Aktualności Las Perły dendroflory Z życia wzięte

Rekordowe daglezje zielone w obiektywie Pana Piotra Gacha.

Rekordowe daglezje zielone w obiektywie Pana Piotra Gacha.

(artykuł poprawiony w dniu 04.12.2019 r.) W ostatnich dniach, Pan Piotr Gach odwiedził rekordowe na wysokość daglezje zielone rosnące w paśmie góry Klimczok, dokładnie – na stokach Klimczoka i Magury na zboczu nachylonym na południe w stronę doliny Żylicy w Beskidzie Śląskim (województwo śląskie). Dzięki uprzejmości Pana Piotra, mam przyjemność i zaszczyt podzielić się Jego zdjęciami rekordowych drzew. Daglezje te są naprawdę imponujące i unikatowe zarówno w skali krajowej, jak i europejskiej. Pan Piotr w kilku zdaniach opisał zdjęcia i swoje wrażenia z wizyty u Ich Wysokości Daglezji Zielonych. ;))

Na początku trasy dominują oczywiście buki. W końcu jesteśmy w buczynie karpackiej.

Rekordowa daglezja mierzy 57.3m; to ta trzecia od lewej. Jest to najwyższe znane obecnie drzewo w Polsce, do momentu odkrycia tego zbiorowiska aż o 5.5m przewyższające dotychczasowych rekordzistów!

Walczące z daglezjami o światło buki są na straconej pozycji, ale, jak widać, i tak mocno się starają wykształcając bardzo długi i regularny pień.

Ten niewielki daglezjowy drzewostan liczy ok. 40-50 osobników. Większość z nich mieści się prawdopodobnie w przedziale 45-50m, a co najmniej 5 drzew przekracza 50m wysokości!

Obok wysokości, duże wrażenie robi niezwykle gruba i głęboko spękana, rudobrązowa kora daglezji.

Po prawej stronie gospodarze i władcy tych lasów – jodła i buk. Jodła jest uważana za najwyższe rodzime drzewo Europy. Jednak nawet ona musi ustąpić pochodzącej z Ameryki Północnej daglezji zielonej.

Niezwykłe jest to miejsce, w którym tak wiele drzew strzela w niebo ok. 50m (i wyższymi) strzałami.

A to Autor zdjęć – Pan Piotr Gach przy Jej Wysokości Rekordowej Daglezji Zielonej. ;))

Ta daglezja pomimo, że rośnie stosunkowo wysoko, osiągnęła 53m wysokości. Swoim pięknym, regularnym pokrojem to właśnie ona wywarła na mnie największe wrażenie.

Panie Piotrze – jeszcze raz serdecznie dziękuję za wspaniałe zdjęcia fenomenalnych drzew! ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.