facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 20 maj, 2019
- brak komentarzy
Silny incydent burzowy w poniedziałek. Do piątku przelotne deszcze i burze oraz umiarkowane temperatury. Po pogodnym piątku, deszczowy weekend. Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.05.2019r. – 26.05.2019r.

Za nami bardzo zimna, pierwsza połowa maja, najzimniejsza od wielu lat, ale do rekordu było jeszcze daleko. Niemniej, warto przytoczyć Meteomodel, na którym napisano w dniu 15 maja 2019 r.: “Wczorajsza anomalia temperatury dobowej (okres referencyjny 1981-2010) uśredniona do obszaru całego kraju osiągnęła około -6.7K. Średnia anomalia miesięczna spadła do -3.3K.

Szczególnie anomalnie wyglądają tu południowo-zachodnie krańce kraju, gdzie anomalia miesięczna spadła już poniżej -4.0K (a w Karkonoszach nawet do -4.5K). Średnia miesięczna temperatura powietrza za pierwsze 14 dni maja na Śnieżce wynosi zaledwie -1.4°C, 9.8°C we Wrocławiu, 9.1°C w Zielonej Górze. Wczorajsze średnie temperatury dobowe w całym kraju plasowały się poniżej 10.0°C, a w Nowym Sączu nawet poniżej 5.0°C. Wg prognoz GFS pierwsza połowa maja zamknie się uśrednioną anomalią równą -3.34K (okres referencyjny 1981-2010).

Chłodniejsza od tegorocznej pierwsza połowa maja miała ostatnio miejsce w roku 1980, przy czym była od niej znacznie chłodniejsza – jej anomalia sięgała -5.23K. Także lata 1978 i 1979 charakteryzowały się zimniejszą I połową maja, niż ma to miejsce w tym roku.

Ekstremalnie zimna I połowa maja wystąpiła w 1941. W Poznaniu średnia temperatura dla okresu 1-16 maja 1941 wyniosła zaledwie 5.0°C (anomalia w okolicy -7.5K), jednak ponieważ średnia pozostałych dni miesiąca była już stosunkowo wysoka, ostatecznie maj ten zamknął się średnią przekraczającą 10°C. W skali kraju maj 1941 był cieplejszy od maja 1980″.

Źródło: https://blog.meteomodel.pl/zimny-maj-4/

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Przed nami dynamiczna w pogodzie, pierwsza połowa tygodnia, w której wystąpią silne burze. Szczególnie intensywny w te zjawiska ma być poniedziałek. Piątek z kolei ma być najpogodniejszym dniem tygodnia, a podczas weekendu, ponownie władzę w pogodzie mają przejąć deszczowe fronty. Zobaczymy, jak to wyjdzie w praktyce.

Poniedziałek, 20 maja 2019
Nowy tydzień rozpocznie się od burzowego uderzenia w pogodzie. Nad Polską, z południa na północ, przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny, który już przed południem, przyniesie opady deszczu na Śląsku i w Małopolsce. W drugiej części dnia, w środowisku bardzo wysokiej energii chwiejności termodynamicznej, która na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce, Kujawach, Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim osiągnie 2000 J/kg przy jednocześnie sprzyjających warunkach kinematycznych, rozwiną się potężne komórki burzowe, które szybko zorganizują się w większe klastry i układy.

Poważnym zagrożeniem ze strony burz na tym obszarze będą intensywne opady deszczu do 30-40 mm na metr kwadratowy, grad do 2-3 cm średnicy i silny wiatr do 80-90 km/godz. Spokojnie do wieczora będzie jedynie w rejonie Zatoki Gdańskiej, Warmii i na Mazurach oraz Podlasiu (burze dotrą tam wieczorem). Późnym popołudniem aura powinna się uspokajać na południu i w centrum. Najcieplej będzie na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Mazowszu oraz na Lubelszczyźnie – w przedziale 26-28 stopni C,

w głębi kraju około 25 stopni C, chłodniej na krańcach południowych, gdzie padać będzie od samego rana – na południu woj. małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, temperatura sięgnie maksymalnie 18-21 stopni C. Wiatr w czasie burz silny i porywisty, poza tym umiarkowany, na wschodzie i w centrum okresami silniejszym południowo-wschodni i wschodni, w czasie burz, również południowy i południowo-zachodni.

Wtorek, 21 maja 2019
We wtorek istnieje duże prawdopodobieństwo, że nad naszym krajem, znajdzie się centrum układu niskiego ciśnienia. Aura podzieli się na burzowe dzielnice północne i wschodnie oraz na spokojniejsze, zachodnie, centralne i południowe. Najsilniejsze burze z wiatrem do 100 km/godz., ulewnym deszczem do 30 mm na metr kwadratowy i gradem do 2-3 cm średnicy, a nawet, prognozowanymi przez niektóre modele trąbami powietrznymi, przejdą przez Podlasie, Warmię i Mazury oraz północne Mazowsze.

Na zachodzie oraz na północy kraju będzie najcieplej – od 23 do 25 stopni C, poza tym 20-22 stopnie C. Wiatr na północnym wschodzie okresami silniejszy, wschodni i południowo-wschodni, nad resztą kraju słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni, na wybrzeżu również północno-wschodni i dlatego nad samym morzem będzie chłodniej, miejscami poniżej 20 stopni C.

Środa, 22 maja 2019
W środę nadal mają przechodzić nad krajem przelotne, miejscami intensywne deszcze i burze. Na Pomorzu (z wyjątkiem wybrzeża), na Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza będzie najcieplej – tutaj słonecznych chwil ma być najwięcej, a temperatury będą kształtować się w przedziale 20-23 stopni C. W południowej części kraju, gdzie zachmurzenie będzie przeważnie duże, będzie o kilka stopni chłodniej, tj. w przedziale 16-18 stopni C. Wiatr na zachodzie, południu oraz w centrum zacznie skręcać na zachodni i północno-zachodni, w części północno-wschodniej pozostanie południowy i południowo-wschodni.

Czwartek, 23 maja 2019
W czwartek na zachodzie oraz w centrum, pogoda zacznie się stabilizować – wyjrzy więcej Słońca i przestanie padać, a na termometrach zobaczymy wartości przeważnie poniżej 20 stopni C. Nad resztą kraju utrzyma się deszczowa pogoda, z tym że będzie więcej opadów ciągłych niż przelotnych. Burze pojawią się na północnym wschodzie, gdzie będzie najcieplej, około 20 stopni C, natomiast w dzielnicach z opadami ciągłymi, głównie na wschodzie kraju, tylko 12-15 stopni C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni, zwiększy odczucie zimna.

Piątek, 24 maja 2019
W piątek dostaniemy się pod wpływ wyżu skandynawskiego, który zapewni pogodne niebo, poranek raczej z temperaturami poniżej 10 stopni C, ale na szczęście bez przymrozków, w ciągu dnia od 17-18 stopni C na północnym wschodzie do 20-23 stopni C na zachodzie, południu oraz w centrum. Wiatr z północy i północnego-wschodu, słaby i umiarkowany.

Weekend, 25-26 maja 2019
W weekend czeka nas zmiana pogody. Z zachodu dotrą ośrodki niżowe z frontami atmosferycznymi, które przyniosą opady deszczu i burze, ale na termometrach, utrzymają się przyjemne temperatury, w przedziale plus, minus 20 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 20.05.2019r. – 26.05.2019r.

21.05.2019r. – godz. 02:00 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości 1°41`;

23.05.2019r. – godz. 00:22 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości 0°31`;

23/24.05.2019r. – maksimum meteorów z roju roju Camelopardalidów;

26.05.2019r. – godz. 18:35 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.