facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 sty, 2017
- brak komentarzy
Ruszył projekt poświęcony wspomnieniom o „Powodzi Tysiąclecia”.

„Dolny Śląsk. Pamiętamy powódź” – to nazwa projektu poświęconego zbieraniu wspomnień o powodzi, która nawiedziła Wrocław i wiele dolnośląskich gmin w 1997 r. W jego ramach oprócz zebrania osobistych wspomnień mieszkańców powstanie również film dokumentalny.

Jak powiedział rzecznik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Juliusz Woźny, projekt będzie realizowany przez cały 2017 r.
– Po 20 latach od tamtej powodzi, nazywanej „Powodzią Tysiąclecia”, okazuje się, że to wydarzenie jest jednym z najważniejszych w historii Dolnego Śląska. Badania socjologiczne wskazują, że wciąż mocno wpływa na zbiorową świadomość mieszkańców. I to nie tylko na tych, którzy ucierpieli w powodzi – powiedział Woźny.

Dodał, że wspomnienia mieszkańców, świadków wydarzeń będą zbierane przez pracowników ośrodka. Będzie można je również przekazać poprzez specjalną stronę internetową pamietamypowodz.pl.

– Chcemy przygotować książkową publikację ze zdjęciami wykonanymi przez fotoreporterów i samych mieszkańców. Powstanie również film dokumentalny. Liczymy, że dzięki naszej akcji dotrzemy do nowych materiałów zdjęciowych czy filmowych – powiedział rzecznik.

Przypomniał, że ośrodek przygotował już podobne wspomnieniowe publikacje, dotyczące życia we Wrocławiu i w regionie po 1945 r. Były zatytułowane: „Wrocław. Pamiętam, że…” oraz „Dolny Śląsk. Pamiętam, że…”.

– Właśnie w podobny sposób chcemy udokumentować wydarzenia z powodzi w 1997 r. Uzupełnimy je badaniami socjologicznymi, a wszystkie materiały zostaną zdigitalizowane i trafią do zasobów prowadzonego przez nasz ośrodek Centrum Historii „Zajezdnia”. Będą również udostępnione w Internecie – zapowiedział Woźny.

Patronat honorowy nad projektem objęły Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wojewoda dolnośląski.

We Wrocławiu wielka powódź trwała od 11 lipca do 4 sierpnia 1997 r. Fala, która podążała w kierunku miasta 11 lipca 1997 r., pędziła z siłą 3400 metrów sześciennych na sekundę. Zalane zostało centrum, m.in. okolice dworca głównego PKP, Śródmieście i osiedle mieszkaniowe Kozanów. Woda na szczęście nie dotarła na Stare Miasto czy zabytkowy Ostrów Tumski. Powódź dotknęła też wiele gmin górskich, m.in. Kłodzko, Polanicę-Zdrój i Bogatynię.

Źródło: https://wroclaw.tvp.pl/28369643/ruszyl-projekt-poswiecony-wspomnieniom-o-powodzi-tysiaclecia

Osobiście na pewno zaangażuję się w ten projekt. Sam aktywnie uczestniczyłem w akcji ratunkowej Wrocławia przed wielką wodą i pobiłem osobisty rekord w braku snu (70 godzin!), którego nie planuję przeskoczyć. Posiadam wiele interesujących materiałów o powodzi oraz prywatne zapiski, które sporządziłem podczas tamtych dni, jak i po powodzi. Do tego tematu będę na blogu wracać.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.