facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 sie, 2017
- brak komentarzy
Różne oblicza lata (od umiarkowanie ciepłego do gorącego). Burze od połowy tygodnia. Miejscami mogą być silne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.08.2017r. – 20.08.2017r.

Za nami niewątpliwie najgroźniejszy incydent burzowy w tym roku, jak i na przestrzeni ostatnich lat. Nawet słynny, mezoskalowy układ konwekcyjny z dnia 19 lipca 2015 roku i wieczorne superkomórki burzowe nie spowodowały tylu zniszczeń, co układ z 11 sierpnia 2017 roku. Prędkość wiatru, jaką odnotowano oficjalnie w Elblągu (152 km/h) jest nowym rekordem dla nizinnego terenu Polski w okresie letnim. Prawdopodobnie był to moment kulminacyjny tegorocznego sezonu burzowego. “Prawdopodobnie” wynika stąd, że przez kilka tygodni mogą jeszcze zaistnieć warunki do powstania równie groźnego systemu.

Na ten rok wystarczy. Mam nadzieję, że pogoda już rozpocznie długo oczekiwaną stabilizację i nie uraczy nas aż tak gwałtownymi zjawiskami. W nadchodzącym tygodniu burze ponownie o sobie przypomną, ale nie powinny być one już tak groźne. Niemniej, śledzenie na bieżąco ostrzeżeń i map radarowych powinno być niezbędną czynnością każdego dnia. Do połowy tygodnia zapowiada się bardzo spokojna pogoda. Burze wrócą od środy. Ponownie nastąpi podział termiczny kraju na – ogólnie mówiąc – chłodniejszą północ i zachód oraz cieplejszy (miejscami gorący) wschód i południe.

Poniedziałek, 14 sierpnia 2017
Na początku tygodnia pogoda będzie przede wszystkim stabilna. Dokładnie nad Pomorzem znajdzie się centrum suchego, rozległego układu wyżowego, dlatego nigdzie nie będzie padać, co prawda w chłodniejszej masie powietrza polarnomorskiego rozwinie się trochę chmur, ale słońce będzie zdecydowanie dominować na niebie. Wiatr na zachodzie słaby, na pozostałym obszarze okresami umiarkowany, północny i północno-zachodni. Temperatura maksymalna od 18-20 stopni C nad samym morzem do 22-24 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i Roztoczu.

Wtorek, 15 sierpnia 2017
W święto NMP centrum wyżu przesunie się nad Litwę. Wiatr skręci na południowo-wschodni, zasysając ponownie suchą i cieplejszą masę powietrza. Przez cały dzień nigdzie nie będzie padać, dominować ma niewielkie zachmurzenie, a temperatura pójdzie do góry i wyniesie – od 21-22 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej, Warmii i Podlasiu, 23-25 stopni C na Pomorzu, Kujawach, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu do 26-28 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Małopolsce.

Środa, 16 sierpnia 2017
W środę wrócą burze do zachodniej połowy kraju i nie powinny być aż tak gwałtowne jak w ostatnich dniach. Wschód, czyli Podlasie, Mazowsze, środkowa i wschodnia Warmia, Lubelszczyzna, Podkarpacie, Góry Świętokrzyskie i Małopolska powinny pozostać suche do końca dnia. Najgoręcej na Górnym Śląsku, w Małopolsce i Ziemi Łódzkiej – tam ok. 30 stopni C, na wschodzie i Warmii 27-29 stopni C, na Pomorzu i zachodzie, gdzie front będzie przechodził w ciągu dnia chłodniej, przeważnie od 21 do 25 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, do 60-70 km/h, południowy skręcający na północno-zachodni.

Czwartek, 17 sierpnia 2017
W czwartek burze ponownie dadzą się we znaki na Śląsku, częściowo w Małopolsce, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Podczas burz prognozowane są intensywne opady do 20-30 mm i silny wiatr do 80 km/h. Z kolei na północy i wschodzie powinno być dość pogodnie i sucho. Temperatura od 20-23 stopni C na Pomorzu, Warmii, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku do 28-30 stopni C na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, częściowo Mazowszu, w Małopolsce oraz na Górnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, w burzach porywisty, południowo-zachodni.

Piątek, 18 sierpnia 2017
Na chwilę obecną w prognozach pogody widać groźniejsze burze, które mają się skoncentrować ponownie w zachodniej połowie kraju, a wschód powinien być spokojny. Od Podlasia po Małopolskę i Podkarpacie około 28-31 stopni C, na zachodzie i Pomorzu wciąż 22-25 stopni C. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni. Mam nadzieję, że nie będzie powtórki z “rozrywki” 11 sierpnia. Gdyby okazało się, że szykuje się istotne zagrożenie, na pewno zrobię o tym odrębny wpis.

 

Weekend, 19-20 sierpnia 2017
Sobota będzie kontynuacją niebezpiecznej pogody na zachodzie i południowym-zachodzie kraju. Nadal istnieje groźba dosyć niebezpiecznych burz z silnym wiatrem i ulewnymi opadu deszczu, miejscami z gradem. Temperatury wciąż mocno zróżnicowane – regiony zachodnie i wybrzeże z temperaturami około 20-23 stopni C, a na wschodzie, zwłaszcza w sobotę, wciąż 30 stopni C. W niedzielę powinno być już zdecydowania spokojniej. Nieliczne i spokojniejsze burze wystąpią miejscami na krańcach zachodnich i południowo-zachodnich. Temperatury bardziej wyrównane – od 24-29 stopni na północy, przez 27-28 stopni C w środkowej części kraju do 28-30 stopni C na południu.

OPTYCZNIE W NIEBO 14.08.2017r. – 20.08.2017r.

15.08.2017r. – godz. 01:14 – faza Księżyca – ostatnia kwadra,

19.08.2017r. – godz. 04:04 – Koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 2°15`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.