facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 lut, 2024
- one comment
Rozpoczęło się głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2024. Zagłosuj na wojsławickiego buka Serce Ogrodu!

Rozpoczęło się głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2024.

Zagłosuj na wojsławickiego buka Serce Ogrodu!

Fot. Bożka Piotrowska vel Zielona Bombonierka

Już od północy możemy wybierać najciekawsze drzewo 2024 roku w Europie. W organizowanym po raz czternasty konkursie European Tree of the Year bierze udział piętnaście drzew z całego kontynentu, które zwyciężyły w konkursach krajowych. Polskę w tym roku reprezentować będzie 200-letni Buk Serce Ogrodu rosnący w Arboretum Wojsławice – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Drzewo zwyciężyło w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2023 organizowanego przez Klubu Gaja. O tym, które drzewo wygra, zadecydują internauci. Zapraszam i gorąco zachęcam do głosowania na https://www.treeoftheyear.org/vote

Fot. Tomasz Nowak

W tym roku plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku potrwa od 1 lutego (godz. 0.00)  do 22 lutego (godz. 16.00) na stronie treeoftheyear.org/vote i będzie się odbywać tylko w języku angielskim. Podczas głosowania wybieramy dwa drzewa spośród 15 finalistów. Każdy może zagłosować tylko jeden raz ze swojego adresu e-mail. Głosowanie przez cały czas będzie tajne i nie będziemy widzieli ile głosów mają poszczególne drzewa. W dniach 8 i 15 lutego zostaną podane cząstkowe wyniki głosowania. Zwycięzcę poznamy już 20 marca podczas ceremonii rozdania statuetek Drzewa Roku 2024 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Fot. Bożka Piotrowska vel Zielona Bombonierka

Wszystkie drzewa biorące udział w konkursie mają swoje numery. Polskie drzewo Buk Serce Ogrodu – The Heart of the Garden otrzymało nr 8 – COMPETITION NUMBER 8

Serce Ogrodu (Heart of the Garden) to 200-letni buk pospolity w odmianie czerwonolistnej (Fagus sylvatica) ‘Atropunicea’ rosnący w Arboretum w Wojsławicach (gm. Niemcza, woj. dolnośląskie). Drzewo zwyciężyło w 2023 roku w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku, otrzymując 6643 głosy internautów i tym samym zapewniło sobie start w tegorocznym konkursie europejskim.

Fot. Bożka Piotrowska vel Zielona Bombonierka

Ten niezwykły buk jest jednym z bardziej rozpoznawalnych drzew rosnących w Arboretum Wojsławice. Został posadzony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku, gdy właścicielem parku był ród von Pritwitz. Jako podkładki do szczepienia użyto rosnącego szybciej zielonolistnego buka pospolitego (Fagus sylvatica), natomiast cześć szlachetną stanowi rosnąca wolniej, czerwonolistna odmiana ‘Atropunicea’. Historia buka jest także nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb. To za jego sprawą powstało Arboretum, a niewielki park zyskał sławę.

Fot. Tomasz Nowak

Drzewo imponuje majestatem i intryguje nietypowo uformowanym, zgrubiałym pniem i szeroko rozpostartymi konarami. Jego liście w trakcie rozwoju zmieniają barwę – wiosną są ciemnopurpurowe, latem rudozielone, a jesienią żółtopomarańczowe. W cieniu jego wielkiej korony nadal spotykają się pasjonaci – tak jak 100, czy 200 lat temu – zjednoczeni podziwem dla Natury. Za sprawą swej popularności buk znalazł się również na wielu pamiątkach promujących to miejsce i w mediach.

Wśród kontrkandydatów polskiego drzewa do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2024 znalazło się 14 ulubionych przez lokalne społeczności drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Wszystkie je łączą niezwykłe historie i fakt, że są ważną częścią lokalnego życia i dumą mieszkańców.

ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO – NR 8 The Heart of the Garden >>>

Polskie drzewa mają już swoje osiągnięcia w tym corocznym europejskim plebiscycie. W 2017 roku zwycięzcą konkursu został Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, w 2022 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej, a 2023 roku Dąb Fabrykant z Łodzi.

Źródło: Klub Gaja

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //08 lut 2024

  Witam Towarzysza Pawła
  Ale w tym roku łobuzy zrobili grandę. Żeby nie było historii drzew i w ogóle tekstów po polsku. Granda i tyle! No nic to Coś takiego rzecz jasna nie zwalnia od ostrej mobilizacji w nas ych szeregach, chociaż że względu na absencję w pracy będę miał kłopot z organizacją kolektywu. Ale zrobię co się da. Dzisiaj sprawdziłem wyniki. Póki co jesteśmy na drugim miejscu że znikomą stratą do lidera. Jakiegoś Żabojada. Ale przynajmniej na razie zainteresowanie jest bardzo małe. Czyli do głosowania Towarzyszu!
  Serdecznie pozdrawiam