facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 07 kwi, 2019
- brak komentarzy
Silne ochłodzenie i przymrozki. Prognoza pogody i optycznie w niebo 08.04.2019r. – 14.04.2019r.

Susza. To obecnie najbardziej poważne zjawisko, które opanowuje coraz większą część kraju. Choć pożary lasów, traw i nieużytków wiosną nie należą do rzadkości, w tym roku – po ekstremalnej suszy w zeszłym i braku pokrywy śnieżnej w zimie – zagrożenie pożarowe jest teraz katastrofalne. Tylko np. w dniu 5 kwietnia w związku z pożarami lasów, traw i nieużytków, straż pożarna interweniowała ponad tysiąc razy.

Sytuacja w polskich lasach jest skrajnie niekorzystna – aż w 44 strefach prognostycznych zarządzanych przez LP obowiązywał w piątek po południu najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego, a szczególnie dramatyczna sytuacja ma miejsce na wschodzie i północy kraju.

W związku z kiepską sytuacją w lasach leśnicy proszą, by nie używać otwartego ognia w lesie oraz jego otoczeniu, nie wypalać traw i w razie zauważenia ognia – wezwać straż pożarną. Zachowajmy szczególną ostrożność w trakcie przebywania w kompleksach leśnych oraz ich sąsiedztwie.

Nie dość, że końca tej coraz bardziej niepokojącej sytuacji nie widać, to w najbliższych dniach, czeka nas głębokie ochłodzenie i przymrozki, które mogą być fatalne dla upraw i zaawansowanej wegetacji. Niestety, szansa na opady pojawi się dopiero przed weekendem, ale gdzie i ile spadnie deszczu (lub deszczu ze śniegiem), trudno teraz wywnioskować.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 8 kwietnia 2019
W nowym tygodniu na znacznym obszarze kraju będzie jeszcze ciepło, od 16-17 stopni C na Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza do 18-20 stopni C w pozostałych regionach Polski. Zimniej zrobi się na wybrzeżu, gdzie wiatr zacznie zmieniać kierunek na północno-wschodni i północny, a przez to temperatura nie przekroczy 6-8 stopni C. Będzie przeważnie pogodnie, trochę chmur i słabych, przelotnych opadów deszczu, może wystąpić jedynie na Dolnym Śląsku i lokalnie na wybrzeżu Środkowym i Pomorzu Gdańskim.

Wtorek, 9 kwietnia 2019
W nocy z poniedziałku na wtorek, mało aktywny front chłodny, który będzie przemieszczać się na południe, przyniesie słabe opady deszczu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg tylko na Pomorzu Gdańskim, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Za frontem napłynie zimniejsze powietrze, dlatego nad ranem ujemne temperatury wystąpią już na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz lokalnie na Suwalszczyźnie – w przedziale -2/0 stopni C. Im dalej na południe, tym cieplej.

We wtorek dostaniemy się pod wpływ wyżu skandynawskiego, który sprowadzi z północy zimne powietrze arktyczne. W rezultacie na Pomorzu, Warmii i Mazurach i Podlasiu nie będzie więcej niż 5-6 stopni C, 7-9 stopni C zobaczymy na Pomorzu Zachodnim, północy Wielkopolski, Kujawach i północy Mazowsza, 10-12 stopni C w pasie dzielnic centralnych do 15-17 stopni C w Małopolsce, Podkarpaciu i Roztoczu. Dzień zapowiada się pogodny i suchy, chociaż od czasu do czasu na niebie pojawi się trochę więcej chmur. Odczucie zimna spotęguje umiarkowany wiatr z północy i północnego-wschodu.

Środa, 10 kwietnia 2019
W środę o poranku na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, temperatura nie spadnie poniżej 4-6 stopni C. Im dalej na północ, tym zimniej – w Wielkopolsce, w centrum, w Górach Świętokrzyskich i Podkarpaciu około 0 stopni C, a przy gruncie mróz, do -3 stopni C. Na Pomorzu, Kujawach, północy Mazowsza, Podlasiu i Warmii jeszcze zimniej – od -5 do -3 stopni C, lokalnie, na północnym wschodzie -6 stopni C. W dzień – pomimo dużej ilości Słońca na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach czy Podlasiu tylko około 5 stopni C, w głębi kraju 7-10 stopni C, nieco cieplej – do 12-13 stopni C na Ziemi Lubuskiej, na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Możliwe są przelotne i lokalne opady śniegu na północy kraju.

Czwartek, 11 kwietnia 2019
W czwartek nad ranem mróz pojawi się już na przeważającym obszarze kraju – odnotuje się przeważnie od -4 do -1 stopnia C, jedynie na krańcach południowych, gdzie będzie więcej chmur, ma być trochę cieplej. W ciągu dnia zachmurzenie będzie umiarkowane, na północnym zachodzie okresami wzrastające do dużego, ale opady nie wystąpią. Bardzo zimno – od 4-5 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, 7-9 stopni C w centrum, na zachodzie oraz na Lubelszczyźnie do 10-12 stopni C na południowym wschodzie. Odczucie zimna spotęguje umiarkowany, okresami silniejszy, północno-wschodni wiatr.

Piątek, 12 kwietnia 2019
Cały czas zimno, na przeważającym obszarze kraju poniżej 10 stopni, a o poranku liczne, kilkustopniowe przymrozki. Na ten moment, prognozy wskazują wejście od południa strefy opadów o charakterze ciągłym i to nie tylko deszczu, ale nawet deszczu ze śniegiem oraz śniegu.

Weekend, 13-14 kwietnia 2019
Koniec tygodnia nie przyniesie większych zmian w pogodzie, jeżeli chodzi o temperaturę. Na znacznym obszarze kraju poniżej 10 stopni C. Za to mają pojawić się większe opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Nieco cieplej, powyżej 10 stopni C ma być tylko tam, gdzie będzie więcej Słońca, czyli na północy kraju.

OPTYCZNIE W NIEBO 08.04.2019r. – 14.04.2019r.

12.04.2019r. – godz. 21:07 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.