facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 lut, 2020
- brak komentarzy
Silny incydent wiatrowy i niebezpieczna pogoda w poniedziałek i wtorek. Środa jeszcze dość dynamiczna, od czwartku spokojniej. Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.02.2020r. – 16.02.2020r.

Silny incydent wiatrowy i niebezpieczna pogoda w poniedziałek i wtorek.

Środa jeszcze dość dynamiczna, od czwartku spokojniej.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.02.2020r. – 16.02.2020r.

Z uwagi na niebezpieczną pogodą w najbliższych dniach, dzisiaj skupię się przede wszystkim na prognozie pogody, bez przekazywania dodatkowych informacji. Jak podaje portal Meteoprognoza.pl: “Do Polski już zbliżył się ośrodek niżowy, który przyniesie sporo zamieszania w pogodzie. Przede wszystkim pojawią się silne porywy wiatru.

Już w niedzielę wieczorem na zachodzie a w nocy w kolejnych regionach. Na wybrzeżu, zachodzie i w centrum porywy sięgną 90-100 km/h. W Bieszczadach porywy sięgną 120 km/h a w Sudetach i Tatrach nawet 150 km/h!

Wraz z wiatrem pojawią się opady deszczu oraz burze. I te zjawiska pojawią się w całym kraju. Czeka nas także dalszy spadek ciśnienia. Będzie za to ciepło, temperatura w ciągu dnia sięgnie 6-10*C”.

Mapa i źródło: https://meteoprognoza.pl/2020/02/09/niebezpieczna-pogoda-w-poniedzialek/

Także Polscy Łowcy Burz na swojej stronie facebookowej ostrzegają przed pogodą w najbliższych godzinach: “Już niebawem na znacznym obszarze kraju zaczną obowiązywać ostrzeżenia SkyPredict przed silnym i porywistym wiatrem. Wiatr będzie mocno nasilał się w godzinach wieczornych i w nocy, a jego apogeum powinno przypaść na poniedziałek, godziny poranne i przedpołudniowe.

Prędkość wiatru w porywach będzie osiągała do 70-90 km/h praktycznie na obszarze całego kraju, do 100 km/h na zachodzie i północnym zachodzie Polski, a także na terenach podgórskich oraz do 120-130 km/h w górach i na obszarach położonych na północ i północny wschód od większych pasm górskich.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Bardzo mocno będzie wiało również podczas przechodzenia konwekcyjnych formacji liniowych z silnymi, przelotnymi opadami deszczu i burzami. Prędkość wiatru podczas przechodzenia tych struktur może w poniedziałek osiągać do 100-110 km/h. Pierwsza ze stref konwekcji prognozowana jest w zachodniej części kraju już nad ranem.

Wszystkiemu winny jest aktywny cyklon szerokości umiarkowanych “Sabina”, którego system chmurowy doskonale widać na zdjęciach satelitarnych w świetle widzialnym (źródło: sat24.com).

Czas na szczegóły.

Poniedziałek, 10 lutego 2020

Na początku nowego tygodnia nasz kraj będzie pod wpływem głębokiego i rozległego niżu znad północnej Norwegii. Z zachodu na wschód będzie przemieszczać się chłodny front atmosferyczny, który przyniesie nam niebezpieczną pogodę. Będą występować przelotne opady deszczu, którym mogą towarzyszyć również burze i grad, zwłaszcza w zachodniej, północnej i środkowej części naszego kraju.

W przerwach między opadami i burzami jest szansa na chwile z większymi przejaśnieniami i Słońcem. Przed południem, przewaga słonecznych chwil będzie m.in. na Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz na południu i wschodzie Mazowsza. Temperatura będzie wysoka jak na luty, w centrum, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu prognozuje się 11-13 stopni C, nad resztą kraju w przedziale 8-10 stopni C.

Wiatr silny i porywisty z kierunku południowego i południowo-zachodniego. Najmocniej będzie wiać do godzin południowych w centrum i w rejonach podgórskich – w porywach do 75-90 km/godz., natomiast później, w czasie przechodzenia burz, pojedyncze porywy mogą osiągać 100 km/godz.

Wtorek, 11 lutego 2020

We wtorek nadal pogoda będzie dynamiczna i miejscami niebezpieczna. Słoneczne chwile będą przeplatać się ze wzrostem zachmurzenia i prędkości wiatru przy opadach deszczu, deszczu ze śniegiem, gradu i krupy śnieżnej. Najczęściej będzie padać we wschodniej połowie kraju i na północy, gdzie w dodatku możliwe są burze.

Natomiast na Śląsku, południu Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej, a po południu również w centrum opadów będzie mniej i przeważać będą spokojniejsze momenty ze słoneczną pogodą. Temperatury obniżą się i wyniosą od 2-3 stopni C na Podlasiu, 4-5 stopni C w głębi kraju do 6-7 stopni C na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce.

Wiatr na północnym wschodzie umiarkowany, nad resztą kraju w dalszym ciągu dość silny i silny, porywisty, w porywach do 60-75 km/godz., a lokalnie, podczas opadów konwekcyjnych, do 90 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Środa, 12 lutego 2020

W środę na wschodzie i południu kraju temperatura obniży się do około 0 stopni C, nad resztą kraju prognozuje się od 1 do 3 stopni C. W ciągu dnia od 4 do 6 stopni C, a na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej do 7 stopni C. Będzie sporo przejaśnień i słonecznej pogody, ale miejscami – głównie na północy i wschodzie kraju, zachmurzenie może wzrosnąć i mogą wystąpić przelotne opady deszczu, krupy śnieżnej, deszczu ze śniegiem, a pod koniec dnia samego śniegu.

Wiatr wciąż odczuwalny, który zwiększy odczucie chłodu, najsilniejszy na wybrzeżu – w porywach do 80-85 km/godz., w głębi kraju 55-65 km/godz., zachodni i południowo-zachodni.

Czwartek, 13 lutego 2020

W czwartek, na północy kraju, w Małopolsce i na Podkarpaciu będą jeszcze występować przelotne opady ze śniegiem i śniegu, ale na słoneczne momenty także można liczyć. Na pozostałym obszarze kraju prognozuje się przewagę słonecznej pogody i postępujący od zachodu zanik opadów.

Napłynie nieco chłodniejsze powietrze, dlatego na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu będzie maksymalnie w przedziale 2-3 stopni C, w głębi kraju 4-5 stopni C, a na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Śląsku do 6-7 stopni C. Wiatr z zachodu, już nie taki silny, jak w ostatnich trzech dniach, ale będzie wiać jeszcze z umiarkowaną siłą.

Piątek, 14 lutego 2020

Przed weekendem prognozuje się wejście od zachodu niżu z mieszanymi opadami – deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Padać nie powinno tylko na północnym wschodzie kraju. O poranku, na północy i wschodzie niewielki mróz, w przedziale -3/-1 stopień C, natomiast w ciągu ma być od 2-3 stopni C na wschodzie do 6-7 stopni C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich.

Weekend, 15-16 lutego 2020

W połowie lutego prognozuje się stabilizację aury i przewagę słonecznej pogody. W sobotę na przeważającym obszarze kraju powinno być pogodnie i sucho, tylko na Pomorzu mogą wystąpić niewielkie i przelotne opady deszczu. Będzie też coraz cieplej. Na wschodzie w przedziale 3-4 stopni C, w głębi kraju 5-7 stopni C, a na zachodzie 8-10 stopni C.

W niedzielę prognozuje się wzrost zachmurzenia i mają pojawić się opady deszczu, ale temperatury będą jeszcze wyższe – od 5-6 stopni C na Podlasiu i 8-10 stopni C na Pomorzu, w centrum oraz na Podkarpaciu do 12-14 stopni C na zachodzie i Śląsku. Zgodnie z dalszymi prognozami, po następnym weekendzie ma zrobić się jeszcze cieplej.

OPTYCZNIE W NIEBO 10.02.2020r. – 16.02.2020r.

15.02.2020r. – godz. 23:19 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.