkcja – Księżyc i Jowisz w odległości 4°21`;

06.05.2021r. – godz. 23:17 – koniunkcja – Księżyc i Neptun w odległości 4°02`.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //08 maj 2021

  Witam serdecznie Towarzysza Pawła:)
  My tutaj z Towarzyszami zachodzimy w głowę co wyście tam naobiecywali Towarzyszce Zimie, że za nic nie chce nas opuścić:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  • Paweł Lenart //10 maj 2021

   No właśnie nas opuściła, ale faktycznie, wyjątkowo dobrze jej u nas było w tym sezonie. 😉