facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 lut, 2020
- 3 komentarze
Rozpoczęło się głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2020. Polskę reprezentuje czarny bez z Rzeszowa.

Rozpoczęło się głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2020. Polskę reprezentuje czarny bez z Rzeszowa.

fot. Klub Gaja

Już od 1 lutego można zagłosować na polskie drzewo w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2020. W tym roku naszym kandydatem do tego zaszczytnego tytułu jest niezwykły cud natury – Czarny Bez z Rzeszowa, który przyjął rzadko spotykaną formę drzewiastą. Ten 200-letni okaz rośnie na skwerze pomiędzy blokami w samym centrum miasta i jest prawdopodobnie pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Drzewo zwyciężyło w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2019, organizowanego przez Klub Gaja, zapewniając sobie tym samy udział w europejskim konkursie. Głosowanie potrwa przez cały luty na https://www.treeoftheyear.org/vote Zapraszamy do udziału!

fot. Klub Gaja

„Czarny Bez został zgłoszony do konkursu przez mieszkankę Rzeszowa, która tak jak i inni zachwyciła się niezwykłą urodą i formą bzu, który zwykle ma postać krzewiastą. A tu mamy piękne drzewo, którego cała korona wiosną pokryta jest białymi kwiatami. Z kolei jesienią pojawiają się na nim kiście czarnych jagód, które stanowią bogatą stołówkę dla ptaków. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że ono zawsze tu rosło i nie wyobrażają sobie, że mogłoby być inaczej”–  mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku w Polsce.

fot. Klub Gaja

Drzewo bzu czarnego w Rzeszowie jest unikatem pod każdym względem – biorąc pod uwagę jego wiek,  grubość pnia, rozpiętość korony, urodę kwiatów i owoców, a także niezwykły mikroklimat  jaki tworzy szczególnie w okresie kwitnienia. Jest majestatyczne i zarazem bardzo skromne. Człowiek  mając świadomość,  że bez czarny to zazwyczaj krzew stojąc pod naszym drzewem nabiera pokory.  W moim przekonaniu zasługuje ono również na imię, które oddawałoby jego urodę, siłę i historię. Myślę, że najlepszym  byłoby  staropolskie imię Bronisław. Zachęcam wszystkich kochających przyrodę i naturę do głosowania w europejskim konkursie na Bez Czarny z Rzeszowa” – dodaje Halina Sikora, mieszkanka miasta, która zgłosiła drzewo do konkursu.

W tegorocznej edycji Europejskiego Drzewa Roku 2020 bierze udział 16. drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. To piękne, historyczne i często unikatowe okazy. Wśród konkurentów naszego polskiego drzewa znalazł się m.in. 1000-letni kasztan jadalny z Portugalii, który jest jednym z największych w tym kraju, a także ponad 200-letni okazały miłorząb z Chorwacji. Rosję reprezentuje samotna topola posadzona przez mnicha buddyjskiego na stepach Kałmucji. Codziennie przybywają do niej ludzie by się pomodlić, pomedytować, bądź po prostu dotknąć drzewa. W Republice Czeskiej mamy z kolei  350-letnią sosnę rosnącą na skalistym cyplu, która jest pamiątka po wsi zalanej podczas budowy zapory. Więcej historii i zdjęć drzew biorących udział w konkursie znajdziemy na stronie plebiscytu www.treeoftheyear.org

Najciekawsze drzewo w Europie w roku 2020 wybierać będziemy do końca lutego. Ostatni tydzień konkursu jest utajniony, a zwycięzcę poznamy już 17 marca podczas gali rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Europejski konkurs został zapoczątkowany 10 lat temu. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli .W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce organizatorem konkurs Drzewo Roku  jest  Klub Gaja. W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.

Źródło: https://www.klubgaja.pl/news/1166

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //09 lut 2020

  Witajcie Towarzyszu
  Oj coś mi się wydaje, że Towarzyszom z Małopolskiego Komitetu Partii należy się żółta kartka. Marne póki co te wyniki. Wspomożemy oczywiście Towarzyszy ale czy w tym Rzeszowie mieszka 3 tys. osób?! NO chyba troszkę więcej:)
  No nic dopóki piłka w grze etc.
  Pozdrawiam serdecznie:)
  Ps.
  Paweł wracając do tematu poczty. Nie otrzymuję w dalszym ciągu powiadomień o nowych wpisach na Twoim blogu. Dlaczego nie mam pojęcia. A co do komentarzy to ewidentnie jest to wina przeglądarki. Kiedy korzystam z Internet Eksploer to tzw Pan Pikuś. Natomiast z Google Chrome lub Firefoxa nie ma żadnych problemów.
  Pozdrawiam

  • Paweł Lenart //13 lut 2020

   Widząc obecne wyniki, to czarny bez raczej musi powalczyć o to, żeby nie zająć ostatniego miejsca. Cóż, gdyby było głosowanie za otwarciem nowego Mc Donalda to pewnie głosów byłoby setki tysięcy. Ludzi interesują bardziej wycinki drzew, a zwłaszcza takie, które można dobrze spieniężyć.

  • Paweł Lenart //13 lut 2020

   Wojtek, pozostaje mi zresetować Ci konto, a Ty zarejestrujesz się ponownie. Ani ja, ani informatyk nie wiemy, o co chodzi. To chyba jakieś wewnętrzne, systemowe uprzedzenia partyjne. ;))