Mokradłom jest dedykowany rok 2016 w Biebrzańskim Parku Narodowym, który chroni znane i cenne obszary podmokłe. Park przygotował imprezy edukacyjne o znaczeniu mokradeł, realizuje też projekty, których efektem ma być lepsze wykorzystanie wody w środowisku.
Bagna Biebrzańskie należą do najbardziej znanych w Europie i na świecie. Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym. Park w 1995 roku został wpisany na tzw. LISTĘ MIĘDZYNARODOWEJ KONWENCJI RAMSAR O OCHRONIE OBSZARÓW WODNO-BŁOTNYCH.
Co roku, w rocznicę tej konwencji, 2 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Obszary podmokłe, choć często niedoceniane i traktowane wręcz jako nieużytki, mają kluczowe znaczenie dla życia na naszej planecie i mają fundamentalne znaczenie dla człowieka i jego działalności. Torfowiska zatrzymują wodę, prze co zapobiegają powodziom i suszom. Poza tym przyczyniają się także do oczyszczania wody – podkreśla w przesłanej PAP informacji dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Roman Skąpski. Dodaje, że mokradła magazynują również więcej dwutlenku węgla niż lasy.
Według danych Biebrzańskiego Parku Narodowego, obszary podmokłe stanowią w Polsce 14 procent powierzchni kraju.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl